środa, 13 grudnia 2017 r.

Puławy

Dzieciaki znajdą mamę i tatę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lipca 2008, 20:12

Porzucone dzieci z powiatu ryckiego rzadziej będą trafiały do domów dziecka.

Zaopiekują się nimi zawodowe rodziny zastępcze, które właśnie zaczynają działać w Stężycy i Kłoczewie.

Na terenie powiatu kilkadziesiąt dzieciaków przebywa w placówkach opiekuńczych. Koszt pobytu jednego dziecka wynosi około 3,5 tys. zł miesięcznie. W rodzinie zastępczej jest o wiele niższy. Taka rodzina dostaje od państwa 980 zł na chore dziecko lub w wieku do 7 lat, a 600 zł, gdy jest starsze.

- Dlatego wczoraj starosta zgodził się na utworzenie pogotowia rodzinnego w Stężycy i Kłoczewie. To zawodowe rodziny zastępcze niespokrewnione z dzieckiem - tłumaczy Teresa Smolak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rykach.

Jedno pogotowie będzie przyjmowało dzieci w wieku do 7 lat, drugie powyżej. Podopieczni mogą tam przebywać do 12 miesięcy, ale okres ten może zostać przedłużony aż do wyjaśnienia sytuacji prawnej dziecka.

- Oszczędności nie były dla nas najważniejsze przy podejmowaniu decyzji o utworzeniu zawodowych rodzin. Liczyło się przede wszystkim dobro dziecka. Mieliśmy kilka przypadków, że trzeba było natychmiast zabrać dziecko od rodziców i był problem, gdzie je umieścić. Teraz to się zmieni - cieszy się Leszek Filipek, starosta rycki.

- Do tej pory musieliśmy wzywać sędziego nawet w nocy, bo bez postanowienia sądu nie można dziecka umieszczać w placówce. A teraz będą mogły trafić od razu do pogotowia - podkreśla dyr. Smolak.

Niestety, liczba opuszczonych bądź porzuconych dzieci wzrasta. Tylko w tym roku przybyło ich w placówkach opiekuńczych powiatu ryckiego 15.
- Potrzebujemy więcej zastępczych rodziców, bo kilkadziesiąt maluchów czeka na nowy dom - apeluje Teresa Smolak. - Dlatego prowadzimy kampanię w mediach. Ogłaszamy się nawet w kościołach. Ale odzew jest niewielki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!