Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

25 lutego 2017 r.
20:26

Faktura z dopiskiem "opis się wymyśli". Zastrzeżenia po kontroli w MOPS

10 36 A A
Dyrektor MOPS Maria Piastowicz wyjaśniła, że ołówkowy opis faktury wyniknął z prozaicznej przyczyny
Dyrektor MOPS Maria Piastowicz wyjaśniła, że ołówkowy opis faktury wyniknął z prozaicznej przyczyny

Radni z komisji rewizyjnej skontrolowali puławski MOPS. Ich zastrzeżenia wzbudziła faktura podpisana ołówkiem – "opis się wymyśli" oraz sposób jej poprawienia. W wątpliwość poddano także sens prenumerowania „Gazety Wyborczej”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Radni do kontroli dokumentów finansowych ośrodka wybrali grudzień 2015 roku. Chodziło o sprawdzenie m.in. gospodarności w zarządzaniu instytucją, w tym przede wszystkim celowości ponoszonych wydatków. Przejrzano więc dziesiątki faktur oraz ich opisy. Uwagę zespołu radnych wzbudziła jedna z nich, z 10 grudnia.

– Na jej odwrocie umieszczono notatkę ołówkiem o treści „Pani Ania opis się wymyśli”. W następnym dniu kontroli, bez zgody kontrolujących, umieszczono opis tej faktury z datą 17 grudnia 2015 roku – napisali w protokole radni.

Kontrolę przeprowadzano w październiku ubiegłego roku. To oznacza, że poprawienie faktury odbyło się prawie rok po jej wystawieniu. Urzędnicy, żeby nie wzbudzać podejrzeń, użyli wstecznego datowania, co również nie spodobało się kontrolerom.

Dyrektor MOPS Maria Piastowicz wyjaśniła, że ołówkowy opis faktury wyniknął z prozaicznej przyczyny braku obecności jednej z pracownic ośrodka. – W związku z tym, nie umieszczono na dokumencie uzasadnienia zakupu. (...). Aby nie dopuścić do przekroczenia wyznaczonego przez dostawcę terminu płatności, sporządzono humorystyczną adnotację dla pracownika odpowiedzialnego za kontrolę formalno-rachunkową – odpowiedziała na pytania komisji rewizyjnej dyrektor, zaznaczając, że był to tylko jeden przeoczony dokument na 4,5 tysiąca dowodów zaksięgowanych w całym 2015 roku.

Zastrzeżenia zespołu trójki radnych (Marzanna Pakuła, Paweł Maj, Mieczysław Turski) wzbudziła także prenumerata „Gazety Wyborczej”. – Nie jest to pismo branżowe, ani konieczne w MOPS Puławy – napisali radni, zalecając ponowne przeanalizowanie zakupionych prenumerat gazet i czasopism. Na tę uwagę dyrektor Piastowicz odpisała, że wybór tego dziennika był spowodowany względami ekonomicznymi i obiecała, że analiza, o którą poprosili radni zostanie dokonana w kontekście zakupów na rok 2018.

Co prenumeruje MOPS oprócz Gazety Wyborczej? Czasopisma: „Niebieska Linia”, „Charaktery”, „Problemy Społeczne”, „Kadry i Płace w Administracji”, „Finanse Publiczne” i „Pracownik Socjalny w Terenie”.

Radni zalecili również weryfikację długoterminowych lub bezterminowych upoważnień do odbioru gotówki w kasie MOPS. Chodzi m.in. o podejrzenia dotyczące możliwych nieprawidłowości polegających na wypłacaniu środków osobom, które na stałe mieszkają już poza granicami miasta. Zdaniem radnego Pawła Maja, brak weryfikacji tych upoważnień może doprowadzić do prób wyłudzania zasiłków przez rodziny, które mieszkają nie tylko poza Puławami, ale także poza granicami naszego kraju.

Takich upoważnień do odbioru pieniędzy w kasie ośrodka na rok 2017 wydano ponad 200. Dyrektor MOPS uspokaja jednak, że według wewnętrznych analiz, nie ma podstaw do kwestionowania przyznanych świadczeń.

Czytaj więcej o:

