Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

4 sierpnia 2015 r.
19:01

Elektrownia Puławy ma decyzję środowiskową. "Tanie ciepło dla mieszkańców"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 7 A A
Zygmunt Kwiatkowski, prezes zarządu Elektrownia Puławy, zapowiada rozpoczęcie budowy nowej siłowni w przyszłym roku. Budowa potrwa 30 miesięcy, kolejnych 6 zajmie rozruch (Fot. Maciej Kaczanowski)<br />
Zygmunt Kwiatkowski, prezes zarządu Elektrownia Puławy, zapowiada rozpoczęcie budowy nowej siłowni w przyszłym roku. Budowa potrwa 30 miesięcy, kolejnych 6 zajmie rozruch (Fot. Maciej Kaczanowski)

Elektrownia Puławy ma prawomocną decyzję środowiskową. To oznacza, że w przyszłym roku rusza budowa, aby w 2019 roku zacząć pracę pełną parą – zapowiada Zygmunt Kwiatkowski, prezes zarządu spółki.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prawomocna decyzja środowiskowa otwiera inwestorowi drogę do rozpoczęcia starań o uzyskanie pozwolenia na budowę. – W 2016 roku chcemy rozpocząć budowę, która potrwa 30 miesięcy. Sześć miesięcy później nastąpi rozruch nowej siłowni – mówi prezes Kwiatkowski. Inwestycja będzie kosztować 1,1 miliarda złotych.

W puławskich azotach powstanie blok gazowo-parowy. Ma mieć moc 400-430 megawatów. Dodatkowo częściowo zostanie zmodernizowana obecna elektrociepłownia oparta na węglu kamiennym.

W przyszłości będzie niezbędnym uzupełnieniem dla bloku gazowego i energetyczną alternatywą w razie awarii. – Nowa siłownia ma przede wszystkim zapewnić puławskim Azotom parę technologiczną oraz energię elektryczną. Nie ma odwrotu od budowy ekologicznej, niskoemisyjnej siłowni zasilanej gazem – dodaje Kwiatkowski.

Ciepło nie tylko dla Azotów

Chodzi o unijne opłaty związane z emisją dwutlenku węgla. – Dzisiaj puławskie Azoty płacą rocznie ok. 40 mln zł opłat z tytułu emisji dwutlenku węgla. Od 2020 roku, po zaostrzeniu unijnych norm i pozostaniu przy siłowni węglowej, kwota ta urośnie do ponad 120 milionów złotych – dodaje Kwiatkowski. Prezes zapewnił także, że nowa siłownia na długie lata zabezpieczy potrzeby energetyczne nie tylko Azotów, ale także tanie ciepło dla mieszkańców Puław.

Stara elektrociepłownia przejdzie gruntowną modernizację, która pochłonie ok. 100 mln zł. – Będą zmodernizowane trzy z pięciu kotłów, pozostaną dwie z obecnych czterech turbin. Modernizacja i budowa nowej siłowni nie zmniejszą zatrudnienia w zakładzie, co tak chętnie podnoszą przeciwnicy tych inwestycji – deklaruje Zygmunt Kwiatkowski.

Będzie praca

W nowej siłowni znajdzie pracę od 40 do 60 osób. Wyprodukowana energia elektryczna będzie zużywana przez Azoty, a nadwyżka trafi do sieci. W ciągu roku elektrownia będzie zużywać 500 mln m3 gazu. Spółka będzie pozyskiwać paliwo na wolnym rynku, choć rozważa też gazyfikację węgla przy współpracy z Turonem i KGHM.

Jednak podstawową działalnością Azotów wciąż będzie produkcja nawozów. – Po wakacjach oddamy do użytku instalacje do produkcji stałych nawozów na bazie mocznika i siarki. Te inwestycje to kolejne 1,1 miliarda złotych – dodał Wojciech Kozak, wiceprezes Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”.

