sobota, 24 lutego 2018 r.

Puławy

Budżet obywatelski w Puławach. Z wynikami głosowania poczekamy na prokuraturę?


(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Komisja wyborcza nadzorująca proces głosowania na projekty budżetu obywatelskiego złożyła wniosek do prezydenta o przesunięcie terminu ogłoszenia jego wyników do czasu zakończenia śledztwa.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Jak pisaliśmy we wtorek, wśród mieszkańców miasta znalazły się nieuczciwe osoby, które wykorzystując dostęp do danych osobowych, głosowały za innych. W konsekwencji prezydent miasta Janusz Grobel zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Śledczy otrzymali zadanie wykrycia skali oszustw oraz dotarcia do ich źródeł.

Teraz policjanci będą sprawdzać m.in. podejrzane numery IP komputerów. To może potrwać kilka tygodni, tymczasem już 5. października wypada termin oficjalnego ogłoszenia wyników głosowania. O tym, jak rozwiązać ten problem, dyskutowała komisja wyborcza.

– Ustaliliśmy, że wstrzymamy się z ogłoszeniem wyników wyborów do czasu otrzymania informacji z prokuratury. Zwróciliśmy się z wnioskiem do prezydenta o przesunięcie tego terminu. Oczekujemy przede wszystkim informacji o skali oszustw i opinii, czy miały one wpływ na ostateczny wynik konsultacji społecznych – wyjaśnia Zofia Bojarska, przewodnicząca komisji.
Teraz ruch należy do prezydenta, który wniosek może przyjąć lub odrzucić. W ubiegłym roku po podobnych problemach w trakcie głosowania, bardzo szybko zarządzono jego powtórzenie.

Wtedy nie informowano prokuratury o nieprawidłowościach. Tym razem sprawa oszustw została potraktowana poważniej, a winnym grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Członkowie komisji wyborczej zastanawiają się także nad wprowadzeniem zmian, które mają poprawić bezpieczeństwo systemu głosowania w przyszłości.

– Zrobimy wszystko, żeby takie sytuacje nie miały miejsca. Nie chcemy rezygnować z budżetu obywatelskiego, ale dzisiaj możemy przyznać, że obdarzyliśmy nasze społeczeństwo zbyt dużym zaufaniem – dodaje przewodnicząca.

Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 października 2015 o 08:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moim zdaniem i najlepszym rozwiązaniem na następne głosowanie byłaby forma głosowania tradycyjnego.Wtedy obyłoby się bez tego typu sytuacji i potencjalnych oszustw,a dla tego ,który się przyczynił do tego życze mu przemyślenia w trakcie odsiadki.
Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2015 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Oczekujemy przede wszystkim informacji o skali oszustw i opinii, czy miały one wpływ na ostateczny wynik konsultacji społecznych" a jakie to ma znaczenie? Oszustwo to oszustwo a projekt, który tak zbierał głosy do usunięcia!
Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2015 o 12:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Coś mam wrażenie, że najwięcej głosów będzie oddane na wymianę okien przychodni. Kiedy ostatni raz tam byłem tuż przed głosowaniem, tak nachalnie mi wciskano pod nos listę do podpisania, że myślałem, że bez tego nie przejdę badania ;). Tam też najłatwiej dobrać się do setek PESELi.
Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2015 o 10:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przedsiębiorczość a'la obywatele solidaruchowej najjaśniejszej pomrocznej ;-))) I tak będzie zawsze. Bo naród tutaj skłonny tylko do dwóch rzeczy -strajków zamiast pracy dla wspólnego dobra i brania jałmużny od każdego od kogo się tylko da ;-))) Broń Boże nie dawania , jak to u katolików bywa ...!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!