niedziela, 18 lutego 2018 r.

Puławy

Janowiec: Sprawa z działką jest, śledztwa nie będzie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lipca 2008, 20:58

Wójt Janowca sprzedał gminną działkę po zaniżonej cenie - uznała Regionalna Izba Obrachunkowa. Ale śledztwa nie będzie.

Powodem jest to, że wójt, za którego kadencji podejmowano decyzję o sprzedaży działki, nie żyje.

Zawiadomienie do lubelskiej delegatury CBA w sprawie niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego przez wójta gminy Janowiec wpłynęło pod koniec kwietnia od prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Chodzi o sprzedaż 11-hektarowej działki w Nasiłowie nad Wisłą. Do transakcji między gminą Janowiec a firmą Stanmark z Warszawy doszło w 2005 roku. Umowę przedwstępną podpisano już w 2002 r. Miał tu powstać hotel z aquaparkiem i centrum konferencyjnym.

Kilka miesięcy temu kontrolerzy RIO po przyjrzeniu się dokumentom sprzedaży uznali, że podczas transakcji mogło dojść do złamania prawa. Ich zdaniem, działka została sprzedana na podstawie nieaktualnego operatu szacunkowego i bez uwzględnienia zmiany jej przeznaczenia w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego. Czyli jej wartość mogła zostać zaniżona.

Podejrzenia kontrolerów rzucają nowe światło na zdarzenie, jakie miało miejsce w ubiegłym roku. Właściciel działki wystawił ją w Internecie na sprzedaż. Za grunty na skarpie z widokiem na Wisłę i Kazimierz zażądał 10,5 miliona złotych. Tymczasem firma Stenmark działkę kupiła od gminy za zaledwie pół miliona. Po ujawnieniu sprawy właściciel firmy tłumaczył, że ogłoszenie było nieporozumieniem i wcale działki sprzedawać nie zamierza.

Po doniesieniu do CBA sprawą działki zajęła się puławska prokuratura. Śledczy ustalili jednak, że osobą odpowiedzialną za nieprawidłowości był poprzedni wójt gminy. Z uwagi na to, że już nie żyje, śledztwo zostało umorzone.

Ale nie wszyscy zgadzają się z tą decyzją. - Przecież wtedy w Zarządzie Gminy oprócz wójta zasiadały cztery inne osoby, w tym obecny przewodniczący Rady Gminy. Oni także powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności - uważa Zbigniew Ambryszewski, Radny Gminy Janowiec.

Przewodniczący rady, a w 2002 r. członek Zarządu Gminy Krzysztof Polasik nie ma sobie nic do zarzucenia. - Wycena działki była zrobiona zgodnie z przepisami. Poza tym, my podpisywaliśmy tylko umowę przedwstępną, a ostateczną już nowy wójt Tadeusz Kocoń. Gdyby coś było nie tak, to wtedy by przecież wyszło - uważa Polasik.

Zdaniem prokuratury, obecny wójt Tadeusz Kocoń nie może ponosić odpowiedzialność za wskazane przez kontrolerów nieprawidłowości, bo przejął władzę już po podpisaniu umowy przedwstępnej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
WieśNasiłów
Bi
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

WieśNasiłów
WieśNasiłów (3 lutego 2009 o 09:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fakty są takie wójt był trochę kontrowersyjny i można mu dużo rzeczy znaleźć(prom, popioły Trzcianki,kopalnia piasku, liczne libacje alkocholowe, i drobne przekręty) ale działkę sprzedać chciał dla najlepszego inwestora.Możliwe że coś przy okazji wziął, nie wiem.
Działka ta była i jest zaniedbana więc nic się szczególnego nie dzieje.
Pan Polasik ''drobny cwaniaczek'' z pieniędzmi związany z poprzednią władzą broni kolegów bo nowa ekipa depcze i jemu po piętach a on jest teraz przewodniczącym rady, nawet podczas powtórki wyborów woził ludzi swoim samochodem by głosowali przeciw nowemu wójtowi -wiem bo widziałem- trochę cyrk to przypomina ( zasiadał tu w Puławach jak podliczyli podczas całej kadencji to był w większości narad NIEOBECNY)...
Nowy Wójt urodzony Pan dyrektor a nie facet z jajami otoczony ludźmi pokroju sołtys Nasiłowa szukający co złego zrobili poprzednicy...
Jeżeli sołtys i ludzie z Nasiłowa mówią do gazet, że była sprzedana za tanio to dlaczego uważają by nie wpuścić tu nikogo bo cyt ''ogrodzi i do Wisły nie będziesz mógł dojść, a jak ci krowa tam pójdzie to co zrobisz?'' tak uważa około 75% mieszkańców Nasiłowa.
Sołtys chce zaistnieć i w ten sposób wywołuje tematy drażniące, ale wystarczy się spytać sołtysa co teraz robi-nic.
Facet nawet nie wie gdzie pójść w określonych sprawach a zabiera głos...
Dobrze że ktoś to kupił niż miało być to własnością gminy bo ta wprost nie zamierza i nie zamierzała nic zrobić zarówno za starego wójta jak i za nowego.
Kasa poszła na szkołę w Janowcu a w Nasiłowie nie zrobiono nic...Nowy wójt jak stary przyjedzie i powie gdzie wydał pieniądze (Janowiec, Oblasy) a jak się jedzie drogą to nie jest ona w pełni oświetlona i dzieci stoją w kałuży na przystanku...Tego już nikt nie widzi tylko stare tematy które podgrzewają atmosferę wśród ludzi którzy mogą głosować na sołtysa wójta.
Jeżeli nic gmina nie zamierzała zrobić to chyba lepiej jest jakby jakiś inwestor to kupił bo jest szansa że ten hotel powstanie, a komuś szkoda że kiedyś dał grosze a teraz to tyle kasy chce - a po co to kupił przecież żeby zarobić.
Niech wszyscy którzy się pienią na ten temat co zrobią w tym Nasiłowie oprócz gadania, ja bym nawet proponował pomóc właścicielowi by albo zainwestował albo znalazł kogoś kto może z tym coś zrobić.
Wójt powinien współpracować i nie ważne że to jest ten niechciany Nasiłów przecież takie inwestycje to kasa dla gminy, a sołtys niech się nie pieni jak ktoś jest prawnym właścicielem działki to może ją sprzedać za ile chce.
Rozwiń
Bi
Bi (4 lipca 2008 o 20:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak zwykle nie ma winnych. A cwaniaki z warszawki zarobią kilka milionów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!