czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

Burmistrz Nałęczowa: Ulica Lipowa będzie jak Beverly Hills

Dodano: 4 sierpnia 2016, 21:29

W przyszłości ul. Lipowa mogłaby pełnić funkcję bulwaru – mówi burmistrz Nałęczowa (fot. Google Street View)
W przyszłości ul. Lipowa mogłaby pełnić funkcję bulwaru – mówi burmistrz Nałęczowa (fot. Google Street View)

Budowa pierwszego etapu obwodnicy Nałęczowa najprawdopodobniej rozpocznie się w połowie 2019 roku i potrwa dwa lata. – Chcemy wyciszyć centrum, a ul. Lipowa to będzie nasze Beverly Hills – zapowiada burmistrz Nałęczowa, Andrzej Ćwiek

Mieszkańcy Nałęczowa na tę inwestycję czekają z niecierpliwością. Uzdrowiskowe miasteczko cierpi przede wszystkim przez tranzyt, który codzienne przecina centrum. Ciężarówki, także z lokalnych zakładów przemysłowych nie mają żadnej alternatywy, a hałas i spaliny to najgorszy wróg miejscowości, która chce przyciągać kuracjuszy i turystów. Dzięki obwodnicy, transport towarów zostanie przeniesiony na nową drogę, która pozwoliłaby ominąć niemal w całości ul. Bochotnica, Lipową, 1 Maja, Kolejową i Armatnią Górę. Trasa docelowo wiodłaby prosto w stronę Karmanowic, skracając czas dojazdu do Kazimierza Dolnego.

– Głęboko wierzymy w to, że ta obwodnica powstanie. Mamy zapewnienia ze strony marszałka województwa, że zostanie sfinansowana w ramach RPO. Dla nas brak tej inwestycji oznaczałby katastrofę, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli teraz nie uda się jej zrealizować, drugiej szansy w tym stuleciu nie będzie – mówi Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa.

Obecnie w mieście trwają konsultacje społeczne, które są nieodłącznym elementem procedury wydawania decyzji środowiskowej. Dokument, jak zapewnia burmistrz powinien być gotowy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Po jego wydaniu, Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosi przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Przetarg na budowę trasy łączącej drogi wojewódzkie nr 830 i 826 (oraz zmieniającej dotychczasowy przebieg tej pierwszej), według Andrzeja Gwozdy, dyrektora ZDW, powinien zostać ogłoszony w trzecim kwartale 2018 roku. To oznacza, że prace budowlane rozpoczną się najwcześniej w roku 2019. Szacunkowa wartość prac pierwszego etapu obwodnicy Nałęczowa to 170 mln złotych, a większość z tej sumy stanowić ma unijna dotacja.

Co ciekawe, władze Nałęczowa już planują nowe rozwiązania komunikacyjne, które będą możliwe po oddaniu do użytku obwodnicy. – Chcemy wyciszyć centrum, które powinno służyć wyłącznie ruchowi lokalnemu. Zamierzamy także zbudować nowe trakty dla pieszych, żeby ułatwić dostęp do ul. Lipowej. W przyszłości mogłaby ona pełnić funkcję bulwaru, byłaby takim naszym Beverly Hills – dodaje burmistrz Ćwiek.

Powodzenie tej inwestycji obecnie zależy przede wszystkim od władz wojewódzkich i tego, w jaki sposób podzielone zostaną środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Jeśli obwodnica nie powstanie, byłaby to zła informacja nie tylko dla samego Nałęczowa, ale także dla całego regionu. Budowa tej drogi, przez autorów ostatniej strategii powiatu puławskiego, została uznana za kluczową. Jej brak został uznany natomiast za jedną z najpoważniejszych przeszkód na drodze do rozwoju powiatu. 

Czytaj więcej o: Nałęczów drogi
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 sierpnia 2016 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
2,5t obowiązuje od strony Lublina. Od drugiej ciężarówki nie mają żadnego zakazu.
Rozwiń
Gość
Gość (8 sierpnia 2016 o 10:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tyllko szkoda ze to bedzie obwodnica miasta naleczow a nie uzdrowiska naleczow wiec i tak tracimy prawa uzdrowiskowe
Rozwiń
Gość
Gość (6 sierpnia 2016 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Burmistrzu Ćwiek najpierw zajmij się pseudo- schroniskiem w Bronicach !!!
Rozwiń
Gość
Gość (6 sierpnia 2016 o 13:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I obwodnica Nałęczowa niby pomoże coś w tej geriatrii ? To miasto umiera i nic mu nie pomoże. Każdy fajny pomysł umiera w zarodku. Zlikwidować kolesiostwo i pomyśleć o mieszkańcach ( Prawdziwych mieszkańcach ) Obwodnica powinna być 15 lat temu a Nałęczów powinien być pełen młodych ludzi którzy są uśmiechnięci , mają zajęcie i zostawiają pieniądze. Tak nazywajmy rzeczy po imieniu. W Nałęczowie potrzebni są ludzie z pieniędzmi a nie dziadki co kupują jedną mandarynkę i 2 cukierki. Miasto nie może żyć i oddychać przez strefy uzdrowiskowe to trzeba je zlikwidować i zrobić coś dla mieszkańców a nie dla jednostek.
Rozwiń
Gość
Gość (5 sierpnia 2016 o 21:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ulica Lipowa w Nałęczowie ma ograniczenie tonażowe do 2,5t , a patelnie z kruszywem , tiry i inne ciężarówki jeżdżą tamtędy w najlepsze a policja zupełnie nie reaguje .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!