Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

11 listopada 2017 r.
10:03

Hala sportowa, restauracja i kaplica w nowym domu dla seniorów

14 8 A A
Tak ma wyglądać adaptacja budynków ZS na potrzeby nowego DPS oraz mieszkań chronionych przy ul. Tysiąclecia w Żyrzynie. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku
Tak ma wyglądać adaptacja budynków ZS na potrzeby nowego DPS oraz mieszkań chronionych przy ul. Tysiąclecia w Żyrzynie. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku

Pokoje dla 60 osób, hala sportowa, obiekty rekreacyjne, restauracja, kaplica i fachowa, całodobowa opieka. To wszystko znajdzie się w nowym Domu Pomocy Społecznej dla seniorów, który powstanie w Żyrzynie. W tym tygodniu projekt otrzymał ponad 15 mln unijnego dofinansowania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Opuszczony kompleks byłego Zespołu Szkół przy ul. Tysiąclecia w Żyrzynie początkowo miał zostać sprzedany, ale kupca na niego nie znaleziono. Zamiast kolejnych prób licytacji, samorządowcy z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego postanowili dogadać się z władzami powiatu puławskiego i wykorzystać go do własnych celów. Pod koniec 2015 roku powstała koncepcja przebudowy ZS na duży Dom Pomocy Społecznej dla seniorów z całego regionu. Zawiązano współpracę, podpisano umowy i przystąpiono do działania. Liderem projektu zostały Puławy. Gminy przygotowały projekt, zdobyły pozwolenie na budowę i złożyły wniosek o unijne dofinansowanie.

W tym tygodniu Urząd Marszałkowski w Lublinie potwierdził, że znajdą się pieniądze na ten cel. I to niemałe – w sumie 15,3 mln złotych, z czego zdecydowana większość trafi do gminy Żyrzyn, gdzie powstanie nowy DPS.

– Taki obiekt będzie nam bardzo potrzebny. Początkowo znajdzie się w nim 30 jednoosobowych pokoi, a docelowo DPS pomieści 60 osób. Zapewnimy im wysoki standard opieki. Do swojej dyspozycji seniorzy będą mieli m.in. salą sportową do ćwiczeń i rehabilitacji, stołówkę, czy kaplicę. Wszystko to, co oferują najlepsze placówki tego rodzaju w naszym kraju – mówi Andrzej Bujek, wójt gminy Żyrzyn.

Na otwarciu nowego DPS-u skorzystają gminy powiatu puławskiego, które dzisiaj muszą dopłacać do pobytu swoich mieszkańców w różnych ośrodkach na terenie kraju. Dzięki uruchomieniu własnego obiektu tego typu, część seniorów będzie mogła zostać na puławskiej ziemi.

– To jest bardzo ważne i bardzo potrzebne. Ich pobyt tutaj oznacza mniejszą odległość od rodzin, a to umożliwi częstsze odwiedziny. Budowa tego DPS-u to jest wyraz odpowiedzialności za los naszych mieszkańców. Ja za powstaniem tego ośrodka jestem całym sercem – mówi Krzysztof Brzeziński, wójt gminy Puławy.

