Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 maja 2018 r.
15:30

Dom Chemika to nie zabytek. Radny chce, żeby ktoś "odpowiedział za straty finansowe"

28 70 A A
Przebudowa Domu Chemika od kilku miesięcy jest zamrożona
Przebudowa Domu Chemika od kilku miesięcy jest zamrożona (fot. Radosław Szczęch)

Jak zdecydował wojewódzki konserwator, siedziba Puławskiego Ośrodka Kultury nie zostanie objęta ochroną i nie trafi do rejestru zabytków. Wniosek stowarzyszenia „Puławianie” został odrzucony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wtorek Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, zdecydował nie wpisywać Domu Chemika do rejestru. Jak uzasadnił Dariusz Kopciowski, budynek ten „nie jest znaczącym dziełem architektury modernistycznej, lecz jedynie przykładem architektury okresu socjalizmu”. Ponadto w dokumencie czytamy, że użyte przez stowarzyszenie „Puławianie” określenie wnętrz DCH jako niezwykle wartościowe i cenne nie ma uzasadnienia.

Konserwatora nie zachwyciły także mozaiki, schody w pawilonie, czy plafon w sali widowiskowej, które LWKZ nazywa wytworami sztuki plastycznej bez większej wartości stylowej i artystycznej. Ponadto, jak pisze konserwator Dariusz Kopciowski, obiekt nie posiada wyróżniających go cech, które uzasadniałyby jego wpis do rejestru. Na jego niekorzyść działa również „utrata integralności architektonicznej”.

Co równie ważne, jego zdaniem zachowanie Domu Chemika w obecnym stanie nie leży w interesie społecznym, a tym jest umożliwienie jego funkcjonowania jako współczesnej placówki kultury. – W tym celu konieczna jest jego modernizacja w zakresie zatwierdzonej dokumentacji projektowej – ocenił Kopciowski.

Z decyzji konserwatora zadowolone są władze miasta. – Liczyliśmy na to, że tak się stanie i podzielamy argumenty przytoczone przez konserwatora. Wydaje mi się, że ich wnikliwość i drobiazgowość zniechęci drugą stronę do odwoływania się – mówi Tadeusz Kocoń, wiceprezydent Puław.

Podobnego zdania jest Artur Kwapiński, radny i prezes stowarzyszenia „Przeszłość-Przyszłości”, które jeszcze w tym tygodniu zbierało podpisy przeciw wpisywaniu Domu Chemika do rejestru. – Ja się bardzo cieszę z tej decyzji, przede wszystkim dlatego, że chcieli tego mieszkańcy. W kilka dni zebraliśmy w tej sprawie ponad 300 podpisów. Uważam, że teraz ktoś powinien odpowiedzieć za straty finansowe, na jakie zostały narażone Puławy – uważa samorządowiec.

Jakie to straty? Według zastępcy prezydenta, przerwanie prac i zejście wykonawcy z placu budowy może kosztować miasto nawet 300-350 tys. złotych. Dokładna suma będzie znana po zakończeniu negocjacji z przedsiębiorstwami odpowiedzialnymi za przebudowę ośrodka kultury.

Szymon Karczewski ze stowarzyszenia „Puławianie” na razie decyzji konserwatora nie komentuje. – Na tę chwilę rozważamy wniesienie odwołania, ale ostateczną decyzję podejmiemy po zapoznaniu się z uzasadnieniem LKWZ – mówi.

Na tego rodzaju działanie organizacja ma 14 dni. Jeśli tego nie zrobi, decyzja się uprawomocni, a wtedy wykonawca będzie mógł wrócić na plac budowy i dokończyć przerwane prace. Te mogłyby zostać wznowione nawet w tym miesiącu. 

