niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Puławy

Gmina Kurów planuje rozbudowę kanalizacji

Dodano: 26 grudnia 2015, 16:11

Za kilka lat wszyscy mieszkańcy Kurowa, Olesina i Brzozowej Gaci będą mogli korzystać z kanalizacji. Trwają przygotowania do budowy jej drugiego etapu, którego wartość szacuje się na 15 mln złotych.

Władze gminy Kurów liczą na to, że wiosną przyszłego roku otrzymają unijne dofinansowanie, co pozwoli na uruchomienie przetargów. Trzy czwarte wartości inwestycji mają pokryć środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zdaniem Marka Muszyńskiego, zastępcy wójta, prace powinny rozpocząć się wiosną 2017 roku.

Obecnie z kanalizacji w całej gminie może korzystać jedynie południowa część Kurowa i niewielka część Olesina. W drugim etapie kanalizacja obejmie resztę tych wiosek, a także całość Brzozowej Gaci. Powstaną nowe przepompownie, a korzystając z prac ziemnych, wymienione zostaną także najstarsze i najbardziej zawodne elementy sieci wodociągowej. W sumie drugi etap tej inwestycji szacowany jest na około 15 mln złotych. Dokładniejsza kwota będzie znana w przyszłym roku, gdy zakończą się planowane przetargi.

W związku z planowaną inwestycją, radni gminy Kurów w grudniu podjęli uchwałę intencyjną o dokapitalizowaniu miejscowego Zakładu Usług Komunalnych kwotą 7,7 mln złotych. Na razie te środki do gminnego przedsiębiorstwa jeszcze nie trafiły. Znajdą się tam wtedy, gdy gmina będzie już pewna dofinansowania.

Drugi etap rozbudowy kanalizacji powinien zakończyć się jesienią 2018 roku. Niestety pozostałe miejscowości gminy, które nie zostały wpisane do tak zwanej aglomeracji, na trzeci etap nie mają co liczyć.

– Ze względów ekonomicznych byłoby to nieopłacalne ani dla nas, ani dla tych mieszkańców. Podłączenie ich do kanalizacji nie wchodzi w grę, ale są inne rozwiązania, np. przydomowe oczyszczalnie ścieków – wyjaśnia Marek Muszyński.

Jeśli chodzi o koszty poszczególnych przyłączy w ramach aglomeracji to wiadomo tylko tyle, że będą się one różnić. Cena będzie zależała od ukształtowania poszczególnych działek, a dokładniej od wartości rur, które muszą sięgnąć od ich granic do istniejących już przydomowych szamb. Na to ile zapłacą poszczególne gospodarstwa wpływ będzie miała także ilość koniecznych do wybudowania studzienek kanalizacyjnych. Ceny będą się więc wahać od kilkuset to nawet kilku tysięcy złotych.

Czytaj więcej o: Kurów kanalizacja Marek Muszyński
Gość
Gość
Pietras1988
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 grudnia 2015 o 22:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pozornie wszystko jest ok. Kanalizacja dla aglomeracji (ha, ha) tj. dla Kurowa z przyległościami. A co z gminą tzn. z pozostałymi miejscowościami, których mieszkańcy płacą podatki i nic z tego nie mają. W tzw. terenie nie dzieje się nic... jak w piosence ,,Taka gmina".
Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2015 o 21:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten artykuł wyraża ogólną prawdę o gminie Kurów: dziadostwo do kwadratu! CYWILIZACYJNE DNO, ŻADNYCH PERSPEKTYW dla jej mieszkańców: ani internetu, ani kanalizacji, ani przyzwoitych dróg itd.,itd. Kto wybrał takie władze? Zresztą sam Kurów ze swoim zabetonowanym ,,centrum'' jest wizytówką sposobu myślenia i działania tzw. włodarzy gminy. Szkoda słów....
Rozwiń
Pietras1988
Pietras1988 (27 grudnia 2015 o 21:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jest napisane, że reszta tych wiosek, więc tak rzekomo wynika. Jest osadą.
Rozwiń
Gość
Gość (27 grudnia 2015 o 20:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a gdzie w artykule jest że kurów jest wsią? a po 2. miastem też nie jest
Rozwiń
Pietras1988
Pietras1988 (27 grudnia 2015 o 11:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Obecnie z kanalizacji w całej gminie może korzystać jedynie południowa część Kurowa i niewielka część Olesina. W drugim etapie kanalizacja obejmie resztę tych wiosek, a także całość Brzozowej Gaci." - dla wiadomości "pana redaktora", Kurów NIGDY nie był wsią... Co do Olesina, to tylko mieszkańcy jednej drogi mają (i zapewne będą mieli kanalizację).
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!