Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

7 czerwca 2016 r.
20:17

Drogowcy budowali S17, zniszczyli drogi lokalne. Za naprawę zapłacili mieszkańcy

0 13 A A
Według nowych przepisów, za zniszczenie lokalnej drogi zapłaci nie tylko budująca ekspresówkę firma, ale też kierowcy przeładowanych ciężarówek
Według nowych przepisów, za zniszczenie lokalnej drogi zapłaci nie tylko budująca ekspresówkę firma, ale też kierowcy przeładowanych ciężarówek

Wykonawca ekspresówki S17 uszkodził drogi lokalne, a Powiatowy Zarząd Dróg w Puławach nie podjął właściwych działań, by wymóc na nim remonty – stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. W efekcie puławianie zapłacili za naprawy z własnej kasy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Staraliśmy się przeciwdziałać niszczeniu tych dróg, ale nasze możliwości były bardzo ograniczone. Możliwe, że działania, które podejmowaliśmy były zbyt mało energiczne, ale wtedy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie informowała nas nawet o rozpoczęciu prac – tłumaczy Maciej Żurawiecki, z-ca dyrektora PZD w Puławach. – Nie mieliśmy odpowiednich narzędzi do tego, by móc wpływać na wykonawców. Byliśmy bezradni i pozostawieni sami sobie – przekonuje.

W efekcie braku stosownego porozumienia, zniszczone drogi powiatowe własnymi środkami musiało naprawić PZD.

Właśnie porozumienia zawierane pomiędzy zarządcami dróg lokalnych a wykonawcami ekspresówek były kluczowymi dokumentami. Wskazywały na to, jakimi drogami wolno wykonawcom jeździć, a przede wszystkim zobowiązywały do ich późniejszego remontu. Kontrola NIK wykazała, że takiej umowy nie zawarły cztery instytucje w kraju, w tym Powiatowy Zarząd Dróg w Puławach.

„PZD nie zawierał porozumień ani umów z wykonawcą odcinka drogi ekspresowej S17 w zakresie korzystania i sposobów napraw dróg powiatowych (1514L, 1518L i 2517L). (...) Podjęte przez PZD działania w celu zawarcia z wykonawcą umowy regulującej zasady usuwania skutków transportu materiałów masowych po drogach powiatowych były niewystarczające” – napisali w raporcie kontrolerzy NIK.

Według Żurawieckiego, w najgorszym stanie była m.in. zarządzana przez PZD ul. Głowackiego w Kurowie oraz drogi w okolicach miejscowości Kłoda. Co ciekawe, w tej samej gminie (Kurów), umowę na odbudowę dróg gminnych zawarł z wykonawcą wójt Stanisław Wójcicki. Dzięki temu gmina nie musiała ponosić kosztów związanych z remontem odcinków o łącznej długości około 3 kilometrów.

– Kontrolerzy chwalili umowy, które podpisałem. Kilka lat temu byłem częstym gościem w GDDKiA, bo na swoim terenie mieliśmy 10 km dróg krajowych. Otrzymywałem sygnały od urzędników i innych wójtów, by tego dopilnować, żeby się w ten sposób zabezpieczyć. Dzięki temu wykonawca musiał naprawić drogi, położyć nowy asfalt lub wykonać remonty cząstkowe – mówi Stanisław Wójcicki, który przyznaje, że NIK zgłosił także uwagi. – Chodziło o jedną drogę gruntową, ale ta została naprawiona jeszcze w trakcie trwania kontroli – dodaje wójt.

Po raporcie NIK przepisy zostały zmienione. Umowy z wykonawcami mają być obligatoryjne, a ich przygotowanie będzie nadzorować GDDKiA. To ważne, bo ekspresówki są ciągle w budowie.

– Sytuacja po tej kontroli uległa radykalnej poprawie. Jesteśmy właśnie w przededniu podpisania porozumienia z wykonawcą, co do zakresu korzystania z naszych dróg. To pozwoli zabezpieczyć ich dzisiejszy stan – zapewnia dyrektor Żurawiecki.

