niedziela, 18 lutego 2018 r.

Puławy

Puławski "Czartorych" świętował Dzień Patrona

Dodano: 29 listopada 2017, 17:15

W ramach uroczystości uczniowie złożyli ślubowanie na szkolny sztandar
W ramach uroczystości uczniowie złożyli ślubowanie na szkolny sztandar (fot. Radosław Szczęch)

W I LO im. ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach obchodzono dzisiaj Dzień Patrona. Społeczność szkolna oraz posłowie złożyli kwiaty przy jego pomniku. W ramach uroczystości odsłonięto również tablicę z okazji 50-lecia działalności szkolnego internatu, a pierwsze klasy złożyły ślubowanie.

- Ta rocznica jest dla nas bardzo ważna, bo 50 lat temu nasi wychowankowie otrzymali swoje stałe miejsce, gdzie czują się bezpiecznie. Jest to miejsce, do którego zawsze mogą powracać - mówił Grzegorz Paciorek, kierownik internatu, podkreślając, że najważniejsze nie są ściany, a ludzie, którzy tworzą wyjątkową atmosferę placówki. Z okazji jubileuszu, tablicę ufundowaną przez wychowanków szkoły, odsłoniła dyrektor I LO, Beata Trzcińska-Staszczyk.

W sali gimnastycznej okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni parlamentarzyści, samorządowcy oraz sponsorzy. Poseł Krzysztof Szulowski przypomniał patriotyczne wartości, jakim poświęcił się ks. Adam Jerzy Czartoryski. - Niech ten patron zawsze będzie dla was wzorem - zwrócił się do młodzieży.
O zaangażowaniu, jakim wykazywał się książę, mówił także poseł Jakub Kulesza. - Chciałbym, żebyście tak, jak on, aktywnie działali na wielu polach. Żebyście nie bali się działać w samorządzie szkolnym i polityce. Polsce potrzebni są młodzi ludzie o otwartych umysłach - mówił. O tym, że praca w osiągnięciu sukcesu jest ważniejsza od talentu przekonywał z kolei wójt gminy Puławy, Krzysztof Brzeziński.

Były dyrektor I LO, Ignacy Czeżyk w swoim płomiennym wystąpieniu podkreślił natomiast piękno patriotycznych obchodów, zwracając uwagę m.in. na szkolny sztandar I LO. - Ta szkoła zachowała symbol orła z zamkniętą koroną zwieńczoną krzyżem z sierpnia 1919 roku, który przyjął pierwszy sejm w II RP. To jest jedyny taki poczet ze sztandarem w Polsce.

Nagrodę "Przyjaciela Szkoły" za wsparcie dotyczące m.in. remontu tzw. prokopówki w ramach pracowniczego wolontariatu oraz zakupu urządzeń do szkolnej siłowni, otrzymały Zakłady Azotowe "Puławy". W imieniu prezesa firmy odebrała ją dyrektor pionu personalnego w puławskich Azotach, Bożena Kuryłowicz.
- Chciałabym, żeby nasza młodzież korzystała z najlepszego sprzętu, a taki pozyskaliśmy dzięki pomocy ZA oraz naszych absolwentów - mówiła dyrektor Staszczyk, która dodała, że liczy na kolejne inwestycje w I LO, także te z udziałem środków ujnijnych.

Wśród specjalnych gości zaproszonych z okazji Dnia Patrona i 50-lecia internatu oprócz tych już wymienionych znaleźli się ponadto m.in. księżniczka Barbara Czartoryska, książę Kazimierz Czartoryski, radna Maria Kłopotowska, kierownik Wydziału Edukacji Małgorzata Noskowska oraz byli dyrektorzy i nauczyciele szkoły. Wszyscy otrzymali pamiątkowe broszury oraz kwiaty. Mieli okazję obejrzeć również przedstawienie teatralno-kabaretowe w wykonaniu uczniów "Czarta".

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 listopada 2017 o 21:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
***mieczducha888.blogspot.com/2016/04/bogowie-rzymskokatoliccy-patroni.html - kto ma oczy niech zobaczy
Rozwiń
Gość
Gość (29 listopada 2017 o 18:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wybory coraz bliżej to i aktyw partyjny szaleje.
Rozwiń
Gość
Gość (29 listopada 2017 o 18:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda że ci dwaj posłowie, Szulowski i Kulesza ani razu nie pojawili sie teraz na Azotach. W sprawach przyjemnych lansowac sie. pierwsi. W sprawach ważnych istotnych ale trudnych , ostatni.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!