niedziela, 18 marca 2018 r.

Puławy

Geopark: Europejski raj nad Wisłą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 grudnia 2013, 20:27

Wczoraj pomysłodawcy projektu spotkali się w Kazimierzu (Jacek Świerczyński)
Wczoraj pomysłodawcy projektu spotkali się w Kazimierzu (Jacek Świerczyński)

Od kolejki gondolowej nad rzeką po renowację zamku w Janowcu. Od wczoraj bliżej
do realizacji gigantycznego projektu "Geopark Przełomu Wisły” .

Kosztem 250 mln zł ma powstać kolejka gondolowa między Kazimierzem Dolnym a Janowcem, punkty widokowe i edukacyjne geocentra. W planach są również przystanie rzeczne na Wiśle i budowa parkingów w systemie "parkuj i jedź”. Mają zachęcić turystów do zostawienia samochodów na parkingach i skorzystania w miastach z transportu publicznego.

Renowacji doczekają się zamek i rynek w Janowcu, spichlerze w Kazimierzu Dolnym, zamek i zalew w Bochotnicy oraz rynek w Józefowie nad Wisłą. Według wstępnych szacunków, aż 196 mln zł miałoby pochodzić z Unii Europejskiej.

Jednym z atrakcyjnych terenów ma być kopalnia fosforowa w Annopolu. – Można tam podziwiać resztki życia morza kredowego, to jedna z czołowych tego typu kopalni na świecie. Łączna ilość korytarzy wynosi około 100 km. W ramach projektu chcemy udostępnić dla turystów 2 km – mówi prof. Marian Harasimiuk, szef zakładu polityki przestrzennej i planowania Wydziału Nauk o Ziemi z UMCS.

Kolejnym atutem planowej inwestycji miałby być nieczynny kamieniołom komorowy w Bochotnicy, gdzie można znaleźć liczne skamieniałości morskich bezkręgowców. Występują tam bardzo rzadkie w tej części Europy skały.

W pracach nad projektem bierze udział siedem gmin: Kazimierz Dolny, Opole Lubelskie, Annopol, Łaziska, Janowiec, Józefów nad Wisłą oraz Wilków. Wczoraj pomysłodawcy projektu spotkali się w Kazimierzu.

– W najbliższym czasie będziemy pracować nad strategią rozwoju dla geoparku (więcej o idei geoparku w ramce – red.). Będzie swojego rodzaju przewodnikiem, który wskaże, jakiego rodzaju przedsięwzięcia należy zrealizować, aby geopark stał się faktem – mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego.

Projekt, którego realizacja zajmie przynajmniej 6 lat, spodobał się władzom województwa, które będą rozdzielać pieniądze z kolejnej unijnej perspektywy na lata 2014–2020. – Pomysł powstania geoparku wpisuje się w strategię naszego województwa – potwierdził Bogdan Kawałko, dyrektor departamentu polityki regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

– To bardzo złożony temat. Czeka nas jeszcze mnóstwo pracy. Musimy zdecydować przede wszystkim o tym, kto dalej instytucjonalnie będzie się starał o rozwijanie całego projektu. Czy do prowadzenia geoparku powołamy stowarzyszenie, czy może fundację – dodaje burmistrz Dunia.

Co to jest Geopark?

W kategoriach UNESCO, to obszar dziedzictwa geologicznego, na którym prowadzi się politykę zrównoważonego rozwoju ekonomicznego. Geopark stwarza możliwości zatrudnienia dla mieszkańców i osiągania rzeczywistych korzyści ekonomicznych poprzez odpowiedni rozwój turystyki. Pierwszym polskim geoparkiem, który zyskał status europejski jest położony na granicy polsko-niemieckiej Łuk Mużakowa – podkowa o długości 40 km, przecięta doliną Nysy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kaj
GoleCC
andy
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kaj
kaj (12 grudnia 2013 o 15:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ładna kasa. ciekawe jaki jest okres zwrotu kosztów.

Proponuję zrobić kolejkę przez Wisłę także dla samochodów a nie tylko dla ludzi i ewentualnie rowerów.

Rozwiń
GoleCC
GoleCC (12 grudnia 2013 o 15:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Moim zdaniem ten geopark to jedna wielka pomyłka

Rozwiń
andy
andy (12 grudnia 2013 o 14:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nowy PROJEKT!!!!!!! KORYTO to samo. oj PROJEKTANCI BĘDZICIE SIEDZIEĆ BĘDZIECI!!!!

Rozwiń
qń
(12 grudnia 2013 o 14:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

na to kasa sie znalazła, a na odwlekaną od lat 80!!!! obwodnicę Nałęczowa nie ma funduszy. Bardziej ludziom przyda sie popierdalanie po korytarzykach i parkingi niż usunięcie tirów z miasteczka którego jedynym atutem jest status uzdrowiska, i który to właśnie przez tiry może rychło stracic

Rozwiń
Zlocik
Zlocik (12 grudnia 2013 o 10:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlacze mnie nie zaprosiliście?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!