Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 grudnia 2015 r.
17:01

Centrum SPA obok kamieniołomu? Mieszkańcy protestują, inwestor idzie do sądu

0 13 A A

Kompleks kulturalno-rekreacyjny chce zbudować w pobliżu kamieniołomu lubelska spółka Zana House. Samorząd mieszkańców zbiera podpisy przeciwko tej inwestycji. A inwestor zamiast rozmawiać kieruje sprawę do sądu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak informuje Piotr Guz, przewodniczący Rady Miasta w Kazimierzu Dolnym, jeszcze w sierpniu spółka Zana House skierowała do kazimierskich radnych pismo, w którym twierdzi, że niektóre zapisy studium zagospodarowania przestrzennego są naruszeniem prawa i uniemożliwiają zrealizowanie inwestycji.

– Rada nie podjęła w związku z tym żadnych kroków, bo uważamy, że studium zostało uchwalone zgodnie z prawem, o czym świadczy m.in. brak zastrzeżeń ze strony służb wojewody, które to nadzorowały – tłumaczy Guz. – Nikt z przedstawicieli spółki nie zainicjował żadnego spotkania w tej sprawie.

A inwestor, który chce coś budować, powinien spotkać się z burmistrzem i radnymi. Taka powinna być kolejność, a nie wysłanie pism z groźbami i kierowaniem sprawy do sądu – zaznacza. 

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. – W najbliższy czwartek na sesji rady miasta podejmiemy uchwałę w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego skargi, którą złożyła Zana House. Pismo dostaliśmy 12 listopada. Mamy 30 dni na przyjęcie takiego stanowiska – mówi Guz.
Inwestor nie chciał z nami rozmawiać na ten temat. Komentarza odmówił również pod koniec października, kiedy po raz pierwszy pisaliśmy o kontrowersyjnej inwestycji.

Mieszkańcy, którzy są przeciwni budowie kompleksu zbierają podpisy pod petycją. Ma ona trafić m.in. do burmistrza Kazimierza Dolnego, starosty puławskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

W treści petycji (którą można znaleźć m.in. na Facebookowej stronie Samorządu Mieszkańców Kazimierza Dolnego) czytamy m.in., że inwestycja jest sprzeczna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a jej realizacja może spowodować naruszenie konstrukcji wałów przeciwpowodziowych. Zarzuty mieszkańców dotyczą także negatywnego wpływu na park krajobrazowy oraz drogi dojazdowe (ul. Krakowska) i okoliczne wąwozy (wąwóz Granicznik). Inicjatorzy akcji zwracają uwagę na ewentualne wielomilionowe koszty, które gmina będzie musiała ponieść. Chodzi m.in. o uzupełnienie wydolności sieci wodno-kanalizacyjnej oraz mediów energetycznych.

Samorząd mieszkańców działa od kilku miesięcy. – Zależy nam na tym, żeby Kazimierz się rozwijał, ale z poszanowaniem dla ugruntowanej tradycji budowlanej ściśle określonej w miejscowym planie.

Sprzeciwiamy się nierównemu traktowaniu inwestorów – mówi Romana Rupiewicz, przewodnicząca samorządu. – Ta inwestycja jest wątpliwej zgodności z tym planem. Przez dziesięciolecia restrykcyjne uwarunkowania konserwatorskie zabraniały budowania w nieporównywalnie mniejszych skalach. 

Prezentacja inwestycji odbyła się latem podczas festiwalu filmowego Dwa Brzegi. Wtedy o swoim projekcie opowiadał architekt Bolesław Stelmach. Mowa była o obiekcie o pow. 16 tys. mkw., w którym znajdzie się część hotelowa, medical SPA i sala wielofunkcyjna na 500 osób. Całość ma być przykryta dachem porośniętym lokalną roślinnością.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 01:02
niech to sobie postawia w innej lokalizacji w Polsce, poza tym nikt im dzialki nie sprzedal, ani nie obiecal, te 4.5 ha pod kamieniolomem wyceniono onegdaj na 23 miliony - inwestor nigdy na przetarg sie nie zglosil (nawet gdy cena spadla o polowe), znaczy co? ktos chce od UM K-D wymusic dzilke i zmiany planu, a instytucje organow sprwiedliwosci przykladja do tego reke? to juz zapanowal pisowski neobolszewizm?
Avatar
guest / 9 grudnia 2015 o 20:08