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lpu / 26 lutego 2017 o 02:02
+1
ot i cała śmieszna instytucja...na zasiłek rodzinny wypełnia się papierow jakbys brał kredyt pod hipoteke a dostajesz 92 zł..(przykład z życia).. ale za to ,,romowie" w tym mieście mają ciut lepsze dodatki.. bo co?? bo są lepsi?? bo ja pracuję a moja kobieta siedzi z dzieciakiem to juz sie nie należy wiecej?..no nie ,,bo przekroczyliście dochody..blebleble itd...także ,,pozdrawiam" włodarzy tej wymierającej z młodzieży mieściny..mopc.. miejski ośrodek pomocy cyg...m
Avatar
Tomek / 12 lipca 2017 o 21:18
Nie wierzcie, oszust jakich malo.
Avatar
Gość / 3 marca 2017 o 11:07
To wina pisiorów i ich nie udolności.
Avatar
Gość / 1 marca 2017 o 08:21
Prawda jest taka: cyganie siedzą za granicą i tam kombinują wiadomo jak, a tutaj za nich ktoś pobiera zasiłki, bo niby wszyscy oni są chorzy (warto sie też przyjrzeć tym orzeczeniom). Mops celowo nic z tym nie robi bo by zaraz wszyscy oni zlecieli się i robili awantury, a tego nikt nie chce. Jedynie radny Maj ma jaja zeby probować cos z tym zrobic, ale jest osamotniony. W sprawiedliwym miesćie zweryfikowano by te zasiłki a w razie awantur wezwano by siły porządkowe. No ale do tego trzeba by choć trochę dobrej woli...
Avatar
Gość / 27 lutego 2017 o 19:31
no tak wszędzie podrabiają dokumenty z datami wstecznymi i traktują to jako żart? Gratuluje
Avatar
ojojoj! / 27 lutego 2017 o 19:23
oby takie tylko były nidociągnięcia wszędzie???????????????????
Avatar
Gość / 27 lutego 2017 o 01:43
Cały ten Mops i pół urzędu miasta to niepoważny żart. Tylko dlaczego te chore 'żarty' to my jesteśmy zmuszeni sponsorować?
Avatar
Gość / 27 lutego 2017 o 00:39
Chodzi o to że opis ze wsteczna data pojawił się w trakcie kontroli. Takie rzeczy są niedopuszczalne. Kuriozum jest to, że dyrektor MOPs stwierdziła że to zart.Szkoda ze o tym nie napisano w artykule.
Avatar
asik / 26 lutego 2017 o 22:32
Brak opisu na fakturze to może pewne niedopatrzenie ale robienie z tego sfery to gruba przesada. Faktura posiada treść więc wiadomo za co się płaci, pewnie też był tam podpis głównej księgowej i dyrektora,który zatwierdził wydatek do wypłaty. Na fakturach na wydatki rady miasta pewnie są opisy ale czy to znaczy ,że te pieniądze były dobrze wydane? w większości wypadków wątpię w ich zasadność .
Avatar
Gość / 26 lutego 2017 o 22:15
I co to da? W Puławach się z tego śmieją. Grobel do roboty a nie przymykasz oczy na takie sk...wo?
Avatar
Tomek / 12 lipca 2017 o 21:18
Nie wierzcie, oszust jakich malo.
Avatar
Gość / 3 marca 2017 o 11:07
To wina pisiorów i ich nie udolności.
Avatar
Gość / 1 marca 2017 o 08:21
Prawda jest taka: cyganie siedzą za granicą i tam kombinują wiadomo jak, a tutaj za nich ktoś pobiera zasiłki, bo niby wszyscy oni są chorzy (warto sie też przyjrzeć tym orzeczeniom). Mops celowo nic z tym nie robi bo by zaraz wszyscy oni zlecieli się i robili awantury, a tego nikt nie chce. Jedynie radny Maj ma jaja zeby probować cos z tym zrobic, ale jest osamotniony. W sprawiedliwym miesćie zweryfikowano by te zasiłki a w razie awantur wezwano by siły porządkowe. No ale do tego trzeba by choć trochę dobrej woli...
Avatar
Gość / 27 lutego 2017 o 19:31
no tak wszędzie podrabiają dokumenty z datami wstecznymi i traktują to jako żart? Gratuluje
Avatar
ojojoj! / 27 lutego 2017 o 19:23
oby takie tylko były nidociągnięcia wszędzie???????????????????
Avatar
Gość / 27 lutego 2017 o 01:43
Cały ten Mops i pół urzędu miasta to niepoważny żart. Tylko dlaczego te chore 'żarty' to my jesteśmy zmuszeni sponsorować?
Avatar
Gość / 27 lutego 2017 o 00:39
Chodzi o to że opis ze wsteczna data pojawił się w trakcie kontroli. Takie rzeczy są niedopuszczalne. Kuriozum jest to, że dyrektor MOPs stwierdziła że to zart.Szkoda ze o tym nie napisano w artykule.
Avatar
asik / 26 lutego 2017 o 22:32
Brak opisu na fakturze to może pewne niedopatrzenie ale robienie z tego sfery to gruba przesada. Faktura posiada treść więc wiadomo za co się płaci, pewnie też był tam podpis głównej księgowej i dyrektora,który zatwierdził wydatek do wypłaty. Na fakturach na wydatki rady miasta pewnie są opisy ale czy to znaczy ,że te pieniądze były dobrze wydane? w większości wypadków wątpię w ich zasadność .
Avatar
Gość / 26 lutego 2017 o 22:15
I co to da? W Puławach się z tego śmieją. Grobel do roboty a nie przymykasz oczy na takie sk...wo?
Avatar
Gość / 26 lutego 2017 o 21:16
Co tam GOPS w Żyrzynie? Może cały Urząd Gminy by w końcu ktoś prześwietlił.
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pseudokibice Legii zdemolowali dworzec w Kutnie [wideo]
film

