wtorek, 20 marca 2018 r.

Puławy

Jak pozbyć się tego majątku. IUNG sprzedaje działki w Puławach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 stycznia 2015, 07:00

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa dysponuje dziesiątkami działek, które od lat próbuje sprzedać. Na ostatniej liście znalazło się dwanaście nieruchomości wartych ponad 3 miliony złotych.

Instytut dysponuje majątkiem w postaci gruntów i budynków położonych w różnych częściach Puław, a także poza miastem (Osiny, Sadłowice). Większość z tych działek od lat bezskutecznie stara się sprzedać.

Przeszkadzają w tym zawiłe i skomplikowane procedury. Właścicielem tych nieruchomości jest Skarb Państwa, a IUNG - wieczystym użytkownikiem. Czasową zgodę na sprzedaż wydaje Ministerstwo Rolnictwa. Samo przygotowanie danej działki do sprzedaży zajmuje często kilka lat. To wystarczająco dużo, by potencjalny kupiec zdążył się rozmyślić.

Największym problemem jak dotąd jest pozbycie się terenu za Pałacem Marynki przy ul. Kazimierskiej. Dotychczasowe przetargi nie przyniosły rezultatu. Udało się znaleźć chętnych jedynie na zakup myjni i stacji benzynowej. Stara betoniarnia i reszta niezbyt urodziwych budynków w tej malowniczej okolicy nadal oczekuje na sprzedaż.

- Chciałbym, żeby ktoś to kupił, ale zdaję sobie sprawę z tego, że cena może być uznana za wysoką. Liczę na to, że zostanie ona obniżona i uda się pozyskać inwestora. To jest duży teren - mówi Sławomir Jurak, dyrektor Rolniczego Zakładu Doświadczalnego "Kępa”, odpowiedzialny za zarządzanie nieruchomościami IUNG.

Po przetargach, które nie przyniosły efektu, Instytut otrzymał zgodę na sprzedaż działek bezpośrednio przez ogłoszenie. Na zaktualizowanej liście tych nieruchomości znalazło się 12 pozycji wartych w sumie ponad 3 mln złotych. Na co IUNG chce przeznaczyć zdobyte w ten sposób pieniądze? - Będziemy mogli je przeznaczyć wyłącznie na cele naukowe - podkreśla prof. Grażyna Hołubowicz-Kliza, wicedyrektor IUNG.
Nawet jeżeli kupiec się znajdzie i zapłaci sumę podaną w ogłoszeniu, to tylko część z tej kwoty zasili budżet IUNG, reszta zgodnie z prawem trafi do Skarbu Państwa.

Mimo trudności w pozbywaniu się niechcianego majątku, instytut co jakiś czas znajduje inwestorów, szczególnie jeżeli działka znajduje się w atrakcyjnym miejscu. Tak stało się np. na Włostowicach, gdzie znaleziono chętnych na kilka działek przy ul. Zbożowej. Ich nowi użytkownicy wieczyści zapłacą za nie około 300 tysięcy złotych. Inwestorzy chcą także kupić teren składający się z kilku działek należących m.in. do instytutu przy ul. Prusa. Oferują 560 tysięcy złotych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: nieruchomości IUNG Puławy
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!