poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Puławy

Finansowe problemy szpitala w Rykach: Lekarze musieli poczekać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 listopada 2011, 21:02

Finansowych kłopotów szpitala nie odczują pacjenci – uspokaja dyrekcja  ( Maciej Kaczanowski / archi
Finansowych kłopotów szpitala nie odczują pacjenci – uspokaja dyrekcja ( Maciej Kaczanowski / archi

W tym miesiącu załoga NZOZ "Klinika” w Rykach nie dostała na czas wynagrodzeń. – To wina niższego kontraktu z NFZ, wydatków na budynki i decyzji banku – tłumaczy dyrekcja szpitala.

– Szpital spóźnia się z wypłatami – zaalarmował nas Czytelnik. – Na pewno pieniędzy nie dostają lekarze, ale podobno także reszta załogi. Tak jest już od kilku miesięcy.

Nieoficjalnie potwierdziliśmy, że problem dotyczy także pielęgniarek i ratowników medycznych. Pracownica szpitala poinformowała nas, że jeszcze na początku poprzedniego tygodnia nie dostała ani złotówki za październik.

Kierownictwo szpitala tylko częściowo potwierdza te informacje. – Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia wystąpiło w listopadzie po raz pierwszy i dotyczyło wynagrodzeń ze stosunku pracy za październik – tłumaczy Justyna Walecz-Majewska, dyrektor niepublicznego szpitala w Rykach.

– Do tej pory ten rodzaj zobowiązań regulowany był na bieżąco, zgodnie z regulaminem wynagradzania, tj. do 5 dnia następnego miesiąca. W listopadzie wypłacono wynagrodzenia w dwóch ratach: 10 listopada pensje dostały salowe i pielęgniarki, a 23 listopada lekarze i pozostały personel.

Jak informuje dyrekcja, opóźnienia w wypłatach wynikają z trzech przyczyn. Po pierwsze, na ten rok Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zawarł z NZOZ "Klinika” znacznie niższe kontrakty niż rok wcześniej.

– Mimo że wartość wpływów z tytułu wykonywania świadczeń zdrowotnych zmniejszyła się prawie o jedną trzecią, nie przeprowadziliśmy redukcji zatrudnienia personelu medycznego. Koszty związane z funkcjonowaniem szpitala w Rykach były niewspółmiernie wyższe w stosunku do przychodów z NFZ. Z miesiąca na miesiąc pogarszała się płynność finansowa, powodując trudności w bieżącym regulowaniu naszych zobowiązań, m.in. zobowiązań z tytułu kontraktów lekarskich – wyjaśnia Justyna Walecz-Majewska.

Jak informuje dyrekcja szpitala, na ten problem nałożyły się też wydatki na remonty i modernizację dzierżawionych budynków szpitala. Sam czynsz za dzierżawę, też jest niemały – NZOZ "Klinika” przekazuje do Starostwa Powiatowego w Rykach 1 mln zł rocznie.

Sytuację skomplikowała jeszcze decyzja banku. – W listopadzie bank prowadzący rachunki spółki zmienił dotychczas obowiązujące zasady zaciągania debetu w rachunku. To było bezpośrednią przyczyną opóźnienia wypłat ze stosunku pracy za październik – tłumaczy Walecz-Majewska.

Dyrektor zapewnia, że zarząd NZOZ "Klinika” podjął już działania, które mają przywrócić spółce płynność finansową. Problemy ze spłatą zobowiązań finansowych powinny rozwiązać się w grudniu.

Szpital twierdzi, że pacjenci nie odczują tych kłopotów. – Główną przesłanką, jaką kieruje się Zarząd Spółki, jest właśnie troska o ich pacjentów, czyli wysoką jakość wykonywanych świadczeń zdrowotnych bez ograniczania ich dostępności. Także wtedy, gdy rachunek ekonomiczny podpowiada zupełnie inne rozwiązania – informuje Walecz-Majewska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!