poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Puławy

Dzieciaki znajdą mamę i tatę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lipca 2008, 20:12

Porzucone dzieci z powiatu ryckiego rzadziej będą trafiały do domów dziecka.

Zaopiekują się nimi zawodowe rodziny zastępcze, które właśnie zaczynają działać w Stężycy i Kłoczewie.

Na terenie powiatu kilkadziesiąt dzieciaków przebywa w placówkach opiekuńczych. Koszt pobytu jednego dziecka wynosi około 3,5 tys. zł miesięcznie. W rodzinie zastępczej jest o wiele niższy. Taka rodzina dostaje od państwa 980 zł na chore dziecko lub w wieku do 7 lat, a 600 zł, gdy jest starsze.

- Dlatego wczoraj starosta zgodził się na utworzenie pogotowia rodzinnego w Stężycy i Kłoczewie. To zawodowe rodziny zastępcze niespokrewnione z dzieckiem - tłumaczy Teresa Smolak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rykach.

Jedno pogotowie będzie przyjmowało dzieci w wieku do 7 lat, drugie powyżej. Podopieczni mogą tam przebywać do 12 miesięcy, ale okres ten może zostać przedłużony aż do wyjaśnienia sytuacji prawnej dziecka.

- Oszczędności nie były dla nas najważniejsze przy podejmowaniu decyzji o utworzeniu zawodowych rodzin. Liczyło się przede wszystkim dobro dziecka. Mieliśmy kilka przypadków, że trzeba było natychmiast zabrać dziecko od rodziców i był problem, gdzie je umieścić. Teraz to się zmieni - cieszy się Leszek Filipek, starosta rycki.

- Do tej pory musieliśmy wzywać sędziego nawet w nocy, bo bez postanowienia sądu nie można dziecka umieszczać w placówce. A teraz będą mogły trafić od razu do pogotowia - podkreśla dyr. Smolak.

Niestety, liczba opuszczonych bądź porzuconych dzieci wzrasta. Tylko w tym roku przybyło ich w placówkach opiekuńczych powiatu ryckiego 15.
- Potrzebujemy więcej zastępczych rodziców, bo kilkadziesiąt maluchów czeka na nowy dom - apeluje Teresa Smolak. - Dlatego prowadzimy kampanię w mediach. Ogłaszamy się nawet w kościołach. Ale odzew jest niewielki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!