poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Puławy

Głosowali za remontem przychodni w Puławach. Ale nie takim


Mieszkańcy twierdzą, że głosowali za innymi zmianami w przychodni (Fot. Radosław Szczęch)<br />
Mieszkańcy twierdzą, że głosowali za innymi zmianami w przychodni (Fot. Radosław Szczęch)

Stare okna w starych drewnianych ramach pozostaną na piętrze przychodni, mimo że m.in. na ich wymianę miasto przekazało powiatowi 250 tysięcy złotych. Dyrektor SP ZOZ mówi, że było to za mało. Pacjenci są oburzeni.

Na ten remont mieszkańcy Włostowic czekali od lat. Gdy przed rokiem szli do urn, by w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego poprzeć sfinansowanie przebudowy Przychodni nr 3, myśleli właśnie o nowych oknach i drzwiach. Wymiana stolarki znalazła się nawet w tytule projektu, który zebrał prawie 1100 głosów. Miasto Puławy na remont placówki przy ul. Kilińskiego przekazało powiatowi 250 tysięcy złotych, a te następnie trafiły do SP ZOZ.

Przygotowaniem projektu oraz samego przetargu zajęła się administracja puławskiego szpitala. Na polecenie dyrekcji, zdecydowano, że pomieszczenia medyczne zostaną przeniesione z piętra na parter. Zmieni się także cały układ przestrzenny budynku. Będą nowe podłogi, płytki w łazienkach, armatura, elektryka, hydraulika, oświetlenie, a nawet podwieszane sufity. Tymczasem stare, drewniane okna, które na ogół wymieniane są w pierwszej kolejności – zostaną.

– Jesteśmy tym zaniepokojeni. Oczekiwaliśmy przede wszystkim wymiany okien. Jak to możliwe, że co innego jest w projekcie budżetu obywatelskiego, a co innego nam się funduje? Jestem ciekawa kto jest za to odpowiedzialny. Uważam, że to jest skandal – mówi Anna Skubida, mieszkanka osiedla Włostowice, która dodaje, że zostawienie starych okien spowoduje straty na ogrzewaniu.

Pani Anna zwraca uwagę także na inne niepokojące informacje dotyczące przebiegu samego remontu. – W przychodni były zamontowane nowe, elektryczne podgrzewacze wody. Wszystkie zostały usunięte, a na ich miejsce wykonawca ma kupić kolejne. To jest szastanie publicznymi pieniędzmi i zupełne bezhołowie. Wkurza mnie ta niegospodarność – dodaje.

– Z tego, co wiem, okna na dole będą wymienione. Na wymianę tych na piętrze po prostu nie wystarczyło nam pieniędzy – mówi Ewa Warchoł – Sławińska, zastępca dyrektora SPZOZ.

O tym, że zakres remontu różni się od założeń obywatelskiego projektu nic nie wiedzą władze powiatu. – Trudno w to uwierzyć. Wydaje się, że remont nie może znacznie odbiegać od treści złożonego wniosku, ale decyzje w tej sprawi podejmuje dyrektor SP ZOZ. Postaramy się to wyjaśnić – mówi Monika Zych, sekretarz powiatu puławskiego.

Jeśli okaże się, że pieniądze, które zostały przekazane na dany cel, zostały wydane niezgodnie z przeznaczeniem, władze Puław będą miały prawo domagać się ich zwrotu. Tymczasem nadal nie jest za późno, by oczekiwane przez mieszkańców Włotowic nowe okna zamontować. Jeśli będzie taka wola ze strony władz powiatu, wystarczyłby odpowiedni aneks do umowy i dodatkowe pieniądze na ten cel.

Gość
Gość
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 października 2015 o 12:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No na to nie mają pieniędzy ale na imigrantów będą. Dlaczego starostwo nie chwali się tym że zgłosili się do przyjęcia imigrantów do Puław??? Powiedzie ilu tych odmieńców będzie w mieście!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (4 października 2015 o 22:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To może warto zawiadomić NIK, CBA albo ABW.
Rozwiń
Gość
Gość (4 października 2015 o 21:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moim zdaniem nie ważna jest opcja polityczna. Ważniejsze jest to że przetarg wygrywa pan Wojciech Zaremba natomiast trzeba sie przyjrzec czy osoby faktycznie wykonujace prace remontowe w przychodni (z zakresu przetargu) nie sa pracownikami SP ZOZ i nie wykonuja tych prac w godzinach pracy za pieniadze szpitala. Jesli po sprawdzeniu okazaloby sie to prawdą to nalezy zadac kolejne pytanie "kto ma w tym interes?"
Rozwiń
Gość
Gość (4 października 2015 o 11:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jednak za poprzedniej dyrektorki zadania z budżetu obywatelskiego zrealizowani poprawnie, to fakt niezaprzeczalny
Rozwiń
Gość
Gość (3 października 2015 o 19:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie wiem, czy dyrektor spzoz jest z pisu, ale wiem, że sprzątaczki i palacz są z po. musieli wstąpić do platfusiarni, ponieważ na ich miejsca szykowano pociotów z peeselu. chociaż może akurat na tych stanowiskach nic by nie spieprzyli... ale kto wie: daj takiemu stalową kulkę, a i to zepsuje. szkoda tylko, że efekty 8 lat tych "zabaw" odczuwamy wszyscy. na szczęście jeszcze tylko 3 tygodnie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!