czwartek, 22 lutego 2018 r.

Puławy

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę Domu Chemika. Co się zmieni?

Dodano: 18 maja 2017, 09:27

Tak po przebudowie ma wyglądać front budynku od Placu Fryderyka Chopina
Tak po przebudowie ma wyglądać front budynku od Placu Fryderyka Chopina

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę i wyposażenie Puławskiego Ośrodka Kultury Dom Chemika. Prace mają potrwać 20 miesięcy

To będzie jedna z najdroższych puławskich inwestycji. Jej wartość szacowana jest na około 30 mln zł. Zmienić ma się niemal wszystko. Firmy chętne do podjęcia się tego zdania mogą się zgłaszać do 20 czerwca.

Na budynku pojawi się nowa elewacja, aluminiowe okna, a patio zostanie przykryte przeszklonym dachem. Przy głównym wejściu do budynku (od Placu Chopina) zawiśnie duży ekran LED, na którym wyświetlane będą zapowiedzi kulturalnych wydarzeń.

W środku będą nowe podłogi, sufity, wykładziny na ścianach, oświetlenie i szklane barierki. Zmieni się też układ pomieszczeń. Sala widowiskowa pozostanie na swoim miejscu, ale na parter trafi także klubokawiarnia „U Smoka” oraz Puławska Galeria Sztuki. Z kolei sala baletowa znajdzie się na piętrze gdzie będzie kursować winda.

Zakamuflowane, ale za to dobrze słyszalne powinno być nagłośnienie. Dźwięk widza będzie otaczał z każdej strony (na potrzeby elektroakustyki wykonano osobną część przetargu, więc różnica w stosunku do obecnych kolumn estradowych może być znacząca). Na sali widowiskowej (na 500 miejsc) znacznie poprawi się widoczność, a w całym budynku będzie działać klimatyzacja.

Gdy remont ruszy, mieszkańcy będą musieli wziąć długi rozbrat z Domem Kultury. Nie znaczy to jednak, że puławska kultura na dwa lata przestanie istnieć. Latem ma być więcej imprez w plenerze. W zimie puławianie na koncerty będą zapraszani m.in. do hal sportowych, sali konferencyjnej PPNT czy Sali Kongresowej w Pałacu Czartoryskich.

Niszczenie modernizmu

Gmach Domu Chemika jest świetnym przykładem modernistycznej architektury drugiej połowy XX wieku, a do budowy budynku użyto materiałów dobrej jakości. Nie oszczędzano na marmurze, kamieniu, drewnie czy szkle. Nie dziwi więc, że część mieszkańców miasta nie zgadza się na przebudowę POK. Na Facebooku powstała strona „Ocalmy POK Dom Chemika”. Założono także wspierające tę inicjatywę Stowarzyszenie Puławianie.

– Miasto zmierza w złą stronę, niszcząc dorobek architektoniczny poprzedniej epoki, zastępując go niskich lotów nowoczesną architekturą – argumentują obrońcy modernizmu. Grupa złożyła także wniosek o wpisanie Domu Chemika do rejestru zabytków oraz zbiera podpisy pod petycją o ocalenie budynku.

Dom Chemika - lata 80. XX wieku
Dom Chemika - lata 80. XX wieku
Czytaj więcej o: inwestycje Dom Chemika Puławy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Misiewicz
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 maja 2017 o 19:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyburzyć wszystko, przecież Polska miała być w ruinie.
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2017 o 12:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale obrońcy modernizmu bronią go dla zasady, bo jest modernizmem, a pomijają, że wiele z tych obiektów jest po prostu szkaradnych, szpetnych i brzydkich. Czemu to Puławy mają być skansenem PRL-u? Hotel Izabella raczej odstrasza turystów, Modus i Hermes to huk wie co, projektowane chyba na ćwiczeniach studentów, Tasiemiec skłania do odwracania wzroku i zmiany kierunku i miejsca zakupów, więc po cholerę to jeszcze stoi?! Niech obrońcy modernizmu wynajmą sobie te budowle, rozkręcą jakiś interes, o ile im się uda i płacą za utrzymanie. Na świecie rządzi teraz neomodernizm, a nie modernizm. Ten ostatni estetycznie znacznie odbiega od renesansu i neoklasycyzmu i poza jakością materiału nie zachwyca. Nic nie stoi na przeszkodzie, by i dzisiaj korzystać z dobrych materiałów... Dalsze do wyburzenia wg mnie to: Wielobranżówka na Centralnej, ZURT, dawna restauracja Wisła, Meblowiec i budynek Dworca PKS. I ta romantyczna "gotycka" knajpa na Pl. Chopina tj. dawny Kubuś.
Rozwiń
Misiewicz
Misiewicz (18 maja 2017 o 11:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Puławy powinno stać na architekturę wyjątkową, która mogłaby przetrwać dla następnych pokoleń jako przykład kunsztu artystycznego, zamiast budować wszystko najtańszym kosztem. Chociaż kilka budynków o wyjątkowej randze architektonicznej na dwadzieścia pięć lat. To jest inwestycja na przyszłość.
 Czy " Ch....   Polski  Wschodniej "  dorzuci bańke od  Jan z Ciech ? 
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2017 o 10:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Puławy powinno stać na architekturę wyjątkową, która mogłaby przetrwać dla następnych pokoleń jako przykład kunsztu artystycznego, zamiast budować wszystko najtańszym kosztem. Chociaż kilka budynków o wyjątkowej randze architektonicznej na dwadzieścia pięć lat. To jest inwestycja na przyszłość.
Rozwiń
kokos
kokos (18 maja 2017 o 10:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
a kiedy np odnowa szpitala ?? no tak to jest miejsce gdzie widać prawdziwe życie, prawdziwy stan człowieka więc to nie jest "atrakcyjne" ... lepiej inwestować w mamidła, w to co utrzymuje ludzi w zaślepieniu i niewiedzy na kluczowe tematy - ***s://pl.wikipedia.org/wiki/chleba_i_igrzysk : " okrzyk autorstwa starorzymskiego poety juwenalisa, który wznosiło rzymskie pospólstwo, domagając się pożywienia i rozrywek. postulaty te były realizowane, między innymi poprzez igrzyska gladiatorów, podczas których rzucano w tłum monety, czy organizowanie publicznych uczt dla tysięcy osób " ______ więcej konsumpcjonizmu, pustych rozrywek i gonitwy za marnością - tego jesteśmy uczeni, abyśmy nie mieli czasu i wolnego umysłu na to co najważniejsze : ***s://mieczduchapulawy.wordpress.com/2017/04/21/wszechmogacy-chrystus-niszczy-beznadzieje-15-powodow-dlaczego-samobojstwo-jest-grzechem/
 Napisz do ministra Radziwiłła. On jest ekspertem napraw iania służby zdrowia i na pewno rozwiąże twój dylemat.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!