środa, 21 marca 2018 r.

Puławy

„Czarne przedszkolanki” w Puławach. Nie będzie kary dla dyrektor placówki


Na fotografii wystąpiła cała żeńska kadra Miejskiego Przedszkola nr 8 w Puławach, łącznie z dyrektor placówki. Zdjęcie już zniknęło z Facebooka
Na fotografii wystąpiła cała żeńska kadra Miejskiego Przedszkola nr 8 w Puławach, łącznie z dyrektor placówki. Zdjęcie już zniknęło z Facebooka

Beata Rysak, dyrektor „czarnych przedszkolanek” z Miejskiego Przedszkola nr 8 w Puławach może spać spokojnie. Władze miasta potępiły zachowanie nauczycielek, ale karać ich przełożonej nie będą. Tymczasem na skrzynki mailowe urzędu i przedszkola przychodzą maile z całej Polski. Piszą kobiety, które solidaryzują się z puławiankami.

W miniony poniedziałek w całym kraju odbyły się demonstracje, a media społecznościowe zalała fala zdjęć kobiet ubranych na czarno. W ten sposób pokazywały one swoją solidarność z protestującymi przeciwko zaostrzaniu przepisów antyaborcyjnych. Podobnie zrobiły nauczycielki z puławskiego przedszkola.

Pod zdjęciem przedszkolanek natychmiast pojawiło się mnóstwo komentarzy. Obok tych z wyrazami poparcia i gratulacjami odwagi, nie zabrakło też głosów krytycznych, a fotografią zainteresowali się urzędnicy.

Gdy w czwartek opisaliśmy sprawę do dyskusji włączyły się przedstawicielki lewicowych organizacji, samorządowcy i politycy. Wielu z nich oburzyły słowa Ewy Wójcik, wiceprezydent miasta, która zapowiedziała wyciągnięcie konsekwencji wobec kobiet.

Do dyskusji włączyła się m.in. Monika Płatek, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zdaniem ukaranie przedszkolanek lub dyrektorki byłoby pogwałceniem konstytucji.

– Prezentowanie swoich poglądów i opinii jest w pełni dozwolone, zwłaszcza wtedy, gdy odbywa się to w sposób pokojowy i w niczym nie narusza prawa i nie naraża na uszczerbek podopiecznych przedszkola (...) – tłumaczy Płatek. Prawniczka przekonuje, że kobiety w tej sytuacji chroni art. 54 Konstytucji RP, który gwarantuje wolność słowa oraz art. 57. o wolności zgromadzeń. – Skorzystały z niego symbolicznie, umieszczając fotografię, by nie narażać dobra wychowanek i wychowanków – zaznacza.

Na liczącym ponad 100 tys. członków facebookowym profilu „Dziewuchy dziewuchom” pojawił się też apel do wysyłania maili (do przedszkola z wyrazami poparcia i z wyrazami oburzenia do Urzędu Miasta Puławy).

W piątek, po rozmowie z dyrektor przedszkola, władze miasta podjęły decyzję o zakończeniu postępowania wyjaśniającego. – Sprawę uważamy ją za zamkniętą – informuje Paweł Wójcik z Wydziału Komunikacji Społecznej w UM Puławy.

Ratusz tłumaczy, że nie oceniał poglądów, ani koloru stroju kobiet, a jedynie wykorzystanie profilu placówki na portalu społecznościowym. Opublikowanie tam zdjęcia nauczycielek z hasłem „Czarny Protest” uznał za „niewłaściwe”.

Czy równie łagodnie dyrektorka obejdzie się ze swoją podopieczną, która wrzuciła zdjęcie do internetu? Mimo wielu prób nie udało nam się z nią w piątek skontaktować. Z kolei pracownice przedszkola tłumaczyły nam, że bez zgody dyrektorki nie wolno im rozmawiać z mediami.

Do sprawy wrócimy.

Czytaj więcej o: przedszkole Puławy czarny protest
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(52) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 października 2016 o 09:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Przewodniczacej Rady Miasta nie przeszkadza promować siebie na wielkim banerze w hali sportowej. Czy jest to zgodnie z Kodeksem Etyki Radnego? Czy Rada Miasta wyraziła na to zgodę? Na tym banerze Pani Przewodnicząca uczestniczy w promocji dużej firmy.
Rozwiń
Gość
Gość (15 października 2016 o 21:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W przedszkolu nr8 pracują czarownice!
Rozwiń
Gość
Gość (15 października 2016 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe czy rodzice dzieci z tego przedszkola są zadowoleni z takich manifestacji w imieniu publicznej placówki. Pomyślał ktoś o tym zanim wrzucił zdjecie?
Rozwiń
Gość
Gość (15 października 2016 o 09:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Następnym etapem będzie wprowadzenie gejów i lesbijek do przedszkola. A od kiedy przedszkole to miejsce manifestacji politycznych. Wszyscy widzieli w TV jak wulgarnie sie zachowują uczestnicy manifestacji na czarno. Panie popierają takie zachowania.
Rozwiń
Gość
Gość (15 października 2016 o 09:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję sondaż wśród rodziców: Czy oddałabyś twoje dziecko pod opiekę paniom co są za zabijaniem nienarodzonych ??? I co wtedy ??
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (52)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!