środa, 24 stycznia 2018 r.

Puławy

Hala sportowa, restauracja i kaplica w nowym domu dla seniorów

Dodano: 11 listopada 2017, 10:03

Tak ma wyglądać adaptacja budynków ZS na potrzeby nowego DPS oraz mieszkań chronionych przy ul. Tysiąclecia w Żyrzynie. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku
Tak ma wyglądać adaptacja budynków ZS na potrzeby nowego DPS oraz mieszkań chronionych przy ul. Tysiąclecia w Żyrzynie. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku

Pokoje dla 60 osób, hala sportowa, obiekty rekreacyjne, restauracja, kaplica i fachowa, całodobowa opieka. To wszystko znajdzie się w nowym Domu Pomocy Społecznej dla seniorów, który powstanie w Żyrzynie. W tym tygodniu projekt otrzymał ponad 15 mln unijnego dofinansowania.

Opuszczony kompleks byłego Zespołu Szkół przy ul. Tysiąclecia w Żyrzynie początkowo miał zostać sprzedany, ale kupca na niego nie znaleziono. Zamiast kolejnych prób licytacji, samorządowcy z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego postanowili dogadać się z władzami powiatu puławskiego i wykorzystać go do własnych celów. Pod koniec 2015 roku powstała koncepcja przebudowy ZS na duży Dom Pomocy Społecznej dla seniorów z całego regionu. Zawiązano współpracę, podpisano umowy i przystąpiono do działania. Liderem projektu zostały Puławy. Gminy przygotowały projekt, zdobyły pozwolenie na budowę i złożyły wniosek o unijne dofinansowanie.

W tym tygodniu Urząd Marszałkowski w Lublinie potwierdził, że znajdą się pieniądze na ten cel. I to niemałe – w sumie 15,3 mln złotych, z czego zdecydowana większość trafi do gminy Żyrzyn, gdzie powstanie nowy DPS.

– Taki obiekt będzie nam bardzo potrzebny. Początkowo znajdzie się w nim 30 jednoosobowych pokoi, a docelowo DPS pomieści 60 osób. Zapewnimy im wysoki standard opieki. Do swojej dyspozycji seniorzy będą mieli m.in. salą sportową do ćwiczeń i rehabilitacji, stołówkę, czy kaplicę. Wszystko to, co oferują najlepsze placówki tego rodzaju w naszym kraju – mówi Andrzej Bujek, wójt gminy Żyrzyn.

Na otwarciu nowego DPS-u skorzystają gminy powiatu puławskiego, które dzisiaj muszą dopłacać do pobytu swoich mieszkańców w różnych ośrodkach na terenie kraju. Dzięki uruchomieniu własnego obiektu tego typu, część seniorów będzie mogła zostać na puławskiej ziemi.

– To jest bardzo ważne i bardzo potrzebne. Ich pobyt tutaj oznacza mniejszą odległość od rodzin, a to umożliwi częstsze odwiedziny. Budowa tego DPS-u to jest wyraz odpowiedzialności za los naszych mieszkańców. Ja za powstaniem tego ośrodka jestem całym sercem – mówi Krzysztof Brzeziński, wójt gminy Puławy.

Władze Żyrzyna liczą na to, że umowa w tej sprawie zostanie podpisana z Urzędem Marszałkowskim jeszcze w tym roku. Następnie ogłoszony zostanie przetarg, a wiosną mogłaby ruszyć przebudowa starej szkoły. Kiedy do nowych, zaadaptowanych pokoi wprowadzą się pierwsi seniorzy, na razie nie wiadomo, ale prawdopodobnie będzie to możliwe w ciągu najbliższych dwóch lat.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 listopada 2017 o 18:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
miasto chce kupić Pałac Marynki a nie kupiło domu po Caritasie na ul. Czartoryskich, żeby stworzyć dom dla ludzi starszych, lub zakład opiekuńczy. Chyba mamy młodych radnych i nie myślą o starości.
Rozwiń
Gość
Gość (12 listopada 2017 o 18:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
rozumiem że dostały ujście środki unijne, tak więc starym zwyczajem wydawanie na siłę pieniędzy w końcówce roku. Popieram władze Zyrzyna, inwestycja bardzo trafiona. Może jeszcze do końca roku coś komuś kapnie ze środków unijnych.
Rozwiń
Gość
Gość (11 listopada 2017 o 22:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W roku 2016 ze środków budżetu jednostek samorządu terytorialnego puławskie hospicjum otrzymało 0 zł, z 1% podatku osób fizycznych dostało 342 447,37 zł (info ze sprawozdania hospicjum).
Rozwiń
Gość
Gość (11 listopada 2017 o 13:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nikt nie zarzuca tu żadnej władzy samorządowej wspierania hospicjum, ale skoro temat został już wywołany, to ciekaw jestem czy wiesz ile tysięcy czy setek tysięcy złotych zostało przekazane przez samorząd Puław na rzecz puławskiego hospicjum, tak w sumie od pierwszego dnia powołania go do życia?! Poza mieszkańcami miasta i nie tylko sporo groszy wpłynęło na konto tej instytucji z innych źródeł. Może ktoś coś konkretnego podrzuci?
Rozwiń
Gość
Gość (11 listopada 2017 o 13:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hospicjum nie jest finansowane przez samorząd!!! Nie przypisuj psiwoskiej władzy w Puławach sukcesów hospicjum, które wspierają mieszkańcy z własnej kieszeni.!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!