Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

4 listopada 2017 r.
16:35

Jeśli dużo się kąpiesz, to dużo zapłacisz za śmieci. Nowy pomysł radnych

189 84 A A
(fot. Zdj. ilustracyjne )

Najpierw radni PiS nie zgodzili się na znaczącą podwyżkę stawek za odbiór odpadów. Z kolei podczas ostatniej sesji odrzucili następny, łagodniejszy projekt uchwały w tej sprawie. Proponują inne rozwiązanie - powiązanie wysokości opłat za śmieci ze zużyciem wody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do końca roku czasu coraz mniej, a zgody co do tego, jak powinny wyglądać opłaty za odbiór odpadów w Puławach wciąż nie ma. W koalicji rządzącej miastem w tej sprawie nastąpił rozłam. Gdy Rada Miasta odrzuciła pierwszy projekt uchwały dotyczącej znaczącej podwyżki, wydawało się, że po negocjacjach uda się wypracować kompromis. Miał nim być nowy projekt zakładający cenę 14 złotych za śmieci segregowane i 28 zł za niesegregowane. Podczas ostatniej sesji niespodziewanie okazało się jednak, że i ta propozycja nie zadowala klubu radnych Pis, a poparli ją jedynie radni prezydenckiego ugrupowania PSPP.

Jak wyjaśniła szefowa klubu PiS Marzanna Pakuła, chodzi o wprowadzenie takich zasad naliczania tej opłaty, żeby wyeliminować problem zaniżania ilości osób w danym gospodarstwie domowym. Przytoczyła przykład rodzących się dzieci, czy powrotów młodych ludzi ze studiów do rodzinnego domu, co nie zawsze jest odnotowywane w deklaracjach, na podstawie których ZUK wylicza wysokość opłat za odbiór śmieci. Żeby ograniczyć skalę nadużyć, radni chcą powiązać wysokość opłaty ze zużyciem wody.

– To jest jeden z najlepszych, najbardziej miarodajnych sposobów naliczania tej opłaty. Jeżeli tego nie zrobimy nadal będziemy obserwowali sztuczny spadek ilości mieszkańców, co w konsekwencji może doprowadzić do konieczności kolejnych podwyżek wysokości tych opłat – mówiła radna Pakuła. Wspierał ją także Artur Kwapiński, który poinformował, że takie rozwiązanie funkcjonuje m.in. w Gdańsku.

Argumenty radnych PiS nie przekonują jednak PSPP. Wiceprezydent miasta Ewa Wójcik, stwierdziła wprost, że byłoby to obciążenie dla ludzi, którzy częściej się kąpią i dlatego zużywają więcej wody.

Przeciwko wypowiadał się również radny Piotr Sadurski (PO), którego zdaniem obciąży to osoby korzystające z wanien oraz rodziny nie posiadające zmywarek. Paweł Maj z kolei podał przykład hodowców warzyw i kwiatów, którzy zużywając więcej wody, niż przeciętny mieszkaniec, nie produkując jednocześnie więcej odpadów.

Ostatecznie radni nie przyjęli żadnej, nowej uchwały w tej sprawie. Większością głosów odrzucili projekt podwyżki do 14 i 28 złotych. Jak wyglądałyby koszty odbioru śmieci, gdyby powiązać je ze zużyciem wody – na razie nie wiadomo.

– Nam zależy na tym, żeby podwyżki tych opłat w ogóle nie było, a jednocześnie, żeby za śmieci zaczęli płacić wszyscy. Obecnie ta dziura w systemie wynosi około 20 procent, czyli co piąty mieszkaniec miasta nie płaci wcale. Jeśli to załatamy, powinniśmy uniknąć podwyżek – tłumaczy Artur Kwapiński, który zapewnia, że radni przystępują już do intensywnych prac nad tym projektem.

Według nieoficjalnych danych, stawka za śmieci miałaby wynosić około 3,7 zł za każdy metr sześcienny zużytej wody.

