czwartek, 22 lutego 2018 r.

Puławy

Co z inwestycjami w ramach Geoparku? Janowiec czeka na decyzje

Dodano: 3 czerwca 2015, 17:39

W planach było połączenie obu brzegów Wisły (fot. Archiwum)
W planach było połączenie obu brzegów Wisły (fot. Archiwum)

Nadal nie wiadomo jakie atrakcje turystyczne uda się zrealizować w ramach Geoparku Małopolskiego Przełomu Wisły, który został wpisany na listę priorytetowych inwestycji dla województwa lubelskiego i zabiega o 270 milionów złotych unijnej dotacji.

Brak informacji o sposobia finansowanie projektu może oznaczać, że gminy zrezygnują z niektórych najbardziej spektakularnych inwestycji. 

– Podchodziłem do tego projektu z bardzo dużym entuzjazmem, ale zaczynam go tracić. Ta kwestia ciągnie się już dwa lata i tak naprawdę wciąż nie wiemy czy projekt będzie finansowany zbiorczo czy każda z gmin, która bierze w nim udział, dostanie indywidualne środki – mówi Jan Gędek, wójt gminy Janowiec. – Może się okazać, że zostaną zrealizowane tylko dwie duże inwestycje w ramach całego geoparku. Trudno ryzykować ogromne pieniądze na sporządzenie dokumentacji, kiedy może się okazać, że nie dostaniemy takich środków, jakie zakładaliśmy.

W przypadku Janowca chodzi m.in. o renowację rynku i zamku. – To ogromny projekt, więc samo sporządzenie dokumentacji będzie kosztować ponad 100 tysięcy złotych. Nasza gmina nie może ryzykować takich pieniędzy – podkreśla wójt Gędek. – Pod znakiem zapytania stoi też kolejka gondolowa, która miała połączyć dwa brzegi Wisły. Chyba, że pojawi się jakiś prywatny kapitał. Prawdopodobnie, w przypadku naszej gminy skończy się na realizacji małych typowo rekreacyjnych inwestycjach jak ścieżki rowerowe czy szlaki turystyczne.

Co na to urząd marszałkowski? – Kwestia jest cały czas otwarta, bo nie wiemy jakie środki dostaniemy i jak zostaną one rozdysponowane – ucina Beata Górka, rzecznik marszałka województwa lubelskiego.

Geopark Małopolskiego Przełomu Wisły obejmuje siedem gmin. To Kazimierz Dolny (lider projektu), Janowiec, Annopol, Opole Lubelskie, Józefów nad Wisłą, Łaziska i Wilków.

Na listę priorytetów trafiły te inwestycje, które samorząd województwa zamierza dofinansować w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Z 238 inwestycji zgłoszonych przez gminy Zarząd Województwa wybrał 49.

Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 czerwca 2015 o 11:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta, gopark. Ścieżki rowerowej z Puław do Kazimierza nie umieją zrobić a goparki chccą budowac. Kogoś fantazja poniosła.
Rozwiń
Gość
Gość (4 czerwca 2015 o 09:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Wójcie jest Pytanie! Co z gazyfikacją Gminy Janowiec! Co z kanalizacją Gminy Janowiec! Miało być tak szybko. i pięknie. proponowane inwestycje to interes dla swoich ludzi. Gondole to jest inwestycja dla mieszkańców gminy bardzo oczekiwana. Dla pozostałych Panów Burmistrzów i Wójtów Przełomu Wisły wybierzcie w nocy nad brzeg tej rzeki i poprawcie sobie powonienie. Zejdziecie na ziemie i zaczniecie dbać o ludzi i środowisko lokalne. Pozdrawiam... Sukcesów .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!