niedziela, 25 lutego 2018 r.

Puławy

Likwidacja PKS Puławy: Czy burmistrz przygarnie załogę?

Dodano: 21 maja 2016, 13:33

Ważą się losy pracowników likwidowanego PKS Puławy. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się mechanicy i inni pracownicy obsługi, którzy nie nabyli jeszcze praw emerytalnych. Na zatrudnienie w nowej spółce w sumie liczy 41 osób.

Po dawnym przewoźniku, który zatrudniał ponad sto osób, został już tylko cień. Likwidacja w praktyce doprowadziła do fali zwolnień oraz zawieszania kolejnych połączeń. Część załogi odeszła już na emerytury i zasiłki przedemerytalne, kilkunastu kierowców zatrudniła firma RAGO. Pozostała grupa czterdziestu osób, której do zasiłku brakuje od pół roku do trzech lat. To oni najbardziej obawiają się utraty pracy.

– W wieku ponad 50 lat trudno im będzie odnaleźć się na rynku, a nie mając świadczeń, zostaliby pozbawieni środków do życia. Praca dla tych osób to jest dla nas teraz priorytet. Chodzi nie tylko o kierowców, ale przede wszystkim mechaników i innych pracowników obsługi oraz administracji – mówi Wojciech Giza, przewodniczący związków zawodowych w PKS.

Na możliwość zatrudnienia liczy 41 osób: 31 z PKS Ryki i 10 z Puław. Ich los spoczywa teraz na nowym inwestorze, który zechce ich zatrudnić i wziąć na sobie odpowiedzialność za kontynuowanie działalności transportu publicznego. Może nim zostać podmiot publiczny lub firma prywatna.

– Czekamy na decyzję burmistrza Ryk, który może przejąć wydzielone z PKS-u Puławy nieruchomości w Rykach i umożliwić kontynuowanie działalności. Jeśli tego nie zrobi, będziemy musieli utworzyć spółkę pracowniczą, która przejmie załogę – wyjaśnia Giza, który jest zdania, że dla gminy Ryki przejęcie przewoźnika to dobry interes.

– Ta działalność na pewno będzie rentowna, a do jej prowadzenia nie potrzeba byłoby całego placu PKS-u, wystarczyłaby jego niewielka część. Resztę miasto mogłoby sprzedać i na tym zarobić – dodaje związkowiec.

Czasu na decyzję jest niewiele, bo likwidator ogłosił już przetarg na dzierżawę majątku przewoźnika z prawem pierwokupu. Na przejęcie czeka m.in. 26 autobusów, maszyny, urządzenia warsztatowe, komputery, dworzec w Rykach oraz przede wszystkim pracownicy jeżdżący pod szyldem PKS. Inwestor przejąłby także obowiązek realizacji kursów, w sumie 25 tzw. zadań komunikacyjnych, głównie na terenie powiatu ryckiego. Rozstrzygnięcie tego przetargu zaplanowano na poniedziałek 23 maja.

Jednym z podmiotów, który mógłby do niego przystąpić jest ryckie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. W ostatni wtorek doszło do spotkania w tej sprawie z udziałem burmistrza Jarosława Żaczka i prezesa PGKiM, Tomasza Pośpiecha. Efekty tej rozmowy na razie nie są znane.
Tymczasem związkowcy nie ukrywają, że jeśli Ryki nie zatrudnią wszystkich pracowników, możliwy jest inny scenariusz. Chodzi o powołanie spółki pracowniczej, która zatrudniłaby załogę i sama świadczyła usługi przewozowe. Do jej powstania potrzebne są jednak pieniądze.

Czytaj więcej o: PKS Puławy
hyj
łoBUS
gość
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

hyj
hyj (25 maja 2016 o 08:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Koles, ty masz cos z bania czy jak??? Pod kazdym artykułem o PKS wstawiasz ten sam durnowaty post jak to 5 lat temu kierowiec szlugi palił jak ty wielce łaskawy pan jechałes. Wez sie ogarnij!
Rozwiń
łoBUS
łoBUS (23 maja 2016 o 10:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
PKS Puławy już zawsze będzie mi się źle kojarzył. Często korzystając z usług PKS Puławy, kierowcy często palili papierosy w czasie jazdy. Zrobili sobie palarnię na kółkach kosztem pasażerów. Do dzisiaj mi się niedobrze robi na myśl o zdarzeniu, o którym trudno zapomnieć. Jechałem z Lublina, odj.godz. 13.00 dnia 06.07.2012 r. – od Jastkowa kierowca zaczął palić w busie PKS-u Puławy. Kierowca ten pokazał mi środkowy palec, tak się odgrażał, bo śmiałem mu zwrócić uwagę dlaczego pali papierosy w czasie jazdy. Wysiadłem cały roztrzęsiony i zdenerwowany, a przecież zapłaciłem za bilet. Od tej pory nie jeżdżę PKS-em Puławy. Dziękuję za takie potraktowanie. Nigdy więcej!
Za każdym razem xD
Rozwiń
gość
gość (22 maja 2016 o 12:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a dlaczego nie? PiS obiecał że jak dojdzie do włądzy do podniesie Polskę z ruiny. A co robi? Nic tylko pogłębia tę ruinę. I to jest dla ciebie dobra zmiana? 
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2016 o 07:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czemu te ludziska psiocza na PIS przeciez za osmio letnich rzadow PO wszystko sie zadluzylo lacznie ze szpitalem trzeba teraz rozliczyc tych panow co doprowadzili do bankructwa tych dobrze prosperujacych przedsiebiorstw
Rozwiń
Polak
Polak (21 maja 2016 o 23:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziękujemy PIS za kolejną dobrą zmianę. Żeby PIS diabeł czym prędzej pochłonął z naszej polskiej ziemi.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!