poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Puławy

Afera z budżetem obywatelskim w Puławach, pieniądze dostanie szpital. "To wielka niesprawiedliwość"

Dodano: 10 grudnia 2015, 10:09

600 tysięcy złotych otrzyma SPZOZ w Puławach (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)
600 tysięcy złotych otrzyma SPZOZ w Puławach (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)

Komisja do spraw budżetu obywatelskiego zaproponowała, żeby nie brać pod uwagę wyników głosowania na projekty ogólnomiejskie, a 600 tysięcy złotych przeznaczyć dla SP ZOZ. Prezydent wniosek komisji przyjął.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Takiego rozwiązania chyba nikt się nie spodziewał. W związku z trudną sytuacją finansową puławskiej służby zdrowia, władze miasta Puławy zdecydowały o tym, że unieważnią głosowanie na ogólnomiejskie projekty budżety obywatelskiego. Środki w wysokości 600 tysięcy złotych, które miały czekać na zwycięski projekt, trafią do dyspozycji dyrektora szpitala.

– Taka decyzja to efekt m.in. przekłamań, jakie miały miejsce podczas głosowania internetowego na te projekty – wyjaśnia Zofia Bojarska, przewodnicząca komisji wyborczej.

Mieszkańcy miasta, którzy zaangażowali się w kampanię na rzecz innych inicjatyw, mogą czuć się zawiedzeni.

–  To wielka niesprawiedliwość dla wszystkich uczciwie działających komitetów – mówi Tomasz Kitka, który zgłosił projekt przebudowy skateparku. – Jeśli w przyszłym roku budżet obywatelski ma też tak wyglądać, to chyba nie warto się w to bawić – stwierdza.

Mieszkańcy Puław zwracają uwagę także na fakt braku wyjaśnienia kwestii nieprawidłowości w trakcie głosowania, za które miały odpowiadać osoby korzystające z komputerów SP ZOZ. W tym kontekście, finansowanie tej instytucji z budżetu obywatelskiego z pominięciem wyników głosowania jest dość niezręczne. Sam fakt potrzeby wsparcia szpitala, który znajduje się na krawędzi upadłości nie budzi kontrowersji, ale sposób zabrania obywatelom obiecanej możliwości decydowania o przeznaczeniu tych środków już tak.

Wśród zaskoczonych, ale pozytywnie, jest Piotr Rybak, dyrektor SP ZOZ w Puławach.

– Gdy dowiedziałem się o tym, poczułem się jakbym wygrał na loterii. Sądziłem, że środki trafią na cel wskazany przez pracowników SP ZOZ, ale okazało się, że sam będę mógł wnioskować o ich przeznaczeniu. Mogę obiecać, że zostaną one wydane w najlepszy możliwy sposób i przyczynią się do uspokojenia sytuacji – mówi dyrektor.

Mieszkańcom władze miasta pozostawiły możliwość decydowania tylko o projektach rejonowych. Głosowanie w tym zakresie będzie uwzględnione. Na te drobne inwestycje czeka 1,4 mln złotych, które zasilą nowy budżet miasta.

Zdrowie i oświata wygrały w rejonach

W rejonie pierwszym najwięcej głosów (836) miał projekt Szkoły Podstawowej nr 11, która dostanie pieniądze na wymianę podłóg. Uczniowie zyskają wykładzinę antypoślizgową. Niewiele mniejsze poparcie (742) otrzymał projekt modernizacji placu zabaw przy przedszkolu nr 2. W rejonie drugim zwyciężył projekt modernizacji Przychodni Rejonowej nr 4 (762 głosy). W trzecim aż 1140 głosów zdobyła propozycja remontu Przychodni Rejonowej nr 2. W rejonie czwartym wygrała Szkoła Podstawowa nr 1, która otrzyma środki na wyposażenie, tzw. cyfrową szkołę. Pieniądze trafią także na skwer przy ul. Sienkiewicza, wiaty przystankowe oraz nowe ławki.