Komentarze 70

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
arni / 11 maja 2018 o 16:54
+1
A może radny 1.6 promila odpowiedziałby za straty wizerunkowe, które wyrządził miastu, rozbijając się po pijaku na drzewie i nie zdając mandatu radnego po takim występku?
Avatar
Gość / 11 maja 2018 o 15:18
+1
Wszystko fajnie tylko że od kwietnia 2017 toczylo się postepowanie administracyjne którego celem było ustalenie czy nalezy wszcząć postepowanie w sprawie wpisu DCH do rejestru zabytków (ktorego wszczecie powoduje automatyczne wtrzymanie prac budowlanych). Miasto nie było formalnie stroną tego postepowania ale było na kopii wszelkiej koreponddecji w tym postepowaniu, wysyłało pisma do konserwatora i nawet na potrzeby tego wlasnie postepowania organizowało akcje zbierania podpsiów poparcia dla modernizacji (w tym słynne juz poparcie pulawskich organizacji społecznych ktorym Prezydent Gobel przypominał o mentorskim podejsciu do finansowania miejskiego na uroczystosci otwarcia roku kultury) w październiku 2017. Teraz kiedy budowa jest zatrzymana ktoś wymyslił strategie obrony polegającą na mówieniu ze nie bylo zadanego postepownia i w ogóle to była "wymiana korepondencji" Dziwne ze na potrzeby opinii publicznej mówi się o "wymanie korespondencji" ale juz w pismach do konserwatora wysłanych do niego przez UM nikt nie odważył się posłuzyc tym terminem bo jest tam mowa o wstepnym postepowaniu wyjasniajacym (pismo do LWKZ z dnia 5 marca 2018 - sygnatura sprawy KP.402.2.6.2017 - mozna sprawdzic w UM Puławy) . Wstepne bo wstepne ale było. I jego wynik miał bezposredni wpływ na to czy mozna prowadzic roboty budowlane czy nie.
Wszystko fajnie tylko że od kwietnia 2017 toczylo się postepowanie administracyjne którego celem było ustalenie czy nalezy wszcząć postepowanie w sprawie wpisu DCH do rejestru zabytków (ktorego wszczecie powoduje automatyczne wtrzymanie prac budowlanych). Miasto nie było formalnie stroną tego postepowania ale było na kopii wszelkiej koreponddecji w tym postepowaniu, wysyłało pisma do konserwatora i nawet na potrzeby tego wlasnie postepowania organizowało akcje zbierania podpsiów poparcia dla modernizacji (w tym słynne juz poparcie pulawskich... rozwiń
Avatar
srfrr / 11 maja 2018 o 10:28
+1
gtfrew napisał:
undefined napisał:
W pełni popieram stanowisko radnego Kwapińskiego! Osoby odpowiedzialne za spowodowanie po stronie miasta strat finansowych w takim rozmiarze powinny ponieść tego pełne konsekwencje! Panie Radny do dzieła i miejmy nadzieję, że nie jest to z pana strony tylko gołosłowie...
Za straty finansowe odpowiada prezydent Janusz Grobel. Nie poczekał z zaczęciem modernizacji do czasu uprawomocnienia się wszelkich odwołań i do czasu zakończenia wszystkich procedur administracyjnych.
  Zgasza sie. Dlaczego Grobel nie poczekał z remontem DCH aż uprawomocnią się wszystkie decyzje administracyjne? On jest odpowiedzialny za straty finansowe. W poprzednim roku miał największą pensje z urzędu w województwie Lubelskim ze wszystkich marszałków ,burmistrzów, prezydentów miast itp. Zafundowaliśmy mu pensje w wysokości 206 tys. Ma więc teraz z czego oddawać na poczet strat do których sam się przyczynił.
  Zgasza sie. Dlaczego Grobel nie poczekał z remontem DCH aż uprawomocnią się wszystkie decyzje administracyjne? On jest odpowiedzialny za straty finansowe. W poprzednim roku miał największą pensje z urzędu w województwie Lubelskim ze wszystkich marszałków ,burmistrzów, prezydentów miast itp. Zafundowaliśmy mu pensje w wysokości 206 tys. Ma więc teraz z czego oddawać na poczet strat do których sam się przyczynił. rozwiń
Avatar
Gość / 11 maja 2018 o 00:00
+1
Jestem pewien że Kwapiński nie rozliczy ani siebie ani swojego towarzysza Grobla. Grobel gdyby miał ociupinę honoru i przyzwoitości, powinien zacząć dopowiadać za swoje poronione decyzje. Dlaczego nie poczekał na uprawomocnienie się wszystkich decyzji w sprawie modernizacji DCH ? ? ? Dlatego ze rok wyborczy i trzeba było zrobić sobie kampanie wyborczą za pieniądze suwerena ? Wiec teraz panie Grobel płać pan z własnej kieszeni Byczkowi a nie ciągle my musimy płacić za pańskie coraz liczniejsze błędy!
Avatar
Gość / 10 maja 2018 o 23:40
