Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 września 2017 r.
13:16

Jak Puławy dbają o zabytki. Kto dostał pieniądze?

5 15 A A

Remonty, renowacje, przycinki i wymiany – puławscy radni przyjrzeli się funkcjonującemu od dekady Gminnemu Programowi Opieki nad Zabytkami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W 2015 i 2016 roku miasto ze środków przeznaczonych na program opieki sfinansowało m.in. remont historycznych schodów w kościele parafii pw. Wniebowzięcia NMP (70 tys. zł). Pieniądze (30 tys. zł) otrzymała także parafia św. Józefa na os. Włostowice, która wykonała za nie nową, granitową nawierzchnię alejek na parafialnym cmentarzu.

Władze miasta pomogły także jedynej w mieście prawosławnej cerkwi, która otrzymała 3 tys. złotych na prace konserwatorskie przy zabytkowych ikonach należących do parafii pw. św. Równej Apostołom Marii Magdaleny. Znacznie więcej, bo aż 82 tys. złotych kosztowała pielęgnacja drzewostanu przy al. 4 Pułku Piechoty w Puławach. Kolejne 40,8 tys. złotych przeznaczono na pielęgnację pomników przyrody i starodrzewia na zielonych terenach miasta. W ramach programu inwestowano także w pomniki i oznaczenia.

Ponad 12 tys. złotych przeznaczono na odtworzenie pomnika Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości Polski na Skwerze Niepodległości, a za blisko 16 tys. sfinansowano wymianę tablicy informacyjnej przy Cmentarzu Wojennym przy ul. Piaskowej.

