wtorek, 20 marca 2018 r.

Puławy

Co ustalił NIK w szpitalu w Puławach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 września 2014, 08:30

Dotarliśmy do wstępnego raportu NIK na temat sytuacji w puławskim szpitalu. Wynika z niego m.in. że kontrowersyjne decyzje w sprawie likwidacji kuchni, czy pralni zostały ocenione pozytywnie.

Kontrola NIK w szpitalu trwa od kilku miesięcy. Pod lupę wzięto działalność szpitala od 1 stycznia 2010 roku do czerwca 2014 roku. NIK przyjrzał się m.in. bardzo krytykowanej decyzji o rezygnacji z pralni i kuchni szpitalnej, informatyzacji placówki, czy przedłużeniu na kolejne 20 lat umowy z firmą Fresenius Medical Care na prowadzenie oddziału nefrologii, a także stacji dializ.

Ze wstępnych wyników kontroli, do których dotarliśmy, wynika że analizy finansowe odnośnie kuchni i pralni były prawidłowe. Bardziej opłacało się przekazać prowadzenie tych usług firmom zewnętrznym. Okazało się, że wcześniej usługi pralnicze były sprzedawane po cenach dumpingowych. Czyli poniżej swoich kosztów. Cennik był jednak ustalany przez wcześniejszą dyrekcję. Jeżeli chodzi o kuchnię, to usługa żywienia również została zakupiona w korzystnej cenie, dodatkowo poprawiła się jakość.

Drobne zastrzeżenia dotyczą wycinki drzew na działce przy szpitalu, ale w tym przypadku chodzi o sprawy księgowe. W sprawie informatyzacji potrzebne były szczegółowe wyjaśnienia, ale również zastosowane działania były prawidłowe. Sprawny przebieg projektu pozwolił na spełnienie wymagań prowadzenia elektronicznej dokumentacji.

W związku z wszczęciem postępowania przez prokuraturę odnośnie zaginięcia 30 komputerów dyrekcja zwróciła się do NIK o sprawdzenie całego postępowania. NIK nie stwierdził jednak żadnych nieprawidłowości. Sprawdzono również gdzie i komu zostały przekazane zakupione laptopy. Podobnie wygląda sprawa z remontem sali pooperacyjnej. W tym przypadku również nie było żadnych zastrzeżeń ze strony Najwyższej Izby Kontroli.

Dyrekcja szpitala nie chce na razie komentować naszych ustaleń. - Proponuję aby poczekać na ostateczne wystąpienie pokontrolne, które powinno być w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Obecnie nie potwierdzam ani nie zaprzeczam doniesieniom - mówi Wojciech Tarłowski, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych puławskiego szpitala.

Podobnie wypowiadają się przedstawiciele NIK. - Kontrola w SP ZOZ w Puławach nie została jeszcze zakończona. Oficjalne wyniki kontroli będą mogły być udostępnione w drugiej połowie października bieżącego roku. O ile nie zostaną zgłoszone za-strzeżenia do treści wystąpienia pokontrolnego - wyjaśnia Barbara Koszałka, z lubelskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

Niekorzystna umowa z Ikardią

Jak już wcześniej informowała sama dyrektor szpitala, negatywnie NIK ocenił działalność poprzedniej dyrekcji szpitala. Chodziło o nieprawidłowości przy współpracy z Ośrodkiem Kardiologii Inwazyjnej Ikardia w Nałęczowie. Podpisanie niekorzystnej umowy spowodowało, że puławski SPZOZ stracił około 1,2 mln zł. Umowa została zawarta na dziewięć dni przed objęciem stanowiska przez dyrektor Jolantę Herdę.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!