środa, 21 lutego 2018 r.

Puławy

Funduszu dla sołtysów w gminie Puławy nie będzie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lutego 2015, 20:30

Większość radnych gminy Puławy zdecydowała, że nie chce funduszu sołeckiego. Tym samym zrezygnowano z szansy na nawet 40-procentowy zwrot kosztów sołeckich inwestycji. Argument: Ta formuła się nie sprawdza.

Z funduszu sołeckiego korzysta obecnie około 65 procent gmin w naszym kraju. Dzięki pieniądzom oraz otrzymywanych co roku dotacjom, mieszkańcy wiosek decydują o tym, na co wydać od kilkunastu do nawet 30 tys. zł. Z funduszy remontowane są place zabaw, drogi, czy świetlice. Wartością dodaną jest integracja mieszkańców, którzy otrzymują możliwość decydowania o swoich wioskach. Wadą tego systemu jest natomiast biurokracja i nowe obowiązki nakładane na sołtysów, którzy muszą prawidłowo przygotowywać wniosek.

Władze gminy Puławy obawiają się, że duża część z nich nie poradzi sobie z tym zadaniem, przez co fundusz nie zostanie w pełni wykorzystany. Mimo że część radnych i sołtysów optowała za utworzeniem funduszu, na niewiele się to zdało.

- Warto byłoby spróbować. Dzięki temu rady sołeckie działałyby prężnie i współpracowały z sołtysem. Ludzie poczuliby, że decydują, że mają wpływ na przyszłość swoich wsi. Fundusz pozwala uczyć gospodarności - przekonywała radna Monika Głowacka.

- To się nie sprawdza. Te same zadania może realizować gmina - argumentowali przeciwnicy.

W dyskusji przed głosowaniem w tej sprawie chciała wziąć udział także jedna sołtysek, czyli osoba, której cała ta sprawa dotyczy najbardziej. Przewodnicząca rady nie wyraziła jednak na to zgody i odebrała jej głos.

Ostatecznie w głosowaniu na 15 radnych tylko 3 było za utworzeniem funduszu. Gmina Puławy nie dołączy za tym do większości samorządów w naszym kraju, które takie rozwiązania stosują.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: gmina Puławy Monika Głowacka
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!