Nowe przepisy obligują wykonawców nowych dróg nie tylko do tego, by naprawić zniszczone trakty gminne i powiatowe, ale także do skrupulatnego przestrzegania wytyczonych tras i nie przekraczania określonego tonażu. Za złamanie tych zasad karę będzie ponosić nie tylko firma, ale także poszczególni kierowcy samochodów ciężarowych i innego ciężkiego sprzętu.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 13:03
a pani dyrektor podróżuje za pieniądze z przetargów,panie Ania bawi sie swietnie a zastepca się tłumaczy
Avatar
Gość / 8 czerwca 2016 o 14:46
To było za platformy
Avatar
Gość / 8 czerwca 2016 o 10:48
Chcieliście PiSu macie PiS :D. Żalcie się i róbcie co sobie chcecie i tak wszystko pójdzie na ŚDM i kościół...
Avatar
sobuń / 8 czerwca 2016 o 08:02
ciekawy wykład -" Bezradny urzędnik natychmiast powinien przestać być urzędnikiem - " a czym był !! A ten co wy go wsadziliście  to jest ! Jest tumanem i nawet nie rozumie ! A w ARiMR wymienili wszystkich i kiedy dosataniesz dopłaty ? w czercu lipcu ! A wiesz kiedy były w tamtym roku !!! już jesienią roku poiprzednego !!! I co ? to kto tu sieje kłamstwo fałsz i obłudę !  Zapłacicie  pustaki za niszczenie  Polski i to szybciej jak myślicie !!!!!
Avatar
kruk / 8 czerwca 2016 o 07:57
To ciekawe bo ja nigdy nie czułem się w "niższości" a ty jako kretyn nieudacznik jak masz takie nawyki to nie przykladaj do każdego !!! Poprzednicy robili i efekty widać natomiast banda szaleńców ryje pootwierała i nic z tego nie wynika ! Jęzorem bredzić szkodząc sobie nazywa kretyn powstaniem z kolan ! A ja tumanie nie byłem na kolanach
Avatar
Gość / 8 czerwca 2016 o 06:21
Macieja żurawieckiego wypierd..c na zbity pysk'ifno do prokuratury o niedopełnienie obowiązków'jak taki bezradny to won od koryta' wójtowi premie za zaoszczędzone gminne pieniądze'proste?
Avatar
Gość / 7 czerwca 2016 o 21:31
Rozumiem, że chodzi o Mo*a-E*gil? O nich to szkoda strzępić r... zresztą wystarczy spojrzeć na stan w jakim jest odcinek przez nich wykonany. A GDDKiA udaje ślepego...
Avatar
Gość / 7 czerwca 2016 o 21:20
Bezradny urzędnik natychmiast powinien przestać być urzędnikiem. Ale prawda jest inna. Propaganda PO i PSL nie znosiła żadnych krytycznych argumentów i jakikolwiek przejaw rozsądku i praworządności został by surowo napiętnowany, okupiony utratą premii i łaski. Taka jest prawda. A wystarczył by jeden patrol policji i byłoby po sprawie...
Avatar
tom / 7 czerwca 2016 o 21:08
piszecie takie bzdury, nie mając pojecia o tym. Sam jezdziłem wywrotka dobre pare lat , i jest pytanie gdzie ITD tylko pod wiaduktem w Wandzinie amerykanców trzepie za baksy . Prawda jest taka , że 100% ciężarówek  jezdzi przeładowana conajmniej 70%. Wystarczy stanąc pod kprd ,lprd, skanska ,kopalnie , tylko jest ku temu przyzwolenie, dopóki nie bedzie tragedii)wypadku).
Avatar
Gość / 7 czerwca 2016 o 21:04
Za po budowali drogi chociaż, a teraz? Tylko propagandą się zajmują
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 13:03
a pani dyrektor podróżuje za pieniądze z przetargów,panie Ania bawi sie swietnie a zastepca się tłumaczy
Avatar
Gość / 8 czerwca 2016 o 14:46
To było za platformy
Avatar
Gość / 8 czerwca 2016 o 10:48
Chcieliście PiSu macie PiS :D. Żalcie się i róbcie co sobie chcecie i tak wszystko pójdzie na ŚDM i kościół...
Avatar
sobuń / 8 czerwca 2016 o 08:02
ciekawy wykład -" Bezradny urzędnik natychmiast powinien przestać być urzędnikiem - " a czym był !! A ten co wy go wsadziliście  to jest ! Jest tumanem i nawet nie rozumie ! A w ARiMR wymienili wszystkich i kiedy dosataniesz dopłaty ? w czercu lipcu ! A wiesz kiedy były w tamtym roku !!! już jesienią roku poiprzednego !!! I co ? to kto tu sieje kłamstwo fałsz i obłudę !  Zapłacicie  pustaki za niszczenie  Polski i to szybciej jak myślicie !!!!!
Avatar
kruk / 8 czerwca 2016 o 07:57
To ciekawe bo ja nigdy nie czułem się w "niższości" a ty jako kretyn nieudacznik jak masz takie nawyki to nie przykladaj do każdego !!! Poprzednicy robili i efekty widać natomiast banda szaleńców ryje pootwierała i nic z tego nie wynika ! Jęzorem bredzić szkodząc sobie nazywa kretyn powstaniem z kolan ! A ja tumanie nie byłem na kolanach
Avatar
Gość / 8 czerwca 2016 o 06:21
Macieja żurawieckiego wypierd..c na zbity pysk'ifno do prokuratury o niedopełnienie obowiązków'jak taki bezradny to won od koryta' wójtowi premie za zaoszczędzone gminne pieniądze'proste?
Avatar
Gość / 7 czerwca 2016 o 21:31
Rozumiem, że chodzi o Mo*a-E*gil? O nich to szkoda strzępić r... zresztą wystarczy spojrzeć na stan w jakim jest odcinek przez nich wykonany. A GDDKiA udaje ślepego...
Avatar
Gość / 7 czerwca 2016 o 21:20
Bezradny urzędnik natychmiast powinien przestać być urzędnikiem. Ale prawda jest inna. Propaganda PO i PSL nie znosiła żadnych krytycznych argumentów i jakikolwiek przejaw rozsądku i praworządności został by surowo napiętnowany, okupiony utratą premii i łaski. Taka jest prawda. A wystarczył by jeden patrol policji i byłoby po sprawie...
Avatar
tom / 7 czerwca 2016 o 21:08
piszecie takie bzdury, nie mając pojecia o tym. Sam jezdziłem wywrotka dobre pare lat , i jest pytanie gdzie ITD tylko pod wiaduktem w Wandzinie amerykanców trzepie za baksy . Prawda jest taka , że 100% ciężarówek  jezdzi przeładowana conajmniej 70%. Wystarczy stanąc pod kprd ,lprd, skanska ,kopalnie , tylko jest ku temu przyzwolenie, dopóki nie bedzie tragedii)wypadku).
Avatar
Gość / 7 czerwca 2016 o 21:04
Za po budowali drogi chociaż, a teraz? Tylko propagandą się zajmują
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra 1 0

