piątek, 23 lutego 2018 r.

Puławy

Chemicy już studiują w Puławach

  Edytuj ten wpis
Autor: Daniel Drob

Uroczystą immatrykulacją rozpoczął się w czwartek pierwszy rok akademicki wydziału zamiejscowego UMCS w Puławach. Na razie uczelnia zarejestrowała około 180 studentów.

Zanim jednak rozpoczął się nowy etap w historii puławskiego szkolnictwa wyższego, swoją 17-letnią działalność podsu-mowała Puławska Szkoła Wyższa. We wtorek odbyło się oficjalne zakończenie jej istnienia. Od teraz studenci uczą się już na Wydziale Zamiejscowym UMCS, który od Puławskiej Szkoły Wyższej przejął budynek. − Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu rekrutacji, zwłaszcza na kierunku chemia techniczna, gdzie będzie uczyło się ok. 40 studentów − mówi dr hab. Grzegorz Smyk, dziekan Wydziału Zamiejscowego.

Wydział to wspólna inicjatywa rektora UMCS i zarządu Zakładów Azotowych "Puławy”. − Synergia biznesu i nauki to nasza dewiza − mówi dziekan. − Naszym celem jest wypuszczanie absolwentów, którzy odnajdą się na rynku pracy.

Na studiach pierwszego stopnia ostatecznie zostały uruchomione trzy kierunki: administracja publiczna, chemia techniczna (4-letnie studia inżynierskie) oraz public relations i doradztwo medialne. Wśród kierunków na studiach podyplomowych będzie można studiować m.in. prawo gospodarcze i handlowe, mediację szkolną i sądową, czy diagnozę i terapię osób z autyzmem. Do tej pory na wszystkich kierunkach zarejestrowanych jest ok. 180 studentów.

Wybór kierunków wykładanych na uczelni w Puławach nie jest przypadkowy. Przed ich utworzeniem władze wydziału wspólnie z puławskim Instytutem Nowych Syntez Chemicznych oraz z Zakładami Azotowymi przeprowadziły badanie regionalnego rynku pracy. − Sprawdziliśmy, na co jest zapotrzebowanie i w oparciu o te badania postanowiliśmy uruchomić takie, a nie inne kierunki − wyjaśnia Grzegorz Smyk.

Około 1/3 kadry dydaktycznej puławskiej uczelni zasilą pracownicy INS oraz Zakładów Azotowych "Puławy”. Pozostali wykładowcy to pracownicy UMCS, którzy w większości pracowali wcześniej w PSW. Nie zmienią się pracownicy administracyjni, nie jest też planowana przebudowa budynku.

− Budynek jest już przystosowany do celów dydaktycznych i nie jest stary, brakuje w nim co prawda laboratorium, ale mamy podpisaną umowę z INS, który udostępni naszym studentom swoją pracownię. Wydział Chemii UMCS w Lublinie też nam pomoże − mówi dziekan i zaznacza, że nie wyklucza w dalszej perspektywie adaptacji części sal na potrzeby laboratorium.

Władze uczelni mają też w planach uruchomienie nowego kierunku − fizjoterapii. − To już pewne. Od przyszłego roku akademickiego fizjoterapia na pewno będzie dostępna. Nie wykluczamy jednak, że uda się to zrobić szybciej i już na początku semestru zimowego tego roku rozpocznie się rekrutacja - dodaje dr Smyk.


FOT. DOROTA AWIORKO-KLIMEK / ARCHIWUM
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: studia UMCS Grzegorz Smyk Puławy
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!