+1
Kwapiński jak ty chcesz dochodzić odpowiedzialności? W jaki sposób? Zaczniesz do Grobla? Nie zaczniesz, bo skończą się popijawy, wspólne kajaki we Francji, diety z urzędu miasta na wycieczki zagraniczne, skończą się wygrane konkursy i kasa po 10 tys na ognisko i kiełbachy. Wszystko z pieniedzy podatników dawane ci lekka ręką przez Grobla. Kto by wtedy spłacał twoje długi?
Avatar
Gość / 10 maja 2018 o 23:32
+1
Mam w d... dyktafono promila. Ale żeby oceniać i wymagać coś do innych, należy najpierw zacząć od siebie.
Avatar
,,,//, / 10 maja 2018 o 22:29
+1
Kwapiński zanim od kogokolwiek będziesz się dopinał odpowiedzialności za straty finansowe, oddaj najpierw pieniądze sprawę za koszta sądowe sprawy o jazdę po pijaku, które ci sędzia na wniosek najdroższej w Puławach papugi, umorzył.  Bądź człowiekiem  nie mendą bez honoru i oddaj społeczeństwu pieniądze podatnika które wysępiłeś i które ci się nie należą. Z mojej ciężkiej  pracy nie zamierzam płacić za leczenie i koszta sprawy sądowej pijaka za kierownicą
Avatar
Gość / 14 maja 2018 o 11:06
Dlaczego był? Jest! Wystarczy spojrzeć szczególnie teraz jaki ładny
Avatar
kokos / 14 maja 2018 o 09:45
Ciekawe kto zapłaci za stracony czas....?.... Zabytków im się zachciało. To taki by był zabytek jak metalowa wiata PKS...
Avatar
Gość / 13 maja 2018 o 08:17
Bardzo cieszy że tylu merytorycznych specjalistów od ochrony zabytków i kibiców działań konserwatora jest w Puławach - tylko dlaczego w ostatnim czasie dwa obiekty wpisane do rejestru zabytków przestały istnieć w imię dewelo-rozwoju?
Avatar
Gość / 14 maja 2018 o 11:06
Dlaczego był? Jest! Wystarczy spojrzeć szczególnie teraz jaki ładny
Avatar
kokos / 14 maja 2018 o 09:45
Ciekawe kto zapłaci za stracony czas....?.... Zabytków im się zachciało. To taki by był zabytek jak metalowa wiata PKS...
Avatar
Gość / 13 maja 2018 o 08:17
Bardzo cieszy że tylu merytorycznych specjalistów od ochrony zabytków i kibiców działań konserwatora jest w Puławach - tylko dlaczego w ostatnim czasie dwa obiekty wpisane do rejestru zabytków przestały istnieć w imię dewelo-rozwoju?
Avatar
Gość / 13 maja 2018 o 00:10
Merytorycznie dobre uzasadnienie ze strony konserwatora. Dobra decyzja
Avatar
Gość / 12 maja 2018 o 16:11
Jeżeli konserwator używa takich argumentów: „nie jest znaczącym dziełem architektury modernistycznej, lecz jedynie przykładem architektury okresu socjalizmu”. to wątpię w jego profesjonalizm i jego ocenę. Dla ludzi oświeconych obiektem zabytkowym jest obiekt zasługujący, niezależnie od daty powstania, na specjalne traktowanie, tzn. DCH jest obiektem zabytkowym, warto go zachować dla potomnych, żeby stał się przedmiotem edukacji społecznej. Łatwo jest obalić ocenę WKZ.
Avatar
Gość / 11 maja 2018 o 23:32
Cieszę się, moje dzieci tańczą tam w zespole. Nie możemy doczekać się końca remontu.
Avatar
lfjk / 11 maja 2018 o 20:25
PZPRowski towarzysz Grobel za swoja komunistyczna działalność wziął właśnie 40 tys nagrody jubileuszowej. W to się wlicza jego praca na stanowisku zastępcy naczelnika stanu wojennego miasta Puławy. Czy w tej jubileuszówce nagrodziliśmy też towarzysza Grobla za jego uzgodnienie przez służby komunistyczne do prac tajnych ? W wykorzystaniu swojej haniebnej przeszłości do dojenia nas z kasy to przyznam, że Grobel nie jest łajzą.
Avatar
Gość / 11 maja 2018 o 19:34
"Desperaci. Teraz prezydentowi rodziny szukają :) Ale nie napiszą wprost tylko pytają czy to prawda. Ubeckie metody, może się gowienko przyklei. Podaj nazwisko tej rzekomej rodziny, albo przestań kłamać" masz rację. Toż to same łajzy :)
Avatar
Gość / 11 maja 2018 o 19:30
Świetnie!
Avatar
Gość / 11 maja 2018 o 19:22
Bardzo dobra wiadomość. To mi się podoba
Zobacz wszystkie komentarze 70

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 2

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 76 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 5

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 27

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 2

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 48 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 50 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.