środa, 21 lutego 2018 r.

Puławy

Jak zmieni się kamieniołom w Kazimierzu Dolnym? Jest 10 pomysłów

Dodano: 21 maja 2015, 18:09

Do drugiego etapu konkursu na koncepcję zagospodarowania kamieniołomu w Kazimierzu Dolnym przeszło 10 z 30 zgłoszonych prac. Oceniali je architekci i naukowcy z m.in. z Politechniki Krakowskiej, UMCS i IUNG w Puławach

– O pomysłach nie możemy na razie mówić, bo na tym etapie jest to tajne. Nie ukrywam jednak, że wybór był trudny – informuje dr Romana Rupiewicz z Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jury konkursowe oceniło ponad 30 prac z całej Polski, m.in. Wrocławia, Warszawy, Lublina, Krakowa, Poznania, Łodzi. Były także prace osób związanych z Kazimierzem.

– Znaczna większość prezentowała wysoki poziom – zaznacza dr Rupiewicz. – W konkursie wzięli udział znani i doceniani architekci, ale także osoby młode, rozpoczynające dopiero swoją karierę twórczą. Ich poziom kreatywności oceniam bardzo wysoko.

W najbliższych dniach uczestnikom zostaną przesłane bardziej szczegółowe wytyczne do projektowania. Wiadomo już, że komisja nie dopuszcza pomysłów z kolejką linową przez Wisłę oraz zabudowy hotelowej. Sugeruje także spojrzeć na kamieniołom w kontekście rozwoju całego miasta.

– Obserwujemy przesycenie ilością hoteli i pensjonatów. Miejsca, które były urokliwe ze względu na przyrodę, bezpowrotnie zostają zaśmiecane architekturą, często niewpisującą się w lokalną tradycję budowlaną, która przecież osadzona jest w drewnie, kamieniu i dachach krytych gontem – zauważa dr Rupiewicz.

– Ta zabudowa bardzo nachalnie wciska się tam, gdzie jej być nie powinno. Nie chcielibyśmy, żeby w kamieniołomie za 5 może 15 albo 20 lat powstał hotel SPA, który będzie kolejną wyizolowaną i nie miastotwórczą przestrzenią, dostępną tylko dla wybranych. Dlatego trzeba dokładnie określić program zagospodarowania tej przestrzeni i rozpocząć proces inwestycyjny, podzielony na etapy - dodaje.

Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 55 tysięcy złotych.

Asia
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Asia
Asia (27 maja 2015 o 12:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja proponuje zrobić parking!!! W Kazimierzu od okąd pamiętam zawsze jest z tym problem.Tyle tam miejsca....

Rozwiń
Gość
Gość (25 maja 2015 o 12:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z wypowiedzi PANI Rupiewicz nie wynika że teren ma być nie ruszonym parkiem czy reliktem. Wielkie hotele w naszym mieście są jak supermarkety wobec mniejszych sklepów pod względem ekonomicznym. Przestrzenie tworzą duże enklawy niby publicznej przestrzeni ale tak naprawdę zamkniętej dla wybranych. Nie są miastotwórcze. Kazimierz jest miasteczkiem a nie hotelowym kurortem do którego obsługi przyjeżdżają pracownicy sezonowi a mieszkańców praktycznie niema. Jest taki termin w urbanistyce jak benidormizacja od hiszpańskiego Benidorn - zabetonowanie hotekami urokliwego miejsca. Drugie zagrożenie Kazimierza to rozlewanie się "willowych" przedmieść czyniących z Kazimierza wiochę a nie miasteczko. Te "wille" rozwleczone wzdłuż dróg wymagają potężnych nakładów na zbrojenie terenu. Zabierają też w bardzo subtelnym krajobrazie cenne widoki i urokliwe miejsca. Dlatego kamieniołom powinien być rozsądnie zagospodarowany pod kątem przyszłego rozwoju miasta i przeciwwagi dla zatłoczonego rynku
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2015 o 23:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Malowniczość kamieniołomu jest mocno dyskusyjna. Idealnie pasował by tam duży hotel SPA najlepiej z basenami termalnymi a i kolejka była by kolejną atrakcją miasta. Wypowiedzi dr Rupkiewicza przypominają mi marudzenie turystów którzy przyjeżdżają w niedziele w długi weekend i marudzą że jest tłok w Kazimierzu. Postępu się nie zatrzyma a zabudowany kamieniołom był by solidnym dawcą zł do kasy miasta. Ale szacowna komisja wybierze coś drogiego niefunkcjonalnego i do którego miasto będzie dokładało (jak do nowoczesnego kibla - dla znających temat:)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!