sobota, 24 marca 2018 r.

Puławy

Kasę zwrócić do końca roku

  Edytuj ten wpis

Zdominowana przez Prawo i Sprawiedliwość komisja rewizyjna puławskiej Rady Powiatu żąda, żeby członkowie poprzedniego Zarządu Powiatu zwrócili "trzynastki”.

Trzynaste pensje odebrali samorządowcom w 2004 r. parlamentarzyści. Ale ustawę zaskarżył rzecznik praw obywatelskich. Dwa lata później Trybunał Konstytucyjny uznał, że pozbawienie samorządowców "trzynastek” było niezgodne z konstytucją. Jednocześnie sędziowie stwierdzili, że wyrok nie odnosi się do okresu obowiązywania wadliwego przepisu. A to, według niektórych interpretacji, oznacza, że w latach 2004-2005 "trzynastki” samorządowcom się nie należały.
Właśnie na ten zapis powołała się komisja rewizyjna puławskiej Rady Powiatu. Radni wykryli, że członkowie poprzedniego Zarządu Powiatu pobrali rekompensaty za "trzynastki”, których nie dostali w roku 2004 i 2005. W sumie ok. 50 tys. zł wzięli: Marian Żaba (PSL), Tomasz Jaremek (Wspólnota Samorządowa), Witold Popiołek (PSL) i Małgorzata Sadurska (PiS). Choć - zdaniem radnych - pieniądze im się nie należały.
Mało tego. Zdaniem radnych, na wypłatę powinien się zgodzić przewodniczący rady. A takiej zgody nie było. - Mimo to, starosta polecił wypłacić pieniądze - mówi ówczesny przewodniczący rady Paweł Nakonieczny (Wspólnota Samorządowa). Dziś jest jednym z członków komisji rewizyjnej.
Były starosta Marian Żaba (PSL) twierdzi, że działał zgodnie z prawem. - A zarzuty komisji to szukanie dziury w całym i gra przedwyborcza. Bo przewodniczący komisji Zbigniew Pacholik, podobnie jak ja, startuje w wyborach. I jest moim rywalem.
Małgorzata Sadurska broni się, że w momencie wypłaty "trzynastek” była już posłanką. - Ale, jeżeli faktycznie zostało złamane prawo, to oddam pieniądze - zapowiada.
Komisja rewizyjna zobowiązała obecnego starostę, aby nakazał członkom dawnego Zarządu Powiatu zwrot nadpłaconych kwot. Pieniądze mają wrócić do kasy powiatu do końca roku. Jeśli tak się nie stanie, skierują sprawę do sądu.
- Kolegom sytuacja wymknęła się spod kontroli - komentuje obecny starosta Sławomir Kamiński (wybrany z poparcia PiS). - Ta "trzynastka” członkom zarządu się należała. Potwierdzają to opinie prawne naszego mecenasa. Ale, żeby wszystko ostatecznie wyjaśnić, poproszę o opinię jakąś dobrą zewnętrzną kancelarię.

DLA DZIENNIKA

Cezary Widomski
zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli Urzędu Wojewódzkiego
Dwukrotnie uchylaliśmy uchwały samorządów, które przyznały "trzynastki” za lata 2004 i 2005. W jednej ze spraw Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał nam rację. Ale ostatecznie sprawa została rozstrzygnięta przez Naczelny Sąd Administracyjny, w obu przypadkach na korzyść samorządowców.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
wielbiciel...
ms
ciekawski
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wielbiciel...
wielbiciel... (12 października 2007 o 16:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niestety pudło
Rozwiń
ms
ms (12 października 2007 o 16:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mam nadzieje, że 13tke Pani Minister odda z odsetkami za prawie 3 lata
Rozwiń
ciekawski
ciekawski (9 października 2007 o 11:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyżby któryś z braci N się odezwał? Warto wiedzieć.
Rozwiń
wielbiciel z Końskowoli
wielbiciel z Końskowoli (5 października 2007 o 17:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież Pani Minister, Poseł, Przewodniczaca Rady Nadzorczej ZUS, Członkini Krajowej Rady Sądownictwa cięzko pracowała na 13tkę będąc odpowiedzialna za puławski szpital i jego rosnące zadłużenie - ponad 10 mln w trakcie pełnienia przez Panią Sadurską zaszczytnej funkcji Członka Zarządu Powiatu - ale przcież JESTEM TAM GDZIE MNIE POTRZEBUJĄ!!!!!!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!