niedziela, 18 marca 2018 r.

Puławy

Janowiec: Połączą szkoły. Liczą, że oszczędzą 100 tys. zł

Dodano: 14 lipca 2016, 21:58

Zespół Szkół nr 1 i Zespół Szkół nr 2 od września będą tworzyć jedną strukturę administracyjną. Pokieruje nią nowy dyrektor, wybrany w drodze konkursu. Ma to przynieść 100 tys. zł oszczędności rocznie

Władze gminy Janowiec widząc problemy z naborem do technikum weterynaryjnego w ZS nr 2, początkowo chciały tę szkołę zamknąć, a dwie ostatnie klasy wraz z nauczycielami przenieść do ZS nr 1.

Taka reforma miała przynieść gminie znaczne oszczędności, ale na drodze do jej przeprowadzenia stanęli rodzice uczniów. Ci ostatni znaleźli błędy formalne, zaskarżyli uchwałę rady, a wojewoda przyznał im rację. Ostatecznie szkoła licząca obecnie dwie klasy, do której gmina dopłaca ponad 200 tys. złotych rocznie, zostanie na swoim miejscu.

Ta porażka władz Janowca nie zmieniła jednak ich planów reformy miejscowej oświaty. W piątek rada gminy podjęła uchwałę o rozwiązaniu ZS nr 1 (gimnazjum, szkoła podstawowa, przedszkole) i ZS nr 2 (technikum weterynaryjne) oraz powołaniu w ich miejsce nowej jednostki – Zespołu Szkół w Janowcu.

– Tej zmiany nie odczują uczniowie, rodzice, ani nauczyciele. Nie planujemy żadnych zwolnień, a szkoły zostaną w swoich budynkach. Poprawione zostanie natomiast zarządzanie placówkami, które stworzą jeden system administracyjny – mówi Jan Gędek, wójt gminy Janowiec.

Wójt nie kryje, że przyniesie to także spore oszczędności. – Zamiast dwóch etatów dyrektorskich, będzie jeden. Możliwe, że zniknie także etat wicedyrektora. W ten sposób gmina zaoszczędzi ok. 100 tys. złotych rocznie – tłumaczy.

Większe oszczędności powinny pojawić się za dwa lata, kiedy to naukę w Janowcu zakończy obecna trzecia klasa technikum weterynaryjnego. To będzie oznaczało naturalny koniec ZS nr 2.

Na razie nie wiadomo co stanie się z położonym w centrum miejscowości budynkiem placówki. Został on przekazany gminie przez powiat puławski, jako darowizna na prowadzenie szkoły. Władze Janowca liczą na to, że po zamknięciu technikum, powiat zostawi gminie budynek. Wśród pomysłów na jego wykorzystanie jest m.in. biblioteka czy filia domu kultury.

Tymczasem władze Janowca czekają z rozpisaniem konkursu na nowego dyrektora dla połączonych zespołów szkół. Po ostatnich doświadczeniach związanych z zaskarżaniem i uchylaniem podejmowanych przez radę uchwał, wójt woli dmuchać na zimne.

– Będziemy musieli poczekać, aż ta uchwała się uprawomocni. Biuro wojewody ma na to 30 dni. Na rozpisanie konkursu zostanie niewiele czasu, ale powinniśmy sobie poradzić – ma nadzieję wójt Gędek.

Czytaj więcej o: Janowiec edukacja szkoła w Janowcu
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 lipca 2016 o 09:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla stu tysi to mnie by się nie chciało z łóżka wstawać. Budżet gminy to kilkanaście milionów subwencja oświatowa ze cztery miliony a on 100 tysi chce zaoszczędzić. Dziadowo jakieś, albo inne powody nim kierują. Pewnie robotę komuś obiecał i reorganizuje.
Rozwiń
Gość
Gość (15 lipca 2016 o 07:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo, wreszcie jakies racjonalne działania!
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2016 o 23:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Następna powinna być Wąwolnica, tam też gminna oświata czeka na racjonalne rozwiązania - likwidacje, połączenia lub pod stowarzyszenia.
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2016 o 23:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cieniutko muszą prząść w tym Janowcu, że dla 100 tys. zł. oszczędności rocznie robią takie zamieszanie. Plan połączenia nie jest autorskim planem obecnego wójta. Poprzedni Wójt, który tę zmianę opracował myślał jednak racjonalniej bo nie planował jednego etatu kierowniczego, a co najmniej trzy. O innych szczegółach nie wspomnę, bo sobie nowy przywłaszczy i będzie, że taki mądry. Powodzenia w realizacji kolejnych dziadowskich oszczędności robionych w janowieckiej oświacie kosztem dzieci i młodzieży. Wstyd i żenada.
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2016 o 22:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jak pan wójt zamierza wybrać członków tej "komisji konkursowej" w środku wakacji? Wszystkie rady pedagogiczne i rady rodziców już w napięciu czekają na to, żeby się zebrać w składach umożliwiających wybór swoich przedstawicieli do komisji. Przedstawiciele kuratorium oświaty i związków zawodowych dostosują swoje plany urlopowe i przybędą na wezwanie pana wójta? Panie wójcie czas na organizowanie konkursów przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego moim zdaniem minął bezpowrotnie o czym myślę, że pan doskonale wie. Ciekawi mnie również jakie będzie zainteresowanie potencjalnych kandydatów gdy się dowiedzą, że przyjdzie im zarządzać takim molochem w pojedynkę - jeden dyrektor nawet bez zastępcy i 22 oddziały od trzylatków po maturzystów w trzech obiektach oddalonych od siebie o kilometr! Ciekawie w tym Janowcu było zawsze, ale takich cudów to chyba cywilizowany świat jeszcze nie widział. Gratuluję mieszkańcom wójta, a wójtowi poczucia humoru - czarnego jak sumienie faszysty ;-D.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!