 SP ZOZ wygrał ze skateparkiem

Głosowanie na projekty ogólnomiejskie zostało co prawda anulowane, ale komisja zgodnie z regulaminem opublikowała wyniki. Najwięcej głosów (tradycyjnych i internetowych w sumie) zdobył projekt remontu oddziału obserwacyjno-zakaźnego SP ZOZ, na który przyszło 4202 głosy. Drugi w kolejności projekt rewitalizacji skateparku poparło 2499 osób. Trzecie miejsce dla termomodernizacji poradni specjalistycznej (2150 głosów). Najmniejszym zainteresowaniem cieszył się pomysł dotyczący przywrócenia Pomnika Niepodległości do stanu z lat 80-tych, który zdobył jedynie 248 głosów.

SONDA
Liczba głosów: 338

Co sądzisz o przeznaczeniu pieniędzy z budżetu obywatelskiego dla szpitala?

30.47 %
Dobry pomysł
64.5 %
Zły pomysł
5.03 %
Nie mam zdania
zezo
Gość
anty cynik
(84) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zezo
zezo (13 grudnia 2015 o 10:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dokładnie złamanie zasad bo i to na całej linii.dlaczego nie powtórzyli glosowania po prostu? A dać na szpital tak po prostu na jakiej podstawie to jest poza regulaminem. Takiego zadania nikt nie zgłaszał pt. Pomoc finansowa dla szpitala do dyspozycji dyrektora! Śmiech na sali.tak nie można po prostu robić. Zabawili się nami i tyle.przykre i smutne....

a

Kpina to jest łamanie regulaminu i przyzwoitości. Przez prezydenta i większość radnych. Proszę nie manipulować emocjami o zdrowiu. Przekazanie pieniędzy na szpital to złamanie regulaminu i wiary w prawość . Nie chodzi na co pieniądze idą, ale dlaczego złamano procedury Budżetu Obywatelskiego. Ja nie życzę nikomu niesprawiedliwego potraktowania, a szczególnie w imię partyjnych powiązań, pseudo koalicji i kolesiostwa.

Rozwiń
Gość
Gość (13 grudnia 2015 o 09:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name="Guest" post="1135070" timestamp="1449934872"]kpina to wasze opinie! lepiej przeznaczyć na skatepark pieniądze niż na szpital który upada to dopiero paranoja!
życzę wam szybkiej i bolesnej choroby[/quote
Złamanie regulaminu budżetu obywatelskiego przez radnych i prezydenta to fakt. Tu chodzi to przestrzeganie prawa. No ale dla nich i takich pisuarów jak ty prawo to opinia. Lepiej idź na marsz prezesa bo on już długo nie porzadzi.
Rozwiń
anty cynik
anty cynik (13 grudnia 2015 o 02:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kpina to  jest łamanie regulaminu i przyzwoitości.  Przez prezydenta i większość radnych. Proszę nie manipulować emocjami o zdrowiu. Przekazanie pieniędzy na szpital to złamanie regulaminu i wiary w prawość . Nie chodzi na co pieniądze idą, ale dlaczego złamano procedury Budżetu Obywatelskiego.  Ja nie życzę nikomu  niesprawiedliwego potraktowania, a szczególnie w imię partyjnych powiązań, pseudo koalicji i kolesiostwa.

Rozwiń
Gość
Gość (12 grudnia 2015 o 16:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kpina to wasze opinie! lepiej przeznaczyć na skatepark pieniądze niż na szpital który upada to dopiero paranoja! życzę wam szybkiej i bolesnej choroby
Rozwiń
kajtek
kajtek (12 grudnia 2015 o 10:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrze napisane "wielka niesprawiedliwość się stała"! A czego uczy? Wiadome bo jak to mówią " uczciwością to się w tym kraju jeszcze nikt nie dorobił co najwyżej garba!" szkoda tych od skateparku fajnie to wszystko promowali a nagrodę zgarnął oszust.nic dodać nic ująć.i jeszcze przeznaczył na co będzie chciał! No paranoja po prostu...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (84)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!