Projekty energetyczny i nawozowe w puławskich azotach, to największy program inwestycyjny realizowany w ostatnim czasie w naszym regionie. Budżet programu wynosi 2,2 mld zł.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2015 o 16:30

"nóżkę" się pisze... i tak ogólnie widzę że koledzy tu tylko docinki personalne uskuteczniają, ale jak to mówią, nie chciało się nosić teczki to trzeba nosić woreczki... także proponuję się może skupić na głównym temacie jednak.

Avatar
Gość / 5 sierpnia 2015 o 14:51
KARPEL ZYGMUNTOWI NIE ZROBI KRZYWDY RĄCZKA -RĄCZKE NURZKA- NURZKĘ JAK KATOLIK ;-) Z KOMUNISTĄ KASA ŁĄCZY LUDZI :)
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2015 o 11:18
Pan Zygmunt K. to wieczny prezes ....ktoś powie pewnie dzięki uzdolnieniom
Avatar
mr_bean / 5 sierpnia 2015 o 10:52

promieniowanie kosmiczne, srogo! ale póki co może zejdźmy na ziemię. i skończmy te spekulacje bo nie ma żadnych podstaw do twierdzenia że opec czy ktokolwiek będzie zawyżał ceny ciepła

Avatar
Gość / 4 sierpnia 2015 o 23:39
Transferant Pasza-Prywatnym odbiorcom na pewno nie będzie taniej !! Kto trochę interesuje się energetyką To wie? iż jest możliwość pozyskiwania taniej energii- transformator Tesli -wykorzystanie zasady butelki lejdejskiej- przetwarzanie pola magnetycznego ziemi -promieniowania kosmicznego i wibracji? Olbrzymie zasoby Światowe gazu w postaci zamrożonej (stałej)na dnie oceanów które same zaczynają się uwalniać na skutek zmian klimatycznych co w niektórych rejonach świata grozi katastrofą ekologiczną!! Ale o tym sza!!! Ale Monopol i Kasa!!! Mafia energetyczna dopóki nie wypompuje ostatniej baryłki ropy z ziemi nie dopuści do uwolnienia tak zwanej darmowej energii w chwili obecnej płacimy za przesyły więcej niż za wyprodukowanie Kw.
Transferant Pasza-Prywatnym odbiorcom na pewno nie będzie taniej !! Kto trochę interesuje się energetyką To wie? iż jest możliwość pozyskiwania taniej energii- transformator Tesli -wykorzystanie zasady butelki lejdejskiej- przetwarzanie pola magnetycznego ziemi -promieniowania kosmicznego i wibracji? Olbrzymie zasoby Światowe gazu w postaci zamrożonej (stałej)na dnie oceanów które same zaczynają się uwalniać na skutek zmian klimatycznych co w niektórych rejonach świata grozi katastrofą ekologiczną!! Ale o tym sza!!! Ale Monopol i Kasa!!! M... rozwiń
Avatar
Gość / 4 sierpnia 2015 o 21:33
Info z CV - CZAS NA ZMIANY Nazwa i adres pracodawcy Główna Komisja Rewizyjna Zrzeszenia Studentów Polskich w Warszawie Typ działalności lub sektor Organizacja społeczna Daty Od 1982 do 1985 Zawód lub zajmowane stanowisko Przewodniczący Komisji Nazwa i adres pracodawcy Rada Okręgowa Socjalistycznego Związku Studentów Polskich w Lublinie Typ działalności lub sektor Organizacja społeczna Daty Od 1979 do 1982 Zawód lub zajmowane stanowisko Sekretarz, Przewodniczący
Avatar
Gość / 4 sierpnia 2015 o 20:57
Tanie ciepło to może i będzie, ale dla OPECu, a nie dla mieszkańców. Czyli OPEC taniej kupi, sprzeda normalnie więc my mieszkańcy Puław nic nie zyskamy.
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2015 o 16:30

"nóżkę" się pisze... i tak ogólnie widzę że koledzy tu tylko docinki personalne uskuteczniają, ale jak to mówią, nie chciało się nosić teczki to trzeba nosić woreczki... także proponuję się może skupić na głównym temacie jednak.

