sobota, 24 lutego 2018 r.

Puławy

Gm. Puławy: Biorą się za rozbudowę szkół. Co jeszcze w budżecie?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 stycznia 2015, 20:30

Radni przyjęli budżet na 2015 rok. Dwie najpoważniejsze inwestycje to rozbudowa szkół w Górze Puławskiej i Gołębiu.

W sumie wydatki gminy przekroczą w tym roku 36 mln złotych. Będą wyższe o prawie 6 mln zł od dochodów, a deficyt w całości ma zostać pokryty z nadwyżki osiągniętej w latach ubiegłych. Najwięcej emocji wśród zebranych podczas ostatniej sesji wywołały dwie najdroższe inwestycje: rozbudowa szkół w Górze Puławskiej i Gołębiu.

Na tę pierwszą zarezerwowano ponad 8 mln złotych. Chodzi o generalny remont całej placówki wraz z budową nowej części dydaktycznej oraz sali sportowej. Podobne prace czekają szkołę podstawową i gimnazjum w Gołębiu. Na opracowanie dokumentacji oraz rozbudowę tej drugiej szkoły przeznaczono ponad 4 miliony złotych.

Część radnych zwracała uwagę, że tak duża rozbudowa szkoły w Górze Puławskiej może w konsekwencji doprowadzić do stopniowej likwidacji mniejszych szkół po tamtej stronie Wisły. Podnoszono także argument niżu demograficznego i stawiano pytanie: dla kogo właściwie jest ta rozbudowa, skoro dzieci na terenie gminy jest coraz mniej. Przypominano, że gmina ma ogromne potrzeby jeżeli chodzi o remonty dróg, czy rozwijanie kanalizacji.

Argumentem za rozbudową szkół były natomiast bardzo słabe warunki do prowadzenia zajęć zarówno w jednej, jak i drugiej miejscowości. Ostatecznie, mimo różnicy zdań, do porozumienia doszło i nowy budżet został przyjęty. Głosowało za nim 13 z 15 radnych.

Poza oświatą, która zajmuje bezwzględnie pierwsze miejsce, jeżeli chodzi o wydatki (w sumie ponad 18 mln złotych), jednym z ważniejszych zadań jest naprawa i budowa dróg. Na ten cel zaplanowano 1,5 złotych, a robót drogowych mogą spodziewać się w tym roku mieszkańcy ulic Polnej i Błotnej w Gołębiu, Podwala i Leśnej w Górze Puławskiej, a także Bronowic, Janowa, Sosnowa i Kajetanowa.

Wśród wydatków inwestycyjnych warto również wymienić remont świetlicy wiejskiej w Gołębiu za ponad 280 tysięcy złotych, czy zakup samochodu dla strażaków z Bronowic za 140 tysięcy, a także 350 tysięcy na nowe oświetlenie przy gminnych drogach.

Oni przysłużyli się gminie

Puławy Miasto rozdaje Sybille, a gmina Puławy już niedługo rozda dyplomy dla zasłużonych mieszkańców. W tym roku wyróżnienia odbiorą Jolanta Potapska i Mieczysław Serafin.

Podczas ostatniej sesji gminni radni przegłosowali uchwałę o nadaniu wyróżnienia "Zasłużony dla Gminy Puławy” dwójce mieszkańców. W piątek 16 stycznia z rąk wójta Krzysztofa Brzezińskiego odbiorą je Jolanta Potapska i Mieczysław Serafin.

Jolanta Potapska to mieszkanka Góry Puławskiej, właścicielka zakładu fizjoterapii i masażu Bio-Relax. Na swoim koncie ma m.in. Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz tytuł Puławskiego Przedsiębiorcy Roku 2012. Mieczysław Serafin to mieszkaniec Klikawy i właściciel wiodącej na rynku firmy działającej w branży budowlanej. Jego przedsiębiorstwo zajmuje się m.in. budową domów jednorodzinnych, ogrodzeń, wykończeniami wnętrz, czy docieplaniem budynków.

W latach ubiegłych wyróżnienia otrzymali m.in. Towarzystwo Przyjaciół Gołębia, Kabaret Babeczki, Agnieszka Maj, Stanisław Krzaczek, Zdzisław Urbanek, Real, czy zakłady mięsne Dobrosławów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: budżet gmina Puławy
Gość
layer
:)
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 lipca 2015 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skoro o oświetleniu mowa to może zacznijmy od tego iż mamy rok 2015 a GOŁĄB jak za króla świeczka po godz. 23:00 światła na ulicy nie ujrzymy a już na pewno trzeba dodać że ogólnie na kilku ulicach jest w ogóle nie włączone.Oszczędności kosztem ludzi .!!!! Skoro mowa o oswietleniu i oszczędnościach to zaamontujcie lampy solarne a będzie wilk syty i owca cała.
Rozwiń
layer
layer (11 stycznia 2015 o 19:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Widzę, że pan wójt tutaj zagląda, więc taką ściągawkę mu przygotowałam, żeby wiedział czym ma się zajmować!

Art. 7.
1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:
1) ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej;
2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego;

3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sani-tarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz;
3a) działalności w zakresie telekomunikacji;
4) lokalnego transportu zbiorowego;
5) ochrony zdrowia;
6) pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych;
6a) wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;
7) gminnego budownictwa mieszkaniowego;
8) edukacji publicznej;
9) kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony

zabytków i opieki nad zabytkami;
10) kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń spor-towych;
11) targowisk i hal targowych;
12) zieleni gminnej i zadrzewień;
13) cmentarzy gminnych;
14) porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpo-żarowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego;
15) utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych;
16) polityki prorodzinnej, w tym zapewnienia kobietom w ciąży opieki socjal-nej, medycznej i prawnej;
17) wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warun-ków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania progra-mów pobudzania aktywności obywatelskiej;
18) promocji gminy;

19) współpracy i działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmio-tów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o dzia-łalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536, z późn. zm.4));
20) współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.

Rozwiń
:)
:) (11 stycznia 2015 o 15:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Krzysiu nie denerwuj się! Weź się do roboty bo za to Ci płacimy. Teraz wyjdzie na jaw jak jesteś dobry i ile pieniedzy z UE dla szkół zdobędziesz.

Nie rozumiem, dlaczego gdy tylko pojawi się głos w obronie wójta to uważacie że to on sam pisze? Wynik w wyborach świadczy, że ma poparcie WIĘKSZOŚCI osób w gminie. A po tym co wychodzi po wyborach, jak ludzie mówią sobie nawzajem co się działo w ostatnich dniach przed wyborami, wielu mówi że żałują bo w wyborach oddali głos na Seredynową nie wiedząc kto zacz. BAAARDZO podobał mi się komentarz- startowała na posła, europosła, do powiatu, na wójta- teraz tylko Eurowizja jej została :) A z takim fotoszopem jak na jej stronie i na plakatach ma tam duże szanse :))))))

Rozwiń
zmarnowany głos na Elę
zmarnowany głos na Elę (11 stycznia 2015 o 15:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Najlepiej niech ktoś załatwi wszystko, a król odbierze zasługi. Do roboty!!

Nie- lepiej najeżdżać na kogoś i mieć do niego pretensje, że może być rozżalony i zniechęcony :(

Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2015 o 15:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Najlepiej niech ktoś załatwi wszystko, a król odbierze zasługi. Do roboty!!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!