Pseudokibice Legii zdemolowali dworzec w Kutnie [wideo] 0 0

Miało być święto piłki nożnej, skończyło się walkowerem. Finał ekstraklasy został przerwany po chuligańskich wybrykach pseudokibiców Lecha Poznań. Jednak to co działo się na boisku, miało także swoją kontynuację poza nim

Tylko 20 proc. towarów z Chin przechodzi przez Małaszewicze. "Omijają nasz kraj"

Tylko 20 proc. towarów z Chin przechodzi przez Małaszewicze. "Omijają nasz kraj" 0 0

Małaszewicze przyjmują tylko 20 proc. kontenerów z Chin w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Takie informacje otrzymał z Ministerstwa Infrastruktury poseł Stanisław Żmijan

Krzysztof Żuk oczyszczony z zarzutu ws. biurowca

Krzysztof Żuk oczyszczony z zarzutu ws. biurowca 46 12

Krzysztof Żuk został ostatecznie oczyszczony z zarzutu w sprawie wynajęcia biur w nieistniejącym budynku. Chodzi o głośną sprawę biurowca przy Wieniawskiej. Korzystny dla Żuka werdykt wydała dziś Główna Komisja Orzekająca przy ministrze finansów

Leszek Bartnicki prezesem Motoru przynajmniej do końca sezonu

Leszek Bartnicki prezesem Motoru przynajmniej do końca sezonu 0 5

Po sobotniej porażce z Wisłą Sandomierz (0:1) prezes Motoru Lublin Leszek Bartnicki podał się do dymisji. W poniedziałek Rada Nadzorcza zdecydowała jednak, że szef klubu zostanie na swoim stanowisku przynajmniej do końca sezonu 2018/2019.

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33 0 0

I LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W przedostatnim meczu sezonu bialscy akademicy pokonali Ostrovię Ostrów Wielkopolski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski 3 1

Niewybuch wykopał w ogrodzie właściciel działki w Wólce Gołębskiej.

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny 4 6

Miał grozić swojej byłej dziewczynie śmiercią, a potem zaatakował nożem jej kolegę. Niewiele brakowało, aby bójka zakończyła się tragedią. 24-letni Przemysław S. odpowie za to przed sądem

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia] 1 0

Od godziny 18 do 24 można było w sobotę wziąć udział w nocnym zwiedzaniu zbiorów muzealnych w Zamościu.

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników
24 czerwca 2018, 9:00

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników 1 0

Nawet 15 tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy jubileuszowego, 25. Święta Roweru w Lubartowie. Wśród uczestników zostanie rozlosowanych 25 rowerów.

24 godziny z mangą i anime
26 maja 2018, 11:00

24 godziny z mangą i anime 3 0

Co Gdzie Kiedy. Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza (ul. Lwowska 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu 24h z... W sobotę, 26 maja o godz. 11 rozpocznie się wydarzenie 24 godziny z mangą i anime.

Ruski balet ponownie w Lublinie
30 maja 2018, 21:00

Ruski balet ponownie w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Graffiti (al. Piłsudskiego 13) zaprasza na drugą odsłonę imprezy Ruski balet. Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 21.

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia
Magazyn
galeria

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia 0 0

W szkole rolniczej w Korolówce (pow. włodawski) gospodarskim sposobem dawny magazyn, a jeszcze wcześniej obora adaptowana jest na stajnię. Już niedługo będą tam cztery hucuły. W ten sposób powstaje baza dla nowego kierunku kształcenia, jakim jest hodowla koni.

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne?
26 maja 2018, 20:00

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne? 0 0

Poznaliśmy nazwiska 12 osób nominowanych do tegorocznych Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych. Wśród nich są m.in. Aleksandra Cieślik – dziennikarka Radia Centrum, Jan Wąsak z tria „Pasażer”, z którym zdobył m.in. nagrodę publiczności na Open Stage oraz Jakub Bodys – fotograf kultury, portrecista.

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR
25 maja 2018, 20:00

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR 0 1

Co Gdzie Kiedy. Już 25 maja o godz. 20 w Hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli (al. Zygmuntowskie 4) wystąpi gwiazda polskiej sceny muzycznej - Ewa Farna! Artystka wystąpi w ramach akcji profilaktycznej przeciw uzależnieniom.

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo]
film

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo] 43 44

Do wypadku doszło w niedzielę około godziny 18:30 na ulicy Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!