Półtoraroczne dziecko wypadło z trzeciego piętra bloku przy ulicy Górnej w Lublinie.

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW?

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW? 3 2

Tragiczny wypadek w Siennicy Królewskiej Dużej (pow. krasnostawski). Nie żyje 47-letni mężczyzna.

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach
30 maja 2018, 19:00

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Inspiracje po lubelsku. W środę, 30 maja o godz. 19 odbędzie się spotkanie poświęcone związkom i relacjom.

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale 0 0

Niezbyt dobrze zaczął się ten rok dla Bogdanki. W pierwszym kwartale przychody spadły o 14,3 proc., do 398,7 mln zł z 465,2 mln zł przed rokiem. Kopalnia na czysto zarobiła w tym okresie 23,2 mln zł.

Innymi Słowy Impro w Amnesii
30 maja 2018, 20:00

Innymi Słowy Impro w Amnesii 1 0

Co Gdzie Kiedy. 30 maja o godz. 20 w klubie Amnesia (al. Racławickie 6) wystąpi formacja Innymi Słowy. Artyści zaprezentują improwizowane szorty sceniczne.

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?"

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?" 11 5

Nieco ponad 2 miliony złotych zgodzili się przeznaczyć miejscy radni na budowę ul. Sosnowej. Ponieważ inwestycja nie była wcześniej wpisana do budżetu pieniądze zostały przesunięte z puli przeznaczonej na budowę basenów. Wybór akurat tej ulicy nie dla wszystkich jest jasny

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu 13 2

Nie żyje 30-letni motocyklista potrącony przez busa w miejscowości Sumin (pow. tomaszowski).

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć)
galeria

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć) 3 4

Uczniowie gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie bawili się na uroczystym Balu. Zobaczcie naszą galerię zdjęć.

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza"

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza" 0 1

„Człowiek - legenda, który przyprowadził Śląsk do Polski, a potem został przez Polskę zdeptany”.

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć) 16 3

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Andrzeja Boboli w Lublinie. Towarzyszyliśmy im w tej uroczystej chwili.

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 28 maja o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie (ul. Narutowicza 6) odbędzie się wyjątkowy koncert Magiczny "Lublin Jagiellonów".

Dni Puław: występ ulicznego teatru i pokaz multimedialny (zdjęcia)
galeria
film

Dni Puław: występ ulicznego teatru i pokaz multimedialny (zdjęcia) 7 4

Mieszkańcy Puław, którzy mimo kapryśnej pogody w sobotni wieczór pojawili się przed Urzędem Miasta, nie żałowali. Spektakl warszawskiego Teatru Akt oraz finałowe widowisko z wykorzystaniem światła i muzyki, zrobiły wrażenie na widzach.

Sprawdzali wiedzę i zdrowie puławian
DNI OTWARTE
galeria

Sprawdzali wiedzę i zdrowie puławian 2 0