poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Puławy

Chcą postawić latarnie i wybrukować wąwóz korzeniowy w Kazimierzu Dolnym

Dodano: 11 kwietnia 2017, 08:05

Najsłynniejszy wąwóz w Kazimierzu Dolnym może wkrótce zmienić swoje oblicze. Znany ze swej naturalności i unikalnego lessowego podłoża Korzeniowy Dół ma zostać... wybrukowany i oświetlony.

– To jakaś głupota – denerwuje się pan Krzysztof, turysta z Lublina, kiedy dowiedział się o planach wobec wąwozu. – Przecież cały jego urok to właśnie naturalność. Robienie z tego unikatowego miejsca wybrukowanej alejki z latarniami to zbrodnia na przyrodzie.

Korzeniowy Dół jest tzw. głębocznicą lessową, czyli terenem podatnym na wymywanie. – Skała lessowa, z której zbudowane są nasze wąwozy, w tym Korzeniowy Dół, charakteryzuje się tym, że jest stabilna, gdy nie działają na nią czynniki atmosferyczne, tj. woda i mróz. Dlatego wraz z padającymi deszczami, a w kazimierskich warunkach często z ulewami, spływa z wąwozu na drogi – tłumaczy burmistrz Kazimierza Dolnego, Andrzej Pisula. – W przypadku Korzeniowego Dołu jest to droga powiatowa, którą utrzymuje Powiatowy Zarząd Dróg w Puławach. Less wymywany z naszego wąwozu trafia więc na drogę, która nie jest naszą własnością i nie możemy finansować jej sprzątania.

Zalegający następnie na drodze staje się utrapieniem mieszkańców i turystów, pyląc i osiadając na dachach samochodów i domów. Utwardzimy Korzeniowy, podobnie jak ul. Zamkową i wąwóz Małachowskiego, już wystąpiliśmy na ten cel po zewnętrzne środki. Tam są kocie łby i tutaj również chcemy nawiązać do tego rozwiązania – dodaje.

Jak mówi burmistrz, będzie to utwardzony pas o szerokości dwóch metrów, w którym będą się znajdowały „lampy subtelnie podświetlające korzenie drzew”. – Wyrównane w ten sposób dno wąwozu pozwoli na bezpieczne korzystanie turystom i mieszkańcom z tego traktu spacerowego i podtrzyma jego niepowtarzalny charakter – dodaje burmistrz Pisula.

– Jeżeli less zalewa drogę asfaltową, to właśnie na dole trzeba pomyśleć o porządnym odwodnieniu – doradza pan Krzysztof.

Jeden z kazimierskich przewodników powiedział nam, że istnieje lepszy sposób na zapobieganie erozji. – Wystarczy co 10 metrów w poprzek wąwozu zakopać kawałek drewna – wyjaśnia. – Takie rozwiązanie, nazywane „progami erozyjnymi”, stosuje się powszechnie na górskich szlakach. Warto by spróbować zastosować je również w Korzeniowym Dole – dodaje.

Jak podkreśla z kolei Piotr Deptuś z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, kwestia utwardzenia lessowych wąwozów jest skomplikowana. – Less jest podatny na wymywanie, a więc utrzymanie wąwozu w niezmienionym stanie jest trudne. Z drugiej strony utwardzenie wąwozu kocimi łbami to sprawa ryzykowna – na skutek opadów kamienie mogą odpadać – tłumaczy.

SONDA
Liczba głosów: 2320

Co sądzisz o pomyśle wybrukowania Korzeniowego Dołu i postawienia tam latarni?

3.79 %
To dobry pomysł
96.21 %
To zły pomysł
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(160) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 sierpnia 2017 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Idiotów nam nie brak, zawsze znajdzie się ktoś kto chce zniszczyć cuda natury i zniechęcić tym samy do przyjazdu w to urocze miejsce przyjezdnych. Głupota ludzka nie zna granic, jakby miała skrzydła ten człowiek co to wymyślił latałby wyżej jak ptactwo.
Rozwiń
Gość
Gość (13 kwietnia 2017 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
panu burmistrzowi wypłukało mózg
Rozwiń
Gość
Gość (13 kwietnia 2017 o 14:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za imbecyle dla mnie to są bezmózgowce
Rozwiń
Gość
Gość (13 kwietnia 2017 o 13:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ściany sidingiem i będzie cacy.
Rozwiń
majki
majki (13 kwietnia 2017 o 12:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zasypać i zrobić aleję handlową...a wąwóz pokazać na zdjęciach jak kiedyś wyglądał. I koniecznie podpis tego idioty co chce w niego ingerować wraz z adresem zamieszkania.  Sądziłęm, że w tym kraju już mniej takich cymbałów jest. 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (160)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!