sobota, 20 stycznia 2018 r.

Puławy

Dalej walczą o odzyskanie Pięknej Madonny. "Przez tyle wieków wspomagała naszych mieszkańców"

Dodano: 5 maja 2016, 07:34
Autor: kp

Mieszkańcy i proboszcz kazimierskiej fary nadal walczą o odzyskanie figury Pięknej Madonny. Odwołali się od decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które uznało, że nie ma podstaw prawnych do wydania parafii zabytkowej figury.

– W odwołaniu podtrzymaliśmy nasze dotychczasowe stanowisko w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź. To duża niesprawiedliwość, że dotychczas nie udało nam się jej odzyskać – mówi ks. Tomasz Lewniewski, proboszcz kazimierskiej fary. – Przez tyle wieków wspomagała naszych mieszkańców, była otoczona kultem. Nie powinna stać w muzeum, tylko wrócić na swoje miejsce. Chodzi nie tylko o wymiar artystyczny, ale również sentymentalny.

Zabytkowa figura wyrzeźbiona w 1420 roku wyjechała z kazimierskiego kościoła przed II wojną światową. W latach 30. ubiegłego wieku figurka została wypożyczona na wystawę polskiej sztuki gotyckiej, która odbywała się w Warszawie. I już do fary nie wróciła. Teraz znajduje się w magazynach Muzeum Narodowym w Warszawie.

– Z otrzymanych od dyrekcji Muzeum Narodowego w Warszawie informacji wynika, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 27 marca 1965 r. rzeźba Pięknej Madonny z Kazimierza pozostaje własnością Skarbu Państwa. W związku z tym, brak podstaw prawnych do wykreślenia zabytku z inwentarza Muzeum Narodowego w Warszawie i wydania go parafii – poinformowało nas w marcu Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Sąd Najwyższy uwzględnił rewizję nadzwyczajną prokuratora generalnego i oddalił powództwo parafii. Podstawą wyroku był art. 34 dekretu z 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich, w myśl którego roszczenia o zwrot opuszczonych ruchomości przedawniały się po upływie 5 lat.

Parafia może skierować sprawę do sądu. – Nie zamierzamy się poddać. Jeżeli wyczerpiemy wszystkie możliwości to prawdopodobnie zdecydujemy się na drogę sądową – mówi ks. Lewniewski.

Gość
AUTYŚCI (z)BAWIENIA
vvbbbnnn
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 maja 2016 o 05:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co to pieniądz robi ludziom z głowy...?!
Rozwiń
AUTYŚCI (z)BAWIENIA
AUTYŚCI (z)BAWIENIA (5 maja 2016 o 16:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli spektaKULarnie psychoPATyczne ATAKI ECCLESIOFOBII, TEOFILII, NEKROFILII ZE STOLICOM MONDROŚCI (z)BAWIENIA JAK KURIA JEGO MAĆ:

Chcąc mieć pełny obraz należy korzystać ze wszystkich istniejących stron związkowych FACEBOOK'a:

1) kz nszz solidarnosc organistow

2) kz nszz solidarnosc organistow 2

3) kz nszz solidarnosc organistow 3

4) kz nszz solidarnosc organistow 4

Każdy też będzie mógł nawiązać kontakt e-mailem:

kznszzsolidarnoscorganistow@gmail.com

W przeciwieństwie do Kuriewnych okienek kontaktowych wymagających szczegółowych danych interesanta e-mail związkowy jest anonimowy.

CZARNI, czyli AXCELENCJE, księŻULE, ZAKONNICE i wszelkie inne ŚW.(irnięte) WOLONTARIATY powinny zdawać sobie sprawę, że WSZYSTKO, CO NAPISZĄ MOŻE BYĆ UŻYTE... przeciwko Nim!!!, czyli tak jak do tej pory ha ha ha...

Jak się (z)BAWIĆ, to się (z)BAWIĆ!!!

NIEDOJRZAŁOŚĆ EMOCJONALNĄ i wszelkie inne NIEDOJRZAŁOŚCI PSYCHO - SPOŁECZNE CZARNEGO BETONU z wszelkimi podległymi Kółkami Różańcowymi i Partiami Politycznego (z)BAWIENIA widać gołym okiem!

Jednym słowem polskiego proroka z lat 1980 – tych: „DOROSŁE DZIECI MAJĄ ŻAL ZA KIEPSKI przePiS NA TEN ŚWIAT...”!

Nieograniczona władza - zdaniem CZARNEGO BETONU - pokazała jedynie od lat skrywaną CHOROBĘ PSYCHICZNĄ CZARNEJ MAFII (z)BAWIENIA, a związek nie nadąża z przykładami, dowodami i innymi pier...dołami (z)BAWIENIA jak KURIA JAEGO MAĆ, ha ha ha...

Tylko w maju internetowa prasa podała o CUDACH PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA, a wcześniej też nieźle cudowali (patrz archiwum fejsa):

1) „DZIENNIK WSCHODNIz dn. 4.V.2016 r. w artyKULe: Komunia w kościele, przyjęcie na basenie. Ile kosztuje organizacja komunii? oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

2) „DZIENNIK BAŁTYCKIz dn. 4.V.2016 r. w artyKULe: Pożegnanie abp. Tadeusza Gocłowskiego. Uroczystości w Bazylice Archikatedralnej [WIDEO,ZDJĘCIA] oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

3) „NEWSWEEKz dn. 5.V.2016 r. w artyKULe: 1} Prezydencie, prezesie! Polska nie potrzebuje nowej konstytucji [WYWIAD]”; 2} Rysy na betonie. Wojna o krzyż w Koninie oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

( . . . ) RESZTA NA FACEBOOK ‘ u.

NIE WIERZYSZ? - zobacz!

Wszystkich ksieŻULI uznać należy za DEALERÓW (Słowa Bożego), a LUD BOŻY za ĆPUNÓW!

Więcej info po wpisaniu w google hasła: =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= oraz z KROPKAMI między literami i z OPUSZCZONYMI kropkami - czytać należy WPISY Związkowe.

Dawno minęły czasy gdzie księŻULE BŁYSZCZAŁY INTELIGENCJĄ – teraz ino błyszczy GŁUPOTA księŻULI na tle inteligencji.

Z wdzięczności za WYMROŻONE DZIECI w 1994 r. i inne CUDA...

ZOSTAŃCIE Z B.(L).O.G.I.E.M., a będziecie (z)BAWIENI...

(PODPISANO: =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= i ASC )

Rozwiń
vvbbbnnn
vvbbbnnn (5 maja 2016 o 08:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ksiadz wyczuł, że może zawalczyć o drogocenny kąsek.. jakby dorwałfigurkę to juz by z rąk jej kościół nie wypuścił..

Rozwiń
Gość
Gość (5 maja 2016 o 08:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Piękna według standardów XV wieku
Rozwiń
Gość
Gość (5 maja 2016 o 08:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Są tacy co śmieją się z Islamu , a u nas jest taki sam '' klimat ''
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!