Warto także wspomnieć o tym, czego sprawozdanie nie zawiera. W ciągu dwóch ostatnich lat, mimo funkcjonowania programu, władzom miasta nie udało się uratować przed zburzeniem jednego z najstarszych zabytkowych budynków w Puławach, czyli dawnego dworku przy ul. księżnej Izabeli oraz pochodzącej z początku XX wieku, kamienicy przy ul. Czartoryskich. W obydwu przypadkach, zgodę na ich likwidację wyrażali konserwator zabytków oraz starostwo powiatowe w Puławach.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
janów / 7 września 2017 o 10:27
undefined napisał:
Park jest własnością IUNG, a IUNG podlega pod ministerstwo rolnictwa. Tak więc do Jurgiela uwagi.
 kuń by się uśmiał
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 21:30
Park jest własnością IUNG, a IUNG podlega pod ministerstwo rolnictwa. Tak więc do Jurgiela uwagi.
Avatar
mieszkani / 5 września 2017 o 09:19
Kto weźmie się za rewitalizację parku.Dziadostwo żwirowe alejki albo  na środku wyboiste dróżki w czasie deszczu bajora i to ma być wizytówka Puław dla zwiedzających.
Avatar
Ja. / 4 września 2017 o 08:24
Tablice nagrobne w murze kościoła Włostowickiego niszczeją w strasznym tempie. Każda z nich ma ponad 200 lat. Jeszcze nie dawno można było odczytać zapisane treści. Szkoda bo są tam tablice poświęcone bardzo ważnym w historii miasta osób: ogrodnika tworzącego park, Kozakiewczównej - służącej Izabeli, itp. Zwracem się do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Zabytków w tej sprawie. Odpisał , że zobowiąże proboszcza do naprawy. Proboszcz pomalował mur na różowo i to wszystko co mógł zrobić i co było w jego możliwościach.
Avatar
Gość / 3 września 2017 o 20:31
Przypominam od 2014r. w Puławach rządy sprawuje PiS. Miało być lepiej. Zaraz kolejne wybory i kolejne obietnice będą.
Avatar
Gość / 3 września 2017 o 19:54
Wrony ganiają,budują herbaciarnie ,chyba tylko pod siebie!Alejki na skwerku posypane jakimś mułem !A parkingu w mieście jak na lekarstwo choćby i pod starostwem!Dziadostwo!
Avatar
Gość / 3 września 2017 o 15:28
''W ciągu dwóch ostatnich lat, mimo funkcjonowania programu, władzom miasta nie udało się uratować przed zburzeniem jednego z najstarszych zabytkowych budynków w Puławach, czyli dawnego dworku przy ul. księżnej Izabeli oraz pochodzącej z początku XX wieku, kamienicy przy ul. Czartoryskich. W obydwu przypadkach, zgodę na ich likwidację wyrażali konserwator zabytków oraz starostwo powiatowe w Puławach'' - dziękujemy zarówno panu Groblowi jak i Popiołkowi. Jak to określił na uroczystościach nadania przez cara praw miejskich Nowej Aleksandrii- były radny od Grobla, obecnie pełniący ciepłą i wysoko płatna posadkę przy nim- Jan Wawer- ......DZIĘKUJE GRUPIE TRZYMAJĄCEJ WŁADZĘ W TYM MIEŚCIE......
''W ciągu dwóch ostatnich lat, mimo funkcjonowania programu, władzom miasta nie udało się uratować przed zburzeniem jednego z najstarszych zabytkowych budynków w Puławach, czyli dawnego dworku przy ul. księżnej Izabeli oraz pochodzącej z początku XX wieku, kamienicy przy ul. Czartoryskich. W obydwu przypadkach, zgodę na ich likwidację wyrażali konserwator zabytków oraz starostwo powiatowe w Puławach'' - dziękujemy zarówno panu Groblowi jak i Popiołkowi. Jak to określił na uroczystościach nadania przez cara praw miejskich Nowej Aleksandrii- ... rozwiń
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 19:12
"władzom miasta nie udało się uratować przed zburzeniem " to może pan redaktor napisze jakie to działania podjęły władze miasta. Konkretnie.
Avatar
to / 2 września 2017 o 19:02
undefined napisał:
ten stary budynek telekomunikacji nie był żadnym zabytkiem. To stara rozlatująca się rudera, bez żadnej wartości architektonicznej.
 Nie chodzi o budynek telekomunikacji tylko o budynek caritasu gdzie zakonnice prowadziły zakład dla niesprawnych intelektualnie.
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 16:21
z myślą o człowieku to dlaczego nie robicie nic dla młodych !!!!! Urząd Miasta Puławy dlaczzego młodzi uciekają, to wina urzędu nie potrafią nic zorganizować dla młodych, pracy niema, przyszlości niema same tylko dla starszych ludzi ZRÓBCIE COŚ DLA MŁODZIEŻY NIE WIDZICICE ŻE TA MŁODZIEĆ UCIEKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
janów / 7 września 2017 o 10:27
undefined napisał:
Park jest własnością IUNG, a IUNG podlega pod ministerstwo rolnictwa. Tak więc do Jurgiela uwagi.
 kuń by się uśmiał
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 21:30
Park jest własnością IUNG, a IUNG podlega pod ministerstwo rolnictwa. Tak więc do Jurgiela uwagi.
Avatar
mieszkani / 5 września 2017 o 09:19
Kto weźmie się za rewitalizację parku.Dziadostwo żwirowe alejki albo  na środku wyboiste dróżki w czasie deszczu bajora i to ma być wizytówka Puław dla zwiedzających.
Avatar
Ja. / 4 września 2017 o 08:24
Tablice nagrobne w murze kościoła Włostowickiego niszczeją w strasznym tempie. Każda z nich ma ponad 200 lat. Jeszcze nie dawno można było odczytać zapisane treści. Szkoda bo są tam tablice poświęcone bardzo ważnym w historii miasta osób: ogrodnika tworzącego park, Kozakiewczównej - służącej Izabeli, itp. Zwracem się do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Zabytków w tej sprawie. Odpisał , że zobowiąże proboszcza do naprawy. Proboszcz pomalował mur na różowo i to wszystko co mógł zrobić i co było w jego możliwościach.
Avatar
Gość / 3 września 2017 o 20:31
Przypominam od 2014r. w Puławach rządy sprawuje PiS. Miało być lepiej. Zaraz kolejne wybory i kolejne obietnice będą.
Avatar
Gość / 3 września 2017 o 19:54
Wrony ganiają,budują herbaciarnie ,chyba tylko pod siebie!Alejki na skwerku posypane jakimś mułem !A parkingu w mieście jak na lekarstwo choćby i pod starostwem!Dziadostwo!
Avatar
Gość / 3 września 2017 o 15:28
''W ciągu dwóch ostatnich lat, mimo funkcjonowania programu, władzom miasta nie udało się uratować przed zburzeniem jednego z najstarszych zabytkowych budynków w Puławach, czyli dawnego dworku przy ul. księżnej Izabeli oraz pochodzącej z początku XX wieku, kamienicy przy ul. Czartoryskich. W obydwu przypadkach, zgodę na ich likwidację wyrażali konserwator zabytków oraz starostwo powiatowe w Puławach'' - dziękujemy zarówno panu Groblowi jak i Popiołkowi. Jak to określił na uroczystościach nadania przez cara praw miejskich Nowej Aleksandrii- były radny od Grobla, obecnie pełniący ciepłą i wysoko płatna posadkę przy nim- Jan Wawer- ......DZIĘKUJE GRUPIE TRZYMAJĄCEJ WŁADZĘ W TYM MIEŚCIE......
''W ciągu dwóch ostatnich lat, mimo funkcjonowania programu, władzom miasta nie udało się uratować przed zburzeniem jednego z najstarszych zabytkowych budynków w Puławach, czyli dawnego dworku przy ul. księżnej Izabeli oraz pochodzącej z początku XX wieku, kamienicy przy ul. Czartoryskich. W obydwu przypadkach, zgodę na ich likwidację wyrażali konserwator zabytków oraz starostwo powiatowe w Puławach'' - dziękujemy zarówno panu Groblowi jak i Popiołkowi. Jak to określił na uroczystościach nadania przez cara praw miejskich Nowej Aleksandrii- ... rozwiń
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 19:12
"władzom miasta nie udało się uratować przed zburzeniem " to może pan redaktor napisze jakie to działania podjęły władze miasta. Konkretnie.
Avatar
to / 2 września 2017 o 19:02
undefined napisał:
ten stary budynek telekomunikacji nie był żadnym zabytkiem. To stara rozlatująca się rudera, bez żadnej wartości architektonicznej.
 Nie chodzi o budynek telekomunikacji tylko o budynek caritasu gdzie zakonnice prowadziły zakład dla niesprawnych intelektualnie.
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 16:21
z myślą o człowieku to dlaczego nie robicie nic dla młodych !!!!! Urząd Miasta Puławy dlaczzego młodzi uciekają, to wina urzędu nie potrafią nic zorganizować dla młodych, pracy niema, przyszlości niema same tylko dla starszych ludzi ZRÓBCIE COŚ DLA MŁODZIEŻY NIE WIDZICICE ŻE TA MŁODZIEĆ UCIEKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!