poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Puławy

Eksponaty Czartoryskich wracają do Puław! Będzie czasowa wystawa

Dodano: 1 czerwca 2015, 15:36

Muzeum Czartoryskich w Puławach (fot. Radosław Szczęch)
Muzeum Czartoryskich w Puławach (fot. Radosław Szczęch)

To historyczna chwila dla Puław. Dziesiątki eksponatów, militaria, obrazy, pamiątki polskich królów i magnatów po 184 latach wracają do Muzeum Czartoryskich. Niestety nie na stałe. Otwarcie wystawy już w czerwcu.

Fundacja Książąt Czartoryskich wyraziła zgodę na transport wielu eksponatów, które opuściły Puławy po Powstaniu Listopadowym. Kolekcja Izabeli Czartoryskiej złożona z bezcennych dzieł sztuki została wywieziona do Paryża, by ostatecznie znaleźć się w Krakowie. Na początku czerwca, po raz pierwszy od 184 lat część wywiezionych stąd przedmiotów będzie można obejrzeć w Puławach.

– To jest wydarzenie historyczne. Już 1 czerwca w sali kamiennej, gotyckiej i rycerskiej Pałacu Czartoryskich znajdzie się wiele zabytkowych obiektów wysokiej klasy, będą to obrazy, militaria, pamiątki po królach polskich i magnatach - mówi Seweryn Kuter, rzecznik Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym (którego puławskie muzeum jest filią).

Oficjalne otwarcie nowej wystawy odbędzie się w połowie czerwca. Niestety dziesiątki cennych eksponatów, które przed wiekami gromadził w Puławach ród Czartoryskich, nie zostaną tutaj na zawsze. Po kilku latach wrócą do Krakowa, ale sam fakt, że przez jakiś czas będzie można je oglądać w miejscu, gdzie powstało pierwsze polskie muzeum „narodowe”, można uznać za sukces. Nie byłby on możliwy bez gruntownego remontu sal, który zagwarantował bezpieczeństwo zbiorów. W ramach tych działań odnowione zostały także zabytkowe budynki, jak Świątynia Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Niestety, na razie turyści nie mają z nich większego pożytku, bo są zamknięte. To jednak ma się zmienić.

– Chcemy jeszcze w tym sezonie otworzyć Świątynię Sybilli. Zastanawiamy się nad umieszczeniem tam wystawy planszowej lub multimedialnej – dodaje Kuter.

Domek Aleksandryjski miałby służyć do celów edukacyjnych, ale na razie nie ma żadnych konkretów w sprawie daty jego otwarcia. Podobnie jest z Domem Gotyckim, którego konstrukcja wymaga wzmocnienia, a warunki wewnątrz nie nadają się jeszcze do umieszczenia w nim delikatnych zbiorów. Dyrekcja Muzeum Czartoryskich przymierza się do zaproponowania obsługi tych obiektów Puławskiemu Towarzystwu Turystyczno-Krajoznawczemu.

W planach jest także otwarcie na terenie dziedzińca pałacowego niewielkiego sklepu oraz ogródka z gastronomią oraz stworzenie mapy całego zespołu pałacowo-parkowego, którą otrzymywaliby turyści. Ponadto władze muzeum planują wyznaczyć dobrze oznakowane szlaki, dzięki którym odwiedzający mogliby dotrzeć do najciekawszych obiektów.

Do przyszłości samego muzeum jego władze podchodzą ze spokojem. Nie wierzą w to, że w 2019 roku z powodu nowych kosztów związanych z opłaceniem wyższego czynszu dla Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa, działalność trzeba będzie ograniczyć.

– Wierzymy w to, że nasze organy prowadzące, a więc Urząd Marszałkowski w Lublinie, Urząd Miasta w Puławach oraz właściciel pałacu, czyli IUNG, dojdą do porozumienia w tej sprawie – podkreśla rzecznik Muzeum Nadwiślańskiego.

Gość
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 czerwca 2015 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym 8 lipca.
Rozwiń
Gość
Gość (2 czerwca 2015 o 06:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wczoraj jeszcze nic z nowej wystawy nie było otwartego, więc nie od 1 czerwca.
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2015 o 21:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I mozna już oglądać wystawę? Czy w polowie czerwca? Wybieram się do Puław i jestem ciekaw
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!