poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Puławy

Kara za próbę przejęcia Azotów. Spółka zapłaci 800 tys. zł

Dodano: 10 września 2015, 15:45

Powiązana z rosyjskim Acronem spółka Norica Holding zapłaci 800 tys. złotych kary za zatajenie informacji o faktycznej liczbie kupionych akcji Grupy Azoty, do której należą zakłady chemiczne w Puławach. Decyzję podjęła Komisja Nadzoru Finansowego.

Norica w ubiegłym roku zwiększyła udziały w Grupie Azoty z 12 na ponad 18 procent, ale nie podała tej informacji do publicznej wiadomości. Zdaniem KNF, złamała tym samym obowiązuje przepisy. Przypominamy, że Acron to jeden z największych producentów nawozów sztucznych w Rosji. Polskie Azoty są jego naturalną konkurencją.

Czy Rosjanie chcieli w ten sposób zataić chęć przejęcia kontroli nad Azotami? Według informacji komisji nadzoru, Norica nabywała akcje polskiej spółki zarówno bezpośrednio, jak i poprzez zarejestrowane na Cyprze firmy: Verto Ventures Limited i Omana Holdings Limited. O tym ruchu udziałowcy nie byli informowani. Sama KNF dowiedziała się o tym dopiero wtedy, kiedy Norica nabyła od swoich cypryjskich spółek kupione przez nie wcześniej akcje polskiego przedsiębiorstwa.

W 2014 roku Acron dysponował łącznie ponad jedną piątą wszystkich akcji Grupy Azoty, co dawało mu prawo do obsadzenia jednego stanowiska w radzie nadzorczej spółki. To oznaczało nie tylko wpływ na politykę firmy, ale przede wszystkim wgląd w jej tajemnice, technologię, posiadane licencje i chronione patenty. Obecnie struktura akcjonariatu wygląda trochę inaczej. Co prawda w rękach Rosjan jest 20 procent Grupy Azoty, ale żadna z kontrolowanych przez niego spółek nie ma ich więcej niż 10 procent. To oznacza, że na razie nie ma mowy o delegowaniu przedstawiciela do rady nadzorczej chemicznego giganta znad Wisły.

Czytaj więcej o: azoty Puławy
Gość
petro
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 września 2015 o 13:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
będzie mniej na wódkę
Rozwiń
petro
petro (11 września 2015 o 11:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ważne że pilnują tematu i ruscy już wiedzą że jakby co dostaną po łapach. Spółka zabezpieczona ale zawsze dobrze im pokazać gdzie ich miejsce

Rozwiń
Gość
Gość (11 września 2015 o 06:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinno być w mln i to EURO.
Rozwiń
Gość
Gość (11 września 2015 o 05:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i co dalej z tymi sku....mi? Czy KNF ich wyrzuci i każe sprzedaż Akcji? Tak. Pod warunkiem że PIS przejmie władzę czego bardzo się boją....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!