wtorek, 20 marca 2018 r.

Puławy

Halo, tu Janusz Grobel

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 czerwca 2006, 17:51

Chcemy więcej ścieżek rowerowych i zieleni! Kiedy obwodnica miasta zostanie ukończona?
To najczęściej pojawiające się pytania od Was do naszego prezydenta. Janusz Grobel miał nie lada orzech do zgryzienia. Musiał udzielić odpowiedzi na każde, nawet najtrudniejsze, pytanie.

• Jak długo potrwają prace przy budowie obwodnicy? Czy może pan wpłynąć na jej wykonawców, aby zatrudniali osoby naszego miasta?
- Nie jest to inwestycja miasta, a Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Przetarg wygrało kilka firm, które zajmują się jej wykonawstwem. Przy podpisywaniu umowy pojawiła się deklaracja, że przynajmniej częściowo będą zatrudniane firmy puławskie i ludzie z naszego miasta. Przykładowo, udział w inwestycji bierze już Mostostal, Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, do robót drogowych przymierza się też KPRB. Wiem, że przewiduje się zatrudnienie dodatkowo ok. 150-170 osób przy tej inwestycji.
• W miejscach wypoczynkowych przydałoby się więcej tej zieleni...
- Mamy wiele wniosków od mieszkańców o nasadzanie kwiatów i zieleni. Taką pierwszą jaskółką jest np. plac obok Urzędu Miasta, który bardzo wypiękniał. Przygotowujemy dokumentację przebudowy skweru Niepodległości. Prace zaczną się w przyszłym roku. Chcielibyśmy tu stworzyć enklawy z kwiatami i krzewami, być może fontannę, małą galerię sztuki. W drugiej części miasta istnieje tzw. park międzyosiedlowy. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to jeszcze w tym roku rozpoczniemy tam prace. Te tereny także wzbogacą się o zieleń.
• Czy planuje się rozbudowę deptaka przy nabrzeżu Wisły?
- Kiedyś te tereny były składowiskiem śmieci i gruzu. Próbowaliśmy teren uporządkować, a dwa lata temu młodzi architekci zaproponowali nam pewną koncepcję, którą staramy się realizować. W tym roku chcielibyśmy dokończyć budowę bulwaru w okolicy skrzyżowania Wiślanej i 6 Sierpnia oraz fragmentu w stronę bazy PKS. Kiedy powstanie drugi most, marzeniem naszym byłoby, żeby stworzyć bulwar ciągnący się od jednego aż do drugiego mostu.
• Czy w naszym mieście będzie więcej ścieżek rowerowych, np. w kierunku Kazimierza?
- To, co było do zrobienia w granicach miasta, zostało zrobione. Ścieżka w kierunku Kazimierza nie jest naszą inwestycją, a Wojewódzkiego Zarządu Inwestycji Rolniczych. Niestety, w Bochotnicy nie można przejechać wałem dalej, ale jeśli ten problem zostanie rozwiązany, będzie można ścieżkę przedłużyć. Na pewno nie stanie się to w tym roku, bo pieniądze na ten cel zostały już wyczerpane, ale wiem, że inwestor chce ją dalej rozbudowywać. My chcemy przebudować ścieżkę z miasta do Zakładów Azotowych.
• Rozpoczęła się budowa nowego mostu na Wiśle. Jak ta budowa będzie przebiegać? Nie utrudni dojazdu do Zakładów Azotowych?
- W pobliżu zakładów na skrzyżowaniu z al. 1000-lecia Państwa Polskiego powstanie węzeł Azoty. Istniejący wiadukt zostanie rozebrany i w jego miejsce powstanie nowy. Inwestor planuje tak rozwiązać problem ruchu w tym miejscu, żeby nie sprawiał on dużych utrudnień.
• Czy to prawda, że w centrum Puław ma powstać kolejny supermarket?
- I tak, i nie. Oczywiście powstaje tu Galeria Zielona, w której na parterze przewidywany jest sklep wielkopowierzchniowy. Jeżeli chodzi o nowe, wolno stojące sklepy, w centrum miasta ich nie przewidujemy. Takie powinny być poza centrum miasta.
• Kiedy dojdzie do remontu obiektów sportowych na terenie miasta?
- Budżet miasta ma określone możliwości. W tym roku rozpoczęliśmy budowę boiska o sztucznej nawierzchni, przymierzamy się też do budowy pełnowymiarowego boiska przy ZSO nr 1
oraz modernizacji kilku boisk szkolnych. Gdybyśmy chcieli wyremontować wszystkie obiekty sportowe, to musielibyśmy jednorazowo wydać ok. 40 mln zł. Ale na pewno stopniowo będziemy to robić.
• Co w tej chwili dzieje się z parkiem Czartoryskich i Muzeum Regionalnym?
- To prawdziwa bolączka Puław. Właścicielem parku jest IUNG i dopóki teren nie zostanie przekazany miastu, większego zastrzyku finansowego na renowację parku przeznaczyć nie możemy. Liczyliśmy na to, że uda się porozumieć z PTTK w sprawie Muzeum Regionalnego. Była nawet uchwała intencyjna Rady Miasta w tej sprawie i bardzo zaawansowane rozmowy. Niestety, ostatnio PTTK wycofało się z tego przedsięwzięcia. Dlatego chcemy na początek stworzyć archiwum miejskie, które będzie zaczątkiem dla placówki muzealnej.
• W Puławach ciągle musimy się zmagać z dużymi korkami, szczególnie w rejonie mostu i centrum miasta. Jakie są planowane rozwiązania tego problemu?
- W najbliższym czasie będzie to trudne, bo każde rozwiązanie będzie doraźne, a tak naprawdę nie rozwiąże problemu. Musimy więc się przemęczyć i poczekać do 2008 r., kiedy zostanie ukończona budowa mostu i pierwszego etapu obwodnicy miasta.(pab)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!