Władze Żyrzyna liczą na to, że umowa w tej sprawie zostanie podpisana z Urzędem Marszałkowskim jeszcze w tym roku. Następnie ogłoszony zostanie przetarg, a wiosną mogłaby ruszyć przebudowa starej szkoły. Kiedy do nowych, zaadaptowanych pokoi wprowadzą się pierwsi seniorzy, na razie nie wiadomo, ale prawdopodobnie będzie to możliwe w ciągu najbliższych dwóch lat.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 18:32
miasto chce kupić Pałac Marynki a nie kupiło domu po Caritasie na ul. Czartoryskich, żeby stworzyć dom dla ludzi starszych, lub zakład opiekuńczy. Chyba mamy młodych radnych i nie myślą o starości.
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 18:28
rozumiem że dostały ujście środki unijne, tak więc starym zwyczajem wydawanie na siłę pieniędzy w końcówce roku. Popieram władze Zyrzyna, inwestycja bardzo trafiona. Może jeszcze do końca roku coś komuś kapnie ze środków unijnych.
Avatar
Gość / 11 listopada 2017 o 22:42
W roku 2016 ze środków budżetu jednostek samorządu terytorialnego puławskie hospicjum otrzymało 0 zł, z 1% podatku osób fizycznych dostało 342 447,37 zł (info ze sprawozdania hospicjum).
Avatar
Gość / 11 listopada 2017 o 13:37
Nikt nie zarzuca tu żadnej władzy samorządowej wspierania hospicjum, ale skoro temat został już wywołany, to ciekaw jestem czy wiesz ile tysięcy czy setek tysięcy złotych zostało przekazane przez samorząd Puław na rzecz puławskiego hospicjum, tak w sumie od pierwszego dnia powołania go do życia?! Poza mieszkańcami miasta i nie tylko sporo groszy wpłynęło na konto tej instytucji z innych źródeł. Może ktoś coś konkretnego podrzuci?
Avatar
Gość / 11 listopada 2017 o 13:28
Hospicjum nie jest finansowane przez samorząd!!! Nie przypisuj psiwoskiej władzy w Puławach sukcesów hospicjum, które wspierają mieszkańcy z własnej kieszeni.!
Avatar
Gość / 11 listopada 2017 o 13:16
60 osób a wydatek 15 mln.......szok...
Avatar
Gość / 11 listopada 2017 o 13:05
BRAWO! Teraz kolej na Puławy. Poza hospicjum i wieloma innymi obiektami użyteczności publicznej, taki dom spokojnej starości dla Puławiaków w złotym wieku powinien wpisać się w krajobraz miasta, Panie Prezydencie!
Avatar
Gość / 11 listopada 2017 o 10:32
ILE BĘDZIE KOSZTOWAŁ POBYT?
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 18:32
miasto chce kupić Pałac Marynki a nie kupiło domu po Caritasie na ul. Czartoryskich, żeby stworzyć dom dla ludzi starszych, lub zakład opiekuńczy. Chyba mamy młodych radnych i nie myślą o starości.
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 18:28
rozumiem że dostały ujście środki unijne, tak więc starym zwyczajem wydawanie na siłę pieniędzy w końcówce roku. Popieram władze Zyrzyna, inwestycja bardzo trafiona. Może jeszcze do końca roku coś komuś kapnie ze środków unijnych.
Avatar
Gość / 11 listopada 2017 o 22:42
W roku 2016 ze środków budżetu jednostek samorządu terytorialnego puławskie hospicjum otrzymało 0 zł, z 1% podatku osób fizycznych dostało 342 447,37 zł (info ze sprawozdania hospicjum).
Avatar
Gość / 11 listopada 2017 o 13:37
Nikt nie zarzuca tu żadnej władzy samorządowej wspierania hospicjum, ale skoro temat został już wywołany, to ciekaw jestem czy wiesz ile tysięcy czy setek tysięcy złotych zostało przekazane przez samorząd Puław na rzecz puławskiego hospicjum, tak w sumie od pierwszego dnia powołania go do życia?! Poza mieszkańcami miasta i nie tylko sporo groszy wpłynęło na konto tej instytucji z innych źródeł. Może ktoś coś konkretnego podrzuci?
Avatar
Gość / 11 listopada 2017 o 13:28
Hospicjum nie jest finansowane przez samorząd!!! Nie przypisuj psiwoskiej władzy w Puławach sukcesów hospicjum, które wspierają mieszkańcy z własnej kieszeni.!
Avatar
Gość / 11 listopada 2017 o 13:16
60 osób a wydatek 15 mln.......szok...
Avatar
Gość / 11 listopada 2017 o 13:05
BRAWO! Teraz kolej na Puławy. Poza hospicjum i wieloma innymi obiektami użyteczności publicznej, taki dom spokojnej starości dla Puławiaków w złotym wieku powinien wpisać się w krajobraz miasta, Panie Prezydencie!
Avatar
Gość / 11 listopada 2017 o 10:32
ILE BĘDZIE KOSZTOWAŁ POBYT?

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bieg Nieustraszonych w Lublinie. 129 osób na mecie [zdjęcia]

Bieg Nieustraszonych w Lublinie. 129 osób na mecie [zdjęcia] 0 0

132 osoby rywalizowały w II Lubelskim Biegu Nieustraszonych nad Zalewem Zemborzyckim.

Oferty dla kucharzy czy kierowców. Wkrótce targi pracy w Dęblinie

Oferty dla kucharzy czy kierowców. Wkrótce targi pracy w Dęblinie 0 0

Kucharze, kelnerzy czy kierowcy – m. in. przedstawiciele tych zawodów będą mogli znaleźć pracę we wtorek, 24 kwietnia. W Dęblinie odbędą się Powiatowe Targi Pracy i Edukacji.

Najpierw niespodziewana wizyta w kościele, potem spotkanie z mieszkańcami. Co obiecywał premier Morawiecki?
galeria
film

Najpierw niespodziewana wizyta w kościele, potem spotkanie z mieszkańcami. Co obiecywał premier Morawiecki? 1 2

O pięciu nowych pomysłach na rozwój kraju mówił w niedzielę mieszkańcom Łukowa premier Mateusz Morawiecki. Na godzinę przed spotkaniem szef rządu pojawił się niespodziewanie na mszy w jednym z łukowskich kościołów.

