środa, 21 marca 2018 r.

Puławy

Coraz mniej mieszkańców Puław. Ujemny przyrost naturalny od pięciu lat

Dodano: 21 listopada 2015, 10:18

W tym roku puławski Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował 613 urodzin (Fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)
W tym roku puławski Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował 613 urodzin (Fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Od pięciu lat w Puławach więcej ludzi umiera, niż się rodzi, a obecny rok pod tym względem będzie prawdopodobnie jeszcze gorszy, niż poprzedni. Dodatkowo z miasta co roku wyprowadza się więcej osób, niż się w nim osiedla.

O ile pod względem gospodarczym Puławy to jeden z liderów naszego województwa, tak pod względem demograficznym jesteśmy daleko w tyle. Miasto wyludnia się w niepokojąco szybkim tempie, na co wskazują wyniki prezentowane tak przez Główny Urząd Statystyczny, jak i Urząd Stanu Cywilnego.

– Do końca października mieliśmy 613 urodzenia, w tym samym okresie poprzedniego roku było ich 633, a dwa lata temu 707 – mówi Dorota Lisowska, kierownik puławskiego USC.

Według danych statystycznych przyrost naturalny jest pod kreską już od pięciu lat. O ile w połowie lat 90-tych XX wieku różnica pomiędzy liczbą urodzeń i zgonów przekraczała 160, tak obecnie jest od kilkudziesięciu do niemal stu na minusie. To tak, jakby co roku znikali wszyscy mieszkańcy czteropiętrowego bloku.

Mniejszej liczby urodzeń nie uzupełniają migracje. Co roku do całego powiatu puławskiego przybywa ponad 1000 osób, ale ubywa o 200 więcej. I ten współczynnik się nie poprawia. Rośnie liczba zarówno tych, którzy emigrują do innych krajów, jak i tych, którzy wyjeżdżają do innych regionów Polski.

Specjaliści z Głównego Urzędu Statystycznego opublikowali prognozy stanu ludności do 2050 roku. Wynika z nich, że Puławy od 2020 roku będą się wyludniały w tempie około 10 procent na dekadę. To oznacza, że w 2030 roku miasto będzie liczyło mniej, niż 45 tysięcy mieszkańców, a dziesięć lat później, pierwszy raz od lat 70-tych XX wieku, spadnie poniżej 40 tysięcy.

Podobnie wyglądają prognozy dla innych miast województwa lubelskiego. Chełm i Zamość do 2040 roku mają stracić ponad jedną piątą swoich populacji. Wolniej ubywać będzie mieszkańców Białej Podlaskiej, której liczebność zmniejszy się w tym czasie o 10 procent. Lublin za 25 lat zamieszkiwać ma poniżej 300 tysięcy obywateli. To wszystko oczywiście są tylko wyniki badań, które sprawdzą się pod warunkiem utrzymania niekorzystnych tendencji.

Czytaj więcej o: Puławy
Gość
Gość
Gość
(38) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 listopada 2015 o 18:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
IŚĆ W ŚLADY Miasta RZESZÓW włączyć do Puław wsie !!! w następnym roku zostaną kolejne wsie przyłączone
Rozwiń
Gość
Gość (24 listopada 2015 o 15:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
imigranci poprawią wskaźniki, to kwestia czasu
Rozwiń
Gość
Gość (24 listopada 2015 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Puławy to dziura jakich mało...obejść całe miasteczko to kwestia 20 minut i zgubić się ciężko hehe bo wszystkie drogi i tak prowadzą do dworca :)

Jaka dziura miasto skomunikowane z Lublinem ,Warszawą PKP,busy,PKS niejeden by chciał tu mieszkać.Odnowione bloki kolorowe, skwery ,przystań ,szkoły przedszkola,galerie,markety ,domy kultury abyś chciał korzystać.Sami nie wiecie czego chcecie.

Rozwiń
mieszkaniec
mieszkaniec (24 listopada 2015 o 14:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

I kulą w płot - mieszkam tu grubo ponad 40 lat i nie żałuję. :)

Ja też mieszkam 48 lat mam możliwość zamieszkać gdzie indziej ale trzyma mnie tu klimat spokojnego miasta,dużo zieleni latem,bliskość urzędów.Dom Chemika ma dużo propozycji kulturalnych i ogólnie jest fajnie.

Rozwiń
Gość
Gość (24 listopada 2015 o 14:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A co to jest 5-cioro?Znam takich co po 9-cioro mają!!!Co kilkoro zabiorą to nowe robią!!!   Puławiaki z 1-ego maja

Jedna taka też ma 9 i z tej 9 już mają swoje i do MOPSu po kasę walą,nawet czytać dobrze nie potrafią ale niż demograficzny podreperowują.Państwo ma z nich tyle pożytku ,że hej.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (38)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!