wtorek, 20 marca 2018 r.

Puławy

Do tej gminy przeprowadzają się nawet z Las Vegas. Nie wszystkich radnych to przekonuje

Dodano: 29 maja 2017, 15:51

Radni gminy Puławy w ostatni piątek, 26 maja, przyjęli sprawozdanie z wykonania poprzedniego budżetu oraz udzielili wójtowi swojego absolutorium
Radni gminy Puławy w ostatni piątek, 26 maja, przyjęli sprawozdanie z wykonania poprzedniego budżetu oraz udzielili wójtowi swojego absolutorium (fot. Radosław Szczęch)

Przy trzech głosach przeciw i jednym wstrzymującym się, rada gminy Puławy udzieliła wójtowi absolutorium. Krzysztof Brzeziński szczególne podziękowania złożył swojemu zastępcy oraz skarbnikowi. Przypomniał, że gmina, mimo inwestycji, nie jest zadłużona.

W ubiegłym roku gmina Puławy wydała w sumie prawie 45 mln zł, z czego ponad 11 mln zł pochłonęły inwestycje. Rozdbudowywano szkoły w Górze Puławskiej i Gołębiu, remontowano drogi (Smogorzów, Niebrzegów, Kajetanów), układano chodniki (Gołąb) oraz stawiano nowe latarnie (Matygi, Niebrzegów).

Jak podkreślała przewodnicząca rady gminy Dorota Osiak, wszystko to, co zostało zaplanowane, udało się zrealizować. W związku z tym, przytaczając pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, radna rekomendowała przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu za 2016 rok oraz udzielenie wójtowi absolutorium. Tak też się stało, ale o jednomyślności nie było mowy. Jedna osoba wstrzymała się od głosu, a trzy były przeciw. Wśród nich znalazła się Mariola Antoniak, która zabierając głos, wyjaśniła dlaczego nie popiera uchwały. Skrytykowała m.in. tempo przekształceń działek rolnych na budowlane oraz nierówne traktowanie poszczególnych miejscowości w gminie.

– W jednych robi się bardzo dużo, a inne sołectwa traktowane są po macoszemu. Gdzie jest ten zrównoważony rozwój? Naprawdę długo trzeba się nachodzić, żeby zrobione było tam cokolwiek. Ludzie latami czekają na kawałek drogi, czy latarnię. Wiele pism z prośbami odsyłana jest z podpisem „brak funduszy”, a mam wrażenie, że pieniądze uciekają przez palce. To jest bolesne dla ludzi, którzy tutaj mieszkają od pokoleń, a nadal mają fatalny dojazd do swoich domów – mówiła radna Antoniak, która podkreślała, że władze gminy powinny przyspieszyć m.in. zmiany w miejscowym planie, by gmina szybciej była zasiedlana i przez to bogatsza o nowych podatników.

Na te zarzuty radnej odpowiedział kierownik działu zajmującego się inwestycjami, Radosław Kosmala. Wyjaśnił, że na tempo prac przekształceniowych wpływ mają niezależne od urzędu czynniki, m.in. niespodziewane zmiany przepisów. Zwrócił także uwagę na to, że przekształcanie każdej działki rolnej, może przynieść kolejne koszty związane z rozbudową poszczególnych sieci, dróg, czy oświetlenia. Pochwalił także tempo napływu nowych mieszkańców, a jako jeden z przykładów podał osobę, która przeprowadziła się tutaj z amerykańskiego Las Vegas w stanie Nevada.

Głos zabrał także wójt Brzeziński, który przekonywał radną Antoniak do tego, że wbrew jej słowom, jest otwarty na mieszkańców, interesuje się ich sprawami, a gdy trzeba podejmuje interwencje np. u wojewody. Po głosowaniu i otrzymanym absolutorium, wójt podziękował radnym, a w szczególności swojemu zastępcy, Norbertowi Staszakowi oraz skarbnikowi, Krystynie Jędrych.

– Nie wiem, czy jest w Polsce podobna gmina, która przy takich inwestycjach, wykazuje brak zadłużenia – podsumował wójt.

(fot. Radosław Szczęch)
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 czerwca 2017 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To na prawdę robi się żenujące... Do kolejnych wyborów pozostało półtorej roku, ale jak widać co poniektórzy wciąż nie mogą się otrząsnąć po poprzedniej kampanii wyborczej... Pani Minister to, Pani Minister tamto... Jak Klikawka wylała to też Pani Minis... a nie, to już akurat nie ona :)
Rozwiń
Gość
Gość (31 maja 2017 o 20:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I tak Zaden Wójt przed nim nie zrobił tak wiele dla Gminy Puławy co ten. Brzeziński, nawet jeśli nie wszyscy go lubią, to gminę rozwija, rozbudowuje i naprawdę się stara. To całe zamieszanie wokół jego osoby wynikło tak naprawdę nie z powodu jego osoby, tylko na skutek działań konkurentki. Wzbudzanie w ludziach nienawiści powinno się karać. ludzie chą żyć spokojnie, w dobrych warubkach. I do tego nie jest potrzebna wielka pani minister. I tyle!
Rozwiń
Gość
Gość (30 maja 2017 o 13:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Radna Antoniak jest dobra, a Wójt jeszcze lepszy... bujać to las a nie nas. Panie Wójcie w ramach powrotu na ziemię proponuję wycieczkę po wszystkich wioskach nie tylko G. Puławska i Gołąb. A ten Kosmala to błysnął z tym Las Vegas:)))))))))) Panie może na Panu robi piorunujące wrażenie taki "przybysz z hameryki", ale niech Pan nie próbuje robić idiotów z mieszkańców.
Rozwiń
DANA
DANA (30 maja 2017 o 07:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...ta...normalnie gmina mlekiem i miodem płynąca..... ...w Urzędzie Gminy ciężko z kimkolwiek się porozumieć, urzędnicy niezbyt przyjaźni, a Wójt artysta...
Rozwiń
Gość
Gość (29 maja 2017 o 20:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani pediatra ma świętą rację! Odpolitycznić samorządy! Ani PiS, ani PO, ani PSL nic nie zrobią dla Puław, jeśli sami nie zrobimy. Ideologie i religie przynoszą więcej zła niż pożytku.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!