Niektórzy mówią, że to miejsce stało się ich drugim domem. Powstaje coraz więcej placówek

Niektórzy mówią, że to miejsce stało się ich drugim domem. Powstaje coraz więcej placówek 2 0

Starsze, samotne osoby mówią o nim „mój drugi dom”. Jesień życia w dziennych domach opieki jest łatwiejsza. Kilka takich placówek już działa w regionie za sprawą rządowego programu Senior+. Kilka nowych rozpocznie działalność w tym roku.

Wyliczyli, że przed końcem roku zabraknie pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli

Wyliczyli, że przed końcem roku zabraknie pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli 0 5

Samorządowcy z powiatu włodawskiego wyliczyli, że przed końcem roku zabraknie pieniędzy na wypłaty wynagrodzeń dla nauczycieli. Poinformowali już o tym ministra edukacji narodowej.

Szkoła w centrum Lublina

Szkoła w centrum Lublina 0

26 kwietnia Szkoły „Lider” zapraszają absolwentów gimnazjów na Dni Otwarte. Szkoły Lider to nie tylko liceum ogólnokształcące , w którym oprócz przedmiotów ogólnokształcących możesz nauczyć się kosmetyki i grafiki komputerowej, ale również technikum, które kształci gastronomów, hotelarzy, fryzjerów, informatyków-klasy e-sportowe, a od września również kelnerów i techników obsługi turystycznej. Szkoły dla dorosłych to: Policealne Studium Zawodowe, Liceum Ogólnokształcące i Medyczna Szkoła Policealna.

"Tracicie twarz każdego dnia". Trwa protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie
film

"Tracicie twarz każdego dnia". Trwa protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie 0 3

Trwa protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie. W niedzielę wieczorem spotkała się z nimi minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

3 najpopularniejsze metody zarabiania na nieruchomościach

3 najpopularniejsze metody zarabiania na nieruchomościach 0 0

Chcąc zarabiać na nieruchomościach, należy najpierw zapoznać się z rynkiem, żeby zrozumieć mechanizmy, jakie nim kierują. Dobra orientacja pozwoli dostrzec wyjątkową okazję do opłacalnej inwestycji. Należy określić własne możliwości finansowe i strategię. Dochód z takich inwestycji może być pasywny lub jednorazowy.

PiS ogłosi kandydata na prezydenta Lublina. Kto wystartuje w największych miastach?

PiS ogłosi kandydata na prezydenta Lublina. Kto wystartuje w największych miastach? 6 22

Swojego kandydata na prezydenta Lublina ma wskazać w tym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość. Do jesiennych wyborów samorządowych szykują się także inne ugrupowania, nie tylko w Lublinie. Jakie nazwiska wchodzą w grę?

Bizon Jeleniec – LKS AGROTEX Milanów 3:2. Grała bialska klasa okręgowa

Bizon Jeleniec – LKS AGROTEX Milanów 3:2. Grała bialska klasa okręgowa 4 1

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Po wygranej przed tygodniem z LZS Dobryń, w niedzielę zespół z Jeleńca odniósł drugie z rzędu zwycięstwo. Tym razem drużyna trenera Mariusza Ciołka pokonała LKS AGROTEX Milanów 3:2

18-latka wymusiła pierwszeństwo na motocyklu? Młodzi mężczyźni poważnie ranni

18-latka wymusiła pierwszeństwo na motocyklu? Młodzi mężczyźni poważnie ranni 0 0

W poważnym stanie trafili do szpitala kierowca i pasażer motocykla, który w Wólce Kraśniczyńskiej zderzył się z kią.

Odznaczenia dla honorowych dawców krwi. Uhonorowano ponad 160 osób [zdjęcia]
galeria

Odznaczenia dla honorowych dawców krwi. Uhonorowano ponad 160 osób [zdjęcia] 24 1

161 odznaczeń trafiło w sobotę do honorowych dawców krwi z województwa lubelskiego.

Unia Białopole ponownie na fotelu lidera

Unia Białopole ponownie na fotelu lidera 1 0

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Wygrana zespołu z Białopola 6:0 ze Spółdzielcą Siedliszcze. Orzeł Srebrzyszcze lepszy od Frassatiego Fajsławice

Spotkanie z Urszulą Niewiadomską-Flis w MBP
24 kwietnia 2018, 17:00

Spotkanie z Urszulą Niewiadomską-Flis w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 10 MBP (ul. Kleeberga 12a) zaprasza na spotkanie autorskie z dr hab. Urszulą Niewiadomską-Flis. Wydarzenie odbędzie się 24 kwietnia o godz. 17.

Uderzył w znak i pojechał dalej. Miał prawie cztery promile

Uderzył w znak i pojechał dalej. Miał prawie cztery promile 0 0

Prawie cztery promile alkoholu w organizmie miał 23-letni kierowca citroena zatrzymany w Rykach przez policję.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!