piątek, 23 marca 2018 r.

Puławy

Budżet obywatelski w Puławach. Powtórzą głosowanie internetowe?


Tradycyjne głosowanie na budżet obywatelski w Puławach (Fot. Radosław Szczęch)
Tradycyjne głosowanie na budżet obywatelski w Puławach (Fot. Radosław Szczęch)

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w budżecie obywatelskim Puław zmierza ku końcowi. Oszuści prawdopodobnie nie zostaną wykryci. Władze miasta zastanawiają się nad powtórzeniem głosowania internetowego.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Zbliża się termin ogłoszenia wyników głosowania na projekty budżetu obywatelskiego w Puławach. Zgodnie z nowym harmonogramem, komisja wyborcza ma to zrobić do 5 listopada.

Do tego czasu miało zakończyć się policyjne śledztwo w sprawie fałszerstw wykrytych w trakcie głosowania internetowego. Niestety funkcjonariuszom jak dotąd nie udało się znaleźć sprawców.

Przeszkadzają w tym przepisy, które uniemożliwiają im działanie bez wniosku o ściganie od pokrzywdzonych. Osoby, które przez oszustów nie mogły wziąć udziału w głosowaniu on-line, nie zdecydowały się na taki krok. W efekcie ci, którzy podszywali się pod mieszkańców miasta, używając ich danych osobowych, nie poniosą za to prawdopodobnie żadnej odpowiedzialności.

– Postępowanie w tej sprawie trwa, ale żadna z przesłuchanych przez nas osób nie zdecydowała się na złożenie wniosku o ściganie sprawców tego przestępstwa – wyjaśnia podkom. Marcin Koper z puławskiej policji.

To znaczy, że oficjalnie poszkodowanych w tej sprawie nie ma. Teraz najważniejsza decyzja czeka władze miasta. Wiele wskazuje na to, że do 5 listopada nie poznamy wyników głosowania.

Władze liczyły na to, że otrzymają dokładne dane dotyczącego tego, ile głosów zostało sfałszowanych. Obecnie mogą tylko domniemywać, opierając się na numerach IP. Te wskazują na kilkaset głosów oddanych z tego samego komputera w SP ZOZ. Teraz należy podjąć decyzję co dalej. Uznać, że przestępstwa nie było, policzyć wszystkie głosy i zaprezentować wyniki, odjąć podejrzane głosy, czy wreszcie anulować internetowe głosowanie lub je powtórzyć. Najbliższej jest do tej ostatniej możliwości.

– Wiemy, że doszło do nieprawidłowości. Prezydent zastanawia się, czy powtórzyć głosowanie internetowe. Decyzja jeszcze nie zapadła – mówi Tadeusz Kocoń, wiceprezydent miasta.
Jeśli tak się stanie, komisja wyborcza będzie musiała ponownie przesunąć termin ogłoszenia wyników. Przypomnijmy, że początkowo wszystko miało być jasne już na początku października.

Gość
Gość
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 października 2015 o 07:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O nagle samorząd wydaje dobrze pieniądze! A jak się było w opozycji to wszystko było "be" i "fe". Hipokryzja.
Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2015 o 19:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A wiesz o czymś takim co nazywa się "znaczone pieniądze"? To, że samorząd wydaje pieniądze na drukarki nie znaczy, że może je wydać na inny cel. Dotacje zewnętrzne mogą być wydane tylko i wyłącznie na ściśle określony cel- żaden inny- to znaczy, że pieniądze są, ale "znaczone". Pieniądze na drukarki są właśnie z zewnętrznej dotacji. Miasto przepuszcza je tylko przez swój budżet, ale tak naprawdę nie może z nimi zrobić nic innego niż te drukarki kupić, więc Twój pomysł nie ma w tym przypadku zastosowania.
Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2015 o 16:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W poprzednim artykule było pisane ile miasto przeznacza kasy na drukarki 3D i inne bzdety w PPNT a na porządny system do głosowania internetowego skąpi kasy. Taki system z prawdziwego zdarzenia można wykorzystać do opiniowania projektów, głosowania. Posłuży w szczytnym celu. Takie drukarki nabiją kabzę prywatnym firmom. Super priorytety.
Rozwiń
gość
gość (29 października 2015 o 15:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zasadnicze pytanie dlaczego pokrzywdzeni boją się złożyć wniosek o ściganie przestępców?

No właśnie - dlaczego wielka kandydatka partii Nowoczesna Agnieszka Jakubik, która biegała z tą sprawą do gazet, nie złożyła wniosku o ściganie. A może jej nie chodziło o prawdę, tylko o darmową kampanię wyborczą w mediach? Pani Agnieszko - proszę się zachować jak prawy obywatel i złożyć wniosek o ściganie

Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2015 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zasadnicze pytanie dlaczego pokrzywdzeni boją się złożyć wniosek o ściganie przestępców?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!