Jak  Kazimierz ma się rozwijać jak blokują inwestycje z firmą architektami ze stoliy regionu -smutne to że  zabraniaja ziomalom budować tak aby zyski mial Kazimiesz .Mentalnośc mieszkanców   brak solidarności regionalnej trudne do zrozumienia ,dla poznaniaka ,ktory często odwiedzał Kazimierz ,a zyski z turystów bliskich miasteeczek jak Nałęczów ,Puławy ,Lublina Warszawy obok noska przechodzą


Poznaniak czy Ty wiesz w ogóle dlaczego ludzie przyjeżdżają do Kazimierza? Mimo powstania wielu szpetnych dużych budynków ludzie przyjeżdżają tu dlatego, że to miasteczko ma jeszcze klimat. Ale wszystko do czasu. Wystarczy inwestor jak ten z artykułu co to dla nachapania się i nabicia kasy chce budować bunkier o powierzchni 16 tys. metrów kwadratowych. Wiesz ile to jest? To jest tak jak cały kazimierski Rynek tylko dwu piętrowy. Niech u Ciebie w Poznaniu na Starówce takie "cudo" powstaje. A od Kazimierza wara wszelkim  prymitywom dla których liczy się tylko kasa i kasa.


Poznaniak czy Ty wiesz w ogóle dlaczego ludzie przyjeżdżają do Kazimierza? Mimo powstania wielu szpetnych dużych budynków ludzie przyjeżdżają tu dlatego, że to miasteczko ma jeszcze klimat. Ale wszystko do czasu. Wystarczy inwestor jak ten z artykułu co to dla nachapania się i nabicia kasy chce budować bunkier o powierzchni 16 tys. metrów kwadratowych. Wiesz ile to jest? To jest tak jak cały kazimierski Rynek tylko dwu piętrowy. Niech u Ciebie w Poznaniu na Starówce takie "cudo" powstaje. A od Kazimierza wara wszelkim &... rozwiń

Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 o 19:15
Ciekawe przez kogo nakręcany jest ten hejt przeciwko mieszkańcom Kazimierza?
Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 o 18:45
Nawet Kazimierz Dolny można teraz oszpecić , może by tak jeszcze na środku rynku biurowiec postawić ???
Avatar
Karol / 9 grudnia 2015 o 18:31

Wiezowiec tam jeszcze zbudujcie. 20 pieter. A obok disney land zeby sie turysty nie nudzily. Kto by sie tam przyroda przejmowal . park krajobrazowy. Kicha.

byy serio pomysły , żeby zrobić kolejkę gondolową do Janowca .

pieniądz zniszczy wszystko !

Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 o 18:24
Czy to pisala dziennikarka? Pani Prus sa osoby ktore doskonale omaniaja manipuluja i jeszcze osaczaja widzac w dziennikarzach nie dziennikarzy ale tuby do realizacji swoich celow. I tak oto wychodza manipulacje ktore Pani pisze w oparciu o to co uslyszy a to dalekie jest od prawdy
Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 o 18:22
#dudaułaskawi.pl !!!
Avatar
poznaniak zlb / 9 grudnia 2015 o 18:21

Jak  Kazimierz ma się rozwijać jak blokują inwestycje z firmą architektami ze stoliy regionu -smutne to że  zabraniaja ziomalom budować tak aby zyski mial Kazimiesz .Mentalnośc mieszkanców   brak solidarności regionalnej trudne do zrozumienia ,dla poznaniaka ,ktory często odwiedzał Kazimierz ,a zyski z turystów bliskich miasteeczek jak Nałęczów ,Puławy ,Lublina Warszawy obok noska przechodzą

Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 o 18:14
Macie rację, nie dać, nie pozwolić, zabronić wszelkich nowej inwestycji w Kazimierzu, a nóż biznes wyjdzie i wtedy co? Wszyscy maja jedne żołądki i wystarczą im knajpki przy rynku z lurowata kawą i brudnymi toaletami. Według mnie jest wiele innych miejsc ciekawszych niż Kazimierz i turyści od jakiegoś czasu to zauważyli.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 o 17:43
Ludzie, nic nigdy w tym Kazimierzu nie powstanie!! Blokujcie dla samego faktu... zimą to tylko wiatr hula po rynku, nic tu się nie dzieje i będzie tak dalej...
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 01:02
niech to sobie postawia w innej lokalizacji w Polsce, poza tym nikt im dzialki nie sprzedal, ani nie obiecal, te 4.5 ha pod kamieniolomem wyceniono onegdaj na 23 miliony - inwestor nigdy na przetarg sie nie zglosil (nawet gdy cena spadla o polowe), znaczy co? ktos chce od UM K-D wymusic dzilke i zmiany planu, a instytucje organow sprwiedliwosci przykladja do tego reke? to juz zapanowal pisowski neobolszewizm?
Avatar
guest / 9 grudnia 2015 o 20:08