Avatar
Gość / 5 sierpnia 2015 o 14:51
KARPEL ZYGMUNTOWI NIE ZROBI KRZYWDY RĄCZKA -RĄCZKE NURZKA- NURZKĘ JAK KATOLIK ;-) Z KOMUNISTĄ KASA ŁĄCZY LUDZI :)
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2015 o 11:18
Pan Zygmunt K. to wieczny prezes ....ktoś powie pewnie dzięki uzdolnieniom
Avatar
mr_bean / 5 sierpnia 2015 o 10:52

promieniowanie kosmiczne, srogo! ale póki co może zejdźmy na ziemię. i skończmy te spekulacje bo nie ma żadnych podstaw do twierdzenia że opec czy ktokolwiek będzie zawyżał ceny ciepła

Avatar
Gość / 4 sierpnia 2015 o 23:39
Transferant Pasza-Prywatnym odbiorcom na pewno nie będzie taniej !! Kto trochę interesuje się energetyką To wie? iż jest możliwość pozyskiwania taniej energii- transformator Tesli -wykorzystanie zasady butelki lejdejskiej- przetwarzanie pola magnetycznego ziemi -promieniowania kosmicznego i wibracji? Olbrzymie zasoby Światowe gazu w postaci zamrożonej (stałej)na dnie oceanów które same zaczynają się uwalniać na skutek zmian klimatycznych co w niektórych rejonach świata grozi katastrofą ekologiczną!! Ale o tym sza!!! Ale Monopol i Kasa!!! Mafia energetyczna dopóki nie wypompuje ostatniej baryłki ropy z ziemi nie dopuści do uwolnienia tak zwanej darmowej energii w chwili obecnej płacimy za przesyły więcej niż za wyprodukowanie Kw.
Transferant Pasza-Prywatnym odbiorcom na pewno nie będzie taniej !! Kto trochę interesuje się energetyką To wie? iż jest możliwość pozyskiwania taniej energii- transformator Tesli -wykorzystanie zasady butelki lejdejskiej- przetwarzanie pola magnetycznego ziemi -promieniowania kosmicznego i wibracji? Olbrzymie zasoby Światowe gazu w postaci zamrożonej (stałej)na dnie oceanów które same zaczynają się uwalniać na skutek zmian klimatycznych co w niektórych rejonach świata grozi katastrofą ekologiczną!! Ale o tym sza!!! Ale Monopol i Kasa!!! M... rozwiń
Avatar
Gość / 4 sierpnia 2015 o 21:33
Info z CV - CZAS NA ZMIANY Nazwa i adres pracodawcy Główna Komisja Rewizyjna Zrzeszenia Studentów Polskich w Warszawie Typ działalności lub sektor Organizacja społeczna Daty Od 1982 do 1985 Zawód lub zajmowane stanowisko Przewodniczący Komisji Nazwa i adres pracodawcy Rada Okręgowa Socjalistycznego Związku Studentów Polskich w Lublinie Typ działalności lub sektor Organizacja społeczna Daty Od 1979 do 1982 Zawód lub zajmowane stanowisko Sekretarz, Przewodniczący
Avatar
Gość / 4 sierpnia 2015 o 20:57
Tanie ciepło to może i będzie, ale dla OPECu, a nie dla mieszkańców. Czyli OPEC taniej kupi, sprzeda normalnie więc my mieszkańcy Puław nic nie zyskamy.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 2 8

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 2

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

Klubowa impreza w OSTRO
26 maja 2018, 20:00

Klubowa impreza w OSTRO 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 26 maja o godz. 20 w klubie OSTRO (Krakowskie Przedmieście 25) odbędzie się klubowa impreza w rytmie house i electro.

Techno Lublin w Plenerze
26 maja 2018, 20:00

Techno Lublin w Plenerze 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Plener (al. Piłsudskiego 23) zaprasza na imprezę z cyklu Techno Lublin, podczas której 10 znanych lubelskich DJ'ów przez 12 godzin będzie rozkręcać imprezę. Start 26 maja o godz. 20.

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 5 8

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 74 5

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 13 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 4

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 6 1

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 1 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 13 27

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria