czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

Jest plan rewitalizacji dla Kazimierza Dolnego. Będzie lepiej się żyło?

Dodano: 3 marca 2017, 18:26

Rynek w Kazimierzu Dolnym
Rynek w Kazimierzu Dolnym (fot. Maciej Kaczanowski)

Wiadomo, gdzie będzie można inwestować w Kazimierzu Dolnym i jakie tereny zostaną objęte szczególnymi względami. Radni przyjęli uchwałę dotyczącą obszaru rewitalizacji. Nie wszyscy się jednak zgadzają z jego ostatecznym kształtem.

Nad wyznaczeniem obszaru rewitalizacji czuwał specjalnie do tego powołany komitet. Zasiadają w nim m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych i przedsiębiorców, a także radni, sołtysi, osoby wskazane przez burmistrza, eksperci z różnych dziedzin. Wyznaczeniem obszaru zajęła się zewnętrzna firma, następnie projekt został poddany konsultacjom społecznym. Każdy mieszkaniec miał możliwość zgłoszenia do niego uwag.

Z jego ostatecznym kształtem nie wszyscy się jednak zgadzają. – Zgodnie z ustawą rewitalizacja pewnego obszaru łączy się ze zlikwidowaniem jakichś problemów, które dotykają jego mieszkańców, np. bezrobocia, ubóstwa czy przestępczości. A w obszarze znalazły się m.in. działki, które są nie zabudowane, nikt tam nie mieszka. O jakich więc problemach społecznych można tu mówić? – pyta Krzysztof Wawer, jeden z mieszkańców Kazimierza Dolnego, który brał udział w konsultacjach społecznych.

– Poza tym nad przebiegiem konsultacji i ich ostatecznym efektem powinien czuwać ktoś z władz Kazimierza. To nie może być koncert życzeń i zgłaszanie uwag na zasadzie „chcę to czy tamto”. A tak to wyglądało. Część mieszkańców nie do końca rozumie, na czym ma polegać rewitalizacja, ale uważali, że lepiej być w tym obszarze niż nie być.

Co na to Urząd Miasta? – Mieszkańcy mają oczywiście prawo do własnych opinii, natomiast kwestie prawidłowego lub nieprawidłowego wyznaczenia obszaru rewitalizacji oceni wojewoda, któremu zostanie dostarczona uchwały rady miejskiej w tej sprawie. Rewitalizacja przewiduje kilka takich obszarów: Parchatkę, Bochotnicę, Rzeczycę, Rzeczycę-Kolonię, Witoszyn, Mięćmierz i centrum Kazimierza – tłumaczy Małgorzata Kuś, sekretarz Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym.

– Główną ideą rewitalizacji jest wyznaczenie obszarów z konkretnymi problemami społecznymi, co jednak nie znaczy, że nie mogą się w nim znaleźć obszary nie zamieszkałe. Mamy sygnały od przedsiębiorców, którzy chcą tam inwestować. A korzyści z inwestycji przełożą się na dobro mieszkańców. Warunek jest więc spełniony.

Obszar rewitalizacji jest bazą do gminnego programu rewitalizacji, nad którym trwają już prace. Znajdą się w nim konkretne działania, na których realizację gmina dostanie pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Powinien być gotowy w ciągu kilku tygodni. Chcemy się spotkać m.in. z mieszkańcami i przedsiębiorcami i usłyszeć jakie mają propozycje, bo najlepiej wiedzą, czego tam brakuje i jak można to rozwiązać – zaznacza Kuś. – Pierwsze spotkania zaplanowaliśmy na przyszły tydzień.

Czytaj więcej o: Kazimierz Dolny Małgorzata Kuś
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 marca 2017 o 13:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten Pan miał swoje 5 minut..,,
Rozwiń
Gość
Gość (4 marca 2017 o 10:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nieprawda, że tylko problemy społeczne wpisują się w pojęcie rewitalizacji. Urbanistyka przyszła czy istniejąca też ma tu znaczenie. Inny problem to taki, że mieszkańcy owej Parchatki, Bochotnicy itd sądzą, że ktoś z urzędu przyjdzie i stworzy raj na ich terenie. Otóż muszą oni zacząć od siebie, bo czekanie tylko na emeryturę czy rentę co miesiąc nie poprawi ich życia.
Rozwiń
Gość
Gość (3 marca 2017 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Będzie się lepiej żyło, ale tylko niektórym.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!