Jak  Kazimierz ma się rozwijać jak blokują inwestycje z firmą architektami ze stoliy regionu -smutne to że  zabraniaja ziomalom budować tak aby zyski mial Kazimiesz .Mentalnośc mieszkanców   brak solidarności regionalnej trudne do zrozumienia ,dla poznaniaka ,ktory często odwiedzał Kazimierz ,a zyski z turystów bliskich miasteeczek jak Nałęczów ,Puławy ,Lublina Warszawy obok noska przechodzą


Poznaniak czy Ty wiesz w ogóle dlaczego ludzie przyjeżdżają do Kazimierza? Mimo powstania wielu szpetnych dużych budynków ludzie przyjeżdżają tu dlatego, że to miasteczko ma jeszcze klimat. Ale wszystko do czasu. Wystarczy inwestor jak ten z artykułu co to dla nachapania się i nabicia kasy chce budować bunkier o powierzchni 16 tys. metrów kwadratowych. Wiesz ile to jest? To jest tak jak cały kazimierski Rynek tylko dwu piętrowy. Niech u Ciebie w Poznaniu na Starówce takie "cudo" powstaje. A od Kazimierza wara wszelkim  prymitywom dla których liczy się tylko kasa i kasa.


Poznaniak czy Ty wiesz w ogóle dlaczego ludzie przyjeżdżają do Kazimierza? Mimo powstania wielu szpetnych dużych budynków ludzie przyjeżdżają tu dlatego, że to miasteczko ma jeszcze klimat. Ale wszystko do czasu. Wystarczy inwestor jak ten z artykułu co to dla nachapania się i nabicia kasy chce budować bunkier o powierzchni 16 tys. metrów kwadratowych. Wiesz ile to jest? To jest tak jak cały kazimierski Rynek tylko dwu piętrowy. Niech u Ciebie w Poznaniu na Starówce takie "cudo" powstaje. A od Kazimierza wara wszelkim &... rozwiń

Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 o 19:15
Ciekawe przez kogo nakręcany jest ten hejt przeciwko mieszkańcom Kazimierza?
Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 o 18:45
Nawet Kazimierz Dolny można teraz oszpecić , może by tak jeszcze na środku rynku biurowiec postawić ???
Avatar
Karol / 9 grudnia 2015 o 18:31

Wiezowiec tam jeszcze zbudujcie. 20 pieter. A obok disney land zeby sie turysty nie nudzily. Kto by sie tam przyroda przejmowal . park krajobrazowy. Kicha.

byy serio pomysły , żeby zrobić kolejkę gondolową do Janowca .

pieniądz zniszczy wszystko !

Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 o 18:24
Czy to pisala dziennikarka? Pani Prus sa osoby ktore doskonale omaniaja manipuluja i jeszcze osaczaja widzac w dziennikarzach nie dziennikarzy ale tuby do realizacji swoich celow. I tak oto wychodza manipulacje ktore Pani pisze w oparciu o to co uslyszy a to dalekie jest od prawdy
Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 o 18:22
#dudaułaskawi.pl !!!
Avatar
poznaniak zlb / 9 grudnia 2015 o 18:21

Jak  Kazimierz ma się rozwijać jak blokują inwestycje z firmą architektami ze stoliy regionu -smutne to że  zabraniaja ziomalom budować tak aby zyski mial Kazimiesz .Mentalnośc mieszkanców   brak solidarności regionalnej trudne do zrozumienia ,dla poznaniaka ,ktory często odwiedzał Kazimierz ,a zyski z turystów bliskich miasteeczek jak Nałęczów ,Puławy ,Lublina Warszawy obok noska przechodzą

Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 o 18:14
Macie rację, nie dać, nie pozwolić, zabronić wszelkich nowej inwestycji w Kazimierzu, a nóż biznes wyjdzie i wtedy co? Wszyscy maja jedne żołądki i wystarczą im knajpki przy rynku z lurowata kawą i brudnymi toaletami. Według mnie jest wiele innych miejsc ciekawszych niż Kazimierz i turyści od jakiegoś czasu to zauważyli.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 o 17:43
Ludzie, nic nigdy w tym Kazimierzu nie powstanie!! Blokujcie dla samego faktu... zimą to tylko wiatr hula po rynku, nic tu się nie dzieje i będzie tak dalej...