środa, 21 marca 2018 r.

Puławy

Ekstremalna samowolka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lipca 2006, 22:21

Już w najbliższą niedzielę z wielką pompą zostanie otwarty pierwszy na Lubelszczyźnie park linowy. Kłopot w tym, że monumentalne konstrukcje wzniesiono na dziko. Nadzór budowlany grozi inwestorowi prokuratorem.

Konstrukcja parku linowego powstaje właśnie na terenie nałęczowskiego parku. Działkę tuż obok Term Pałacowych dzierżawi od Uzdrowiska Nałęczów Jacek Sobolewski. To właściciel firmy Komando, organizującej m.in. przejażdżki czterokołowcami. Już od najbliższej niedzieli będzie tu można uprawiać sporty ekstremalne: wspinać się po specjalnej ściance, hasać po belkach zawieszonych 12 metrów nad ziemią czy zjechać góry na linie.
Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jeden szkopuł. Inwestor nie zadbał o pozwolenie na budowę. - Jestem pewny, że nie muszę go mieć, konsultowałem to ze swoją prawniczką - mówi Jacek Sobolewski.
Okazuje się jednak, że prawniczka się myliła, a cała konstrukcja - w ocenie nadzoru budowlanego - jest zwykłą samowolą budowlaną. - Nie zgodziliśmy się na wydanie pozwolenia na budowę - podkreśla Małgorzata Pałka ze Starostwa Powiatowego w Puławach.
To jednak nie wszystko. Park w Nałęczowie jest wpisany do rejestru zabytków. Dlatego sprawą zajął się najpierw Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. - 13 czerwca wydałam nakaz wstrzymania prac budowlanych - mówi Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków.
Ale inwestor nic sobie z tego nie robi. Wczoraj na placu budowy trwały prace wykończeniowe. Tuż przed weekendem zostanie jeszcze zainstalowana ścianka do wspinaczki. - Już dwa razy przekładałem otwarcie parku. Nie zamierzam tego robić po raz trzeci, bo zaprosiłem na niedzielę wielu gości - mówi Sobolewski. - Ale jeśli będzie trzeba, to w ciągu dwóch dni zwinę przenośną konstrukcję i wyjadę z Nałęczowa. Ludzie z całej Polski chcą mi płacić za to, żebym do nich przyjechał. Przecież to świetna promocja dla każdej miejscowości - przekonuje przedsiębiorca. •

Elżbieta Dudzińska - powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Puławach

- Jeżeli w niedzielę obiekt zacznie działać, zostanie przez nas wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie samowoli budowlanej. Wszystko może się skończyć grzywną i zgłoszeniem sprawy do prokuratury. •

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!