środa, 23 sierpnia 2017 r.

Puławy

Kazimierz Dolny. Grodarz przestanie wreszcie wylewać?

Dodano: 15 kwietnia 2014, 15:00

Jest szansa, że zniknie problem, na który od lat narzekają mieszkańcy. Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie ogłosił przetarg na projekt, który dotyczy m.in. budowy mobilnego zabezpieczenia rzeki.

O problemie z wylewaniem Grodarza pisaliśmy m.in. pod koniec czerwca ubiegłego roku. Chodzi o ponad kilometrowy odcinek rzeczki, który jest najbardziej zaniedbany. - Z tego powodu już od dwóch lat przy wiosennych roztopach czy późniejszych ulewach woda wdziera się na nasze działki - opowiadał nam wówczas Andrzej Gawroński, który mieszka przy ul. Szkolnej w Kazimierzu. Mieszkańcy narzekali także na fatalny stan starego mostu na Grodarzu, właśnie w pobliżu ul. Szkolnej. - W ostatnich latach jeździło nim mnóstwo ciężarówek na pobliskie budowy. Most jest strasznie zaniedbany i wymaga natychmiastowego remontu. Praktycznie nie ma w nim już przepustów. Przy większych ulewach robi się na nim tama, która wypycha wodę z koryta na nasze posesje - relacjonował Gawroński. - Po ostatniej ulewie woda w Grodarzu spiętrzyła się i potok wylał. Bez oczyszczenia koryta rzeki i generalnego remontu mostu problem będzie powracał przy każdych większych opadach. Teraz pojawiła się szansa na rozwiązanie problemu. Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budowy wału przeciwpowodziowego Wisły w Kazimierzu Dolnym oraz budowy mobilnego zabezpieczenia na Grodarzu. - Nieobwałowany fragment położony jest pomiędzy zmodernizowanym w 2003 r. obwałowaniem w Kazimierzu oraz rozbudowanym wałem w dolinie Puławsko-Parchacko-Bochotnickiej w ubiegłym roku - informuje Aneta Lis, rzecznik WZMiUW. - Zabezpieczenie Grodarza ma z kolei polegać na podwyższeniu murów przeciwpowodziowych na długości ok. 0,3 km.

W planach jest także przystosowanie korony wału rzeki Wisły na długości ok. kilometra jako drogi eksploatacyjnej i przeciwpowodziowej z przystosowaniem do obciążeń do 5 ton. Zostaną też wykonane przepusty oraz rowy odpływowe i opaskowe. Wykonawca zostanie wyłoniony w maju. Dokumentacja ma być gotowa do końca listopada. Budowa będzie jednak mogła ruszyć dopiero po uzyskaniu wszystkich pozwoleń