poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Puławy

Dęblin: Muzeum Sił Powietrznych ma być gotowe w 2012 r.

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 stycznia 2011, 14:48

Samoloty, które już "przeszły na emeryturę” albo wkrótce zakończą służbę, będziemy mogli już za rok
Samoloty, które już \"przeszły na emeryturę” albo wkrótce zakończą służbę, będziemy mogli już za rok

Zabytkowe samoloty, śmigłowce, sprzęt radiotechniczny, dokumenty i fotografie. Te i wiele innych eksponatów będzie można oglądać w pierwszym w Polsce Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Wszystko ma być gotowe do stycznia 2012 r.

– Za utworzeniem muzeum w Dęblinie przemawiało wiele czynników. Miasto ma przede wszystkim lotnicze tradycje, jest kuźnią kadr lotniczych od ponad 80 lat – wyjaśnia płk Zbigniew Brodowski, członek honorowego komitetu, powołanego do utworzenia muzeum. – Poza tym obiekt, w którym funkcjonuje Sala Tradycji Szkoły Orląt, jest w dobrym stanie technicznym, mamy warunki do rozbudowy wystawy plenerowej i ekspozycji wewnętrznej, których projekt właśnie opracowaliśmy.

Wystawa wewnętrzna zostanie podzielona na dwie części: nawiązującą do narodzin lotnictwa i jego rozwoju w latach I i II wojny światowej oraz historii najnowszej po 1945 r. Będzie można m.in. zobaczyć dokumenty, mapy, szkice i fotografie. Znajdą się tam także elementy małogabarytowego uzbrojenia i budowy samolotu oraz mundury. Ciekawie zapowiada się również wystawa plenerowa.

– Do obejrzenia będą powojenne samoloty z serii Mig czy Su, najstarszy pochodzi z lat 50. Będą także m.in. radiostacje używane w latach 60., 70 i 80 i sprzęt związany z obroną przeciwlotniczą – wylicza Brodowski. – W następnej kolejności zajmiemy się wykonaniem stoisk interaktywnych. Mamy również nadzieję, że z czasem uda się pozyskać sprzęt z czasów II wojny, a w szczególności z Bitwy o Wielką Brytanię, w ramach wymiany z zagranicznymi muzeami.

W Koszalinie powstanie zamiejscowy oddział placówki. Na razie funkcjonuje tam quasi-muzeum, które dysponuje już zbiorami broni przeciwlotniczej.

– Na cele muzeum w Dęblinie musieliśmy pozyskać sprzęt rozproszony po różnych jednostkach wojskowych. Przeprowadziliśmy też inwentaryzację zbiorów Sali Tradycji WSOSP. Cześć eksponatów przeniesiemy do muzeum – dodaje Brodowski.

Miasto obiecuje zadbać o otoczenie obiektu: modernizację Parku Orląt Dęblińskich oraz Placu Bohaterskich Lotników Dęblińskiej Szkoły Orląt.

– Wykonamy to w ramach programu rewitalizacji centrum, na który uzyskaliśmy dofinansowanie z RPO. Zajmiemy się małą architekturą, zielenią, oświetleniem oraz budową dróg dojazdowych do muzeum – zapowiada Marek Basaj, sekretarz Urzędu Miasta.

W dalszej perspektywie planowana jest budowa dodatkowego skrzydła muzeum oraz Centrum Edukacji i Historii Lotnictwa. Całkowity koszt inwestycji to ok. milion złotych. Zostanie sfinansowana ze środków budżetu obrony narodowej i darowizn ze strony środowisk lotniczych, na które liczą organizatorzy przedsięwzięcia.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
olo
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

olo
olo (3 stycznia 2011 o 06:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fajny pomysł. Obecna ekspozycja pod chmurką już bowiem nieco podupada, poza tym jest mizerna - kilka sztuk statków powietrznych, w tym perełka - śmigłowiec Mi-1. Takie muzeum z pewnością będzie ciekawostką i zachęci wielu pasjonatów do odwiedzenia Dęblina...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!