Komentarze 84

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 listopada 2017 o 19:18
+1
Do głąba mieszkańca : Pajacu woda to woda a śmieci to śmieci. Jak ktoś zużywa dużo wody to nie znaczy ze produkuje dużo śmieci. Ciebie to nie dotyczy bo się nie kąpiesz i śmierdzisz przez internet.
Avatar
Gość / 4 listopada 2017 o 18:21
+1
Wyższe zużycie wody nie oznacza że mieszka więcej osób w gospodarstwie. Radni PiSu widocznie nie myją się, pani Pakuła wstyd, teraz będę panią omijać z daleka. Robi pani makijaż a nie myje się tu i ówdzie, a fe.
Avatar
Gość / 4 listopada 2017 o 17:43
+1
Polacy i tak się rzadko myją i śmierdzą, to teraz zaczęliby się myć jeszcze rzadziej. Dobrze, że wyjechałem z tego śmierdzącego kraju. Pozdrawiam z USA>
Avatar
Gość / 4 listopada 2017 o 17:08
+1
Idioci!!!co ma woda do smieci...przeciez jak zuzywam wiecej wody to za nia place wiec dlaczego mam placic drugi raz za nia w smieciach? Przeciez jak niektorzy kapia sie tylko 1 w tygodniu moga generowac mega duzo smieci co jest niezalezne... moja ciocia ma bardzo duzo smieci a kapie sie rzadko i co ja lubie kapac sie codziennie a worek smieci zbieram 1 na kilka dni i mam dlatego placic podwojnie bo lubie byc czysta? WIEKSZEGO NONSENSU W ZYCIU NIE SLYSZALAM!!!@ Zregruly tam gdzie mieszka duzo osob w mieszkaniu oszczedzaja na wodzie ale smieci worami wynosza i to samochodami na osiedle wyworza i co ma jedno do drugiego?
Idioci!!!co ma woda do smieci...przeciez jak zuzywam wiecej wody to za nia place wiec dlaczego mam placic drugi raz za nia w smieciach? Przeciez jak niektorzy kapia sie tylko 1 w tygodniu moga generowac mega duzo smieci co jest niezalezne... moja ciocia ma bardzo duzo smieci a kapie sie rzadko i co ja lubie kapac sie codziennie a worek smieci zbieram 1 na kilka dni i mam dlatego placic podwojnie bo lubie byc czysta? WIEKSZEGO NONSENSU W ZYCIU NIE SLYSZALAM!!!@ Zregruly tam gdzie mieszka duzo osob w mieszkaniu oszczedzaja na wodzie ale smieci... rozwiń
Avatar
Gość / 4 listopada 2017 o 17:03
+1
Pewnie radni pis się nie myją dlatego taki sposób opłat za śmieci im pasuje . IDIOTYZM do kwadratu. To może wymyślić tylko pis.
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 09:53
zamiast ciągłego wracania do propozycji podnoszenia opłat za śmieci oraz inne media ze spółek miejskich jak nie ogrzewanie to woda itd, proszę o zajęcie się przez straż miejską czy inne uprawnione służby, notorycznym podrzucaniem do osiedlowych śmietników, jadąc samochodami do pracy rano, lub wieczorem wszystkiego co popadnie łącznie z materiałami po remontowymi przez mieszkańców domków oraz działkowców, Mimo iż w lesie na dzikim wysypisku nie ląduje, np śmietniki na osiedlach Niwa i Gościńczyk kipią przy ulicach Gościńczyk, Grota Roweckiego, Saperów Kaniowskich, kontener pod cmentarzem na ulicy Piaskowej, który jest od dłuższego czasu traktowany jak niczyj, tak zapewne jest na większości osiedli, gdzie na moment można podjechać (na zgaszonych światłach niejednokrotnie by nie było widać rejestracji) powystawiać worki i odjechać jak nic się nie stało czasem nawet nie wrzucają do zsypów. A przecież można za darmo oddać samemu przywożąc posegregowane odpady, ale po co jechać na koniec miasta i sortować. Kilka złapanych osób na gorąco i dotkliwie ukaranych mandatami może podziałało by prewencyjnie.
zamiast ciągłego wracania do propozycji podnoszenia opłat za śmieci oraz inne media ze spółek miejskich jak nie ogrzewanie to woda itd, proszę o zajęcie się przez straż miejską czy inne uprawnione służby, notorycznym podrzucaniem do osiedlowych śmietników, jadąc samochodami do pracy rano, lub wieczorem wszystkiego co popadnie łącznie z materiałami po remontowymi przez mieszkańców domków oraz działkowców, Mimo iż w lesie na dzikim wysypisku nie ląduje, np śmietniki na osiedlach Niwa i Gościńczyk kipią przy ulicach Gościńczyk, Grota Roweckiego... rozwiń
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 15:53
To mówiłem ja Jarząbek...
Avatar
gość / 8 listopada 2017 o 09:23
Najpierw zobaczcie ile tych śmieci jest. Pod śmietnikami wiecznie stare meble, gruz, kible, zabawki...wszystko. Tego nie będzie ubywać. To że ktoś reklamówki w markecie nie weźmie niczego nie zmieni. Wystarczy przez tydzień nie zabierać i każdy doceni za co płaci, a są to usługi nie mniej potrzebne niż dostęp do internetu czy telewizji, a policzcie ile za tę rozrywkę w miesiącu każda rodzina płaci....
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 16:55
kiedy mieszkańcy Puław przestaną sponsorować nierobów z MOPS-u ?już mamy dość sponsoringu darmozjadów, cyganerii, chorych pomysłów radnych itp, a dla mieszkańców nic, aby im dojebać, ot " dojna zmiana " " rasy panów "
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 13:45
Może zamiast podnosić stawki i szukać debilnych rozwiązań należałoby skutecznie egzekwować zadłużenia
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 09:53
zamiast ciągłego wracania do propozycji podnoszenia opłat za śmieci oraz inne media ze spółek miejskich jak nie ogrzewanie to woda itd, proszę o zajęcie się przez straż miejską czy inne uprawnione służby, notorycznym podrzucaniem do osiedlowych śmietników, jadąc samochodami do pracy rano, lub wieczorem wszystkiego co popadnie łącznie z materiałami po remontowymi przez mieszkańców domków oraz działkowców, Mimo iż w lesie na dzikim wysypisku nie ląduje, np śmietniki na osiedlach Niwa i Gościńczyk kipią przy ulicach Gościńczyk, Grota Roweckiego, Saperów Kaniowskich, kontener pod cmentarzem na ulicy Piaskowej, który jest od dłuższego czasu traktowany jak niczyj, tak zapewne jest na większości osiedli, gdzie na moment można podjechać (na zgaszonych światłach niejednokrotnie by nie było widać rejestracji) powystawiać worki i odjechać jak nic się nie stało czasem nawet nie wrzucają do zsypów. A przecież można za darmo oddać samemu przywożąc posegregowane odpady, ale po co jechać na koniec miasta i sortować. Kilka złapanych osób na gorąco i dotkliwie ukaranych mandatami może podziałało by prewencyjnie.
zamiast ciągłego wracania do propozycji podnoszenia opłat za śmieci oraz inne media ze spółek miejskich jak nie ogrzewanie to woda itd, proszę o zajęcie się przez straż miejską czy inne uprawnione służby, notorycznym podrzucaniem do osiedlowych śmietników, jadąc samochodami do pracy rano, lub wieczorem wszystkiego co popadnie łącznie z materiałami po remontowymi przez mieszkańców domków oraz działkowców, Mimo iż w lesie na dzikim wysypisku nie ląduje, np śmietniki na osiedlach Niwa i Gościńczyk kipią przy ulicach Gościńczyk, Grota Roweckiego... rozwiń
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 15:53
To mówiłem ja Jarząbek...
Avatar
gość / 8 listopada 2017 o 09:23
Najpierw zobaczcie ile tych śmieci jest. Pod śmietnikami wiecznie stare meble, gruz, kible, zabawki...wszystko. Tego nie będzie ubywać. To że ktoś reklamówki w markecie nie weźmie niczego nie zmieni. Wystarczy przez tydzień nie zabierać i każdy doceni za co płaci, a są to usługi nie mniej potrzebne niż dostęp do internetu czy telewizji, a policzcie ile za tę rozrywkę w miesiącu każda rodzina płaci....
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 16:55
kiedy mieszkańcy Puław przestaną sponsorować nierobów z MOPS-u ?już mamy dość sponsoringu darmozjadów, cyganerii, chorych pomysłów radnych itp, a dla mieszkańców nic, aby im dojebać, ot " dojna zmiana " " rasy panów "
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 13:45
Może zamiast podnosić stawki i szukać debilnych rozwiązań należałoby skutecznie egzekwować zadłużenia
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 09:52
Komentujących tu to głównie sfrustrowany socjal :)
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 o 18:18
Dlaczego Dyktafon kłamie? Bo to jest aparatczyk partyjny, kłamca notoryczny, a do tego bez wykształcenia i wiedzy. Taki pisuarczyk.
Avatar
nie wierzę / 6 listopada 2017 o 15:18
undefined napisał:
Dlaczego znowu radny Artur Kwapiński kłamie i wprowadza w błąd mieszkańców i rade miasta? W Gdańsku opłaty za śmieci  zależą  od metrażu lokalu a nie od zużycia wody czystemiasto.gdansk.pl/chapter_76343.asp
  Żenada. Ostatnio jego ''rewelacje''o przetargu na pałac Marynki czy o decyzji konserwatora zabytków w Lublinie tez nie da się uznać za normalne. Taki ktoś jest radnym Puław?
Avatar
ropuchS / 6 listopada 2017 o 14:52
sam sobie nie wprowadzę ... nie jestem radnym. Znawca od 7 boleści .... oczekuję na kolejne komplimenta od merytorycznego interlokutora
Avatar
ropuchS / 6 listopada 2017 o 14:43
Nie świdczy ale daje najbliższe prawdzie szacunki. Jak chcesz płacić za ilość własnych odpadów w bloku gdzie jeden śmietnik jest na 60 - 100 mieszkań ??