poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Puławy

Kazimierskie kamieniołomy pod młotek? Nie tak szybko!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 lutego 2009, 17:33

Burmistrz Kazimierza Dolnego zamierza sprzedać słynne kamieniołomy. - Najpierw niech powstaną precyzyjne zapisy, co można tam zrealizować - postulują członkowie obywatelskiego komitetu.

Podobną opinię ma też konserwator zabytków.

Kazimierscy radni na sprzedaż kamieniołomów zgodzili się w grudniu ub. roku. Władze miasta szacują, że za 4,5-hektarową działkę będzie można uzyskać blisko 19 milionów złotych.

Ale już pojawiły się pierwsze protesty. Swoją opinię wyrazili przedstawiciele organizacji skupiających miłośników miasteczka i autorytety z dziedziny architektury, którzy zawiązali Obywatelski Komitet Ochrony Krajobrazu Kamieniołomu.

- Chcemy, aby przed sprzedażą dookreślić, na co dokładnie może zostać przeznaczony ten teren. Uważamy, że obecnie w planie znajduje się wiele sprzeczności, które mogą zostać wykorzystane przez inwestora w niewłaściwy sposób - mówi Włodzimierz Otulak, prezes kazimierskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Stanowisko w tej sprawie zajął także Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, który już wcześniej wskazywał na potrzebę zmiany całości ustaleń planu zagospodarowania miasta. W ub. tygodniu do władz Kazimierza dotarło pismo, w którym konserwator zaleca wprowadzenie zmian do planu zagospodarowania przestrzennego jeszcze przed sprzedażą kamieniołomów. Celem tych zmian, zdaniem służb konserwatorskich, ma być szczegółowe i niebudzące wątpliwości określenie m.in. możliwości zagospodarowania tego terenu.

- W naszym przekonaniu tylko tak opracowany plan będzie skutecznym prawnym narzędziem, dającym gwarancję ochrony wartości krajobrazowo-przestrzennych kamieniołomów - mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie.

Na razie jednak władze nie zamierzają nic zmieniać. - Aktualny plan pochodzi z 2003 roku. Są w nim dokładne zapisy, że w tym miejscu mogą się znajdować usługi turystyki i kultury. I myślę, że te zapisy w planie są wystarczające - uważa burmistrz Grzegorz Dunia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
OKOKK
aza
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

OKOKK
OKOKK (12 marca 2009 o 19:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W odpowiedzi na wieść o sprzedaży zawiązano Obywatelski Komitet Ochrony Krajobrazu Kamieniołomu w Kazimierzu Dolnym. Komitet przedstawił propozycje zmian do planu, opracowane przez specjalistów. Urząd Miasta w kazimierzu nie widzi potrzeby wspólpracy, bo dobrze jest, jak jest. W domyśle: proszę się nie wtracać, od rządzenia to jesteśmy my".
Rozwiń
aza
aza (5 lutego 2009 o 06:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To bardzo dziwne , aż nieprawdopodobne , że władze chca sprzedać ten teren bez planów. Może to tylko świadczyć o tym jak kupi swój to pozwolimy mu budować to co zechce a jak kupi nie swój to będzie to teren zieleni. Korupcją śmierdzi na odległość.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!