środa, 21 lutego 2018 r.

Puławy

Gaz czy węgiel? Jaka elektrownia w Puławach

Dodano: 9 maja 2016, 10:52

Niepewna jest przyszłość budowy elektrowni gazowej w Puławach. Nowy prezes Grupy Azoty i Zakładów Azotowych krytykuje jej założenia, zarówno jeśli chodzi o ilość produkowanej energii, jak i jej źródło.

Stare władze Azotów dążyły do budowy elektrowni gazowej, której budowa miała ruszyć pod koniec bieżącego roku. Inwestycja za ponad miliard złotych miała być bezpieczna dla środowiska. Miała też zapewnić kilkadziesiąt nowych miejsc pracy i uniezależnić puławskie zakłady od dostaw energii elektrycznej z zewnątrz. Jej nadwyżki miały być sprzedawane – finansując w ten sposób zaciągnięty kredyt. Poprzedni prezes spółki podkreślał, że ta elektrownia to także szansa na większą podmiotowość ZA w grupie kapitałowej. 

Mimo że znaleziono instytucje, które zapewniły gotowość do kredytowania tej inwestycji, przygotowano projekt, zdobyto konieczne do budowy pozwolenia oraz ogłoszono przetarg na wybór generalnego wykonawcy, przyszłość tego ambitnego przedsięwzięcia stanęła pod znakiem zapytania. Wątpliwości, co do sensu jej realizacji ma Mariusz Bober, nowy prezes Zakładów Azotowych i całej Grupy Azoty.

– Przyjęte do projektu inwestycyjnego założenia są wielokrotnie większe, niż potrzeby technologiczne związane z działalnością Zakładów Azotowych. Poza tym wątpliwości budzi źródło energii. Polska walczy o coraz większą niezależność gazową, więc budowa dużej elektrowni opartej na tym surowcu budzi uzasadnione wątpliwości. Chcemy to zbadać i porównać z alternatywnymi opcjami, na przykład wykorzystującymi węgiel – powiedział Mariusz Bober w rozmowie z portalem gospodarczym WNP.

Prezes Azotów na razie nie mówi o porzuceniu opcji gazowej, tylko o wątpliwościach i prowadzonych analizach. Jeśli jednak taka decyzja zostanie podjęta, cały proces związany z budową elektrowni trzeba będzie rozpocząć jeszcze raz, bo wszystkie już posiadane przez spółkę dokumenty dotyczą bloków gazowo-parowych.

Postawienie na węgiel ma dwie zalety – może zwiększyć popyt na ten surowiec i pomóc w ten sposób branży wydobywczej, a także poprawić niezależność energetyczną zakładów od rosyjskiego gazu. Tej opcji nie brakuje też wad. Jedną z najważniejszych są unijne dyrektywy, które obligują Polskę do stopniowego odchodzenia od energii z węgla. Drugą, bardzo istotną dla Puław, jest zanieczyszczenie powietrza, wielokrotnie wyższe od emitowanego przez elektrownię gazową.

Użytkownik niezarejestrowany
igrek
Gość
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (31 maja 2016 o 12:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja jestem za WĘGLEM!!!!, każdy co ma choć trochę rozumu o gospodarce to uważa tak samo tylko ludzie nie odpowiedzialni i lemingi co wierzą we wszystko co usłyszą a sami nie szukają odpowiedzi w prawdziwych źródłach inżynierskich i ekonomicznych chcą gazu.
Rozwiń
igrek
igrek (17 maja 2016 o 15:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak, przecież filtry w papieroskach to to samo co filtry w kominie :)))) Oj już byście dali spokój eksperci. Jest wiele konkretnych argumentów za i przeciw ale czytając coś takiego naprawdę się odechciewa dyskusji
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2016 o 12:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pisor ewidentnie chce truć mieszkańców co2 i so3 . Gaz to czyste i ekologiczne paliwo i nie wymaga filtrów. Filtry to mają papieroski pisiorku.
Rozwiń
66th
66th (11 maja 2016 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

66th a ty to fachowiec co w piecu palisz czy tylko popularne?

Camele ;) No a w piecu to chcąc nie chcąc nadal w większości pali się węglem. Na szczęście mamy coś takiego jak postęp technologiczny i węgiel nie musi od razu oznaczać nie wiadomo jakiej emisji. Są technologie nisko emisyjne dla przemysłu, filtry, można długo o tym dyskutować. Byle merytorycznie :)

Rozwiń
Gość
Gość (11 maja 2016 o 10:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
66th miałeś okazję być merytoryczny dla odmiany... Byle nie jak fachowcy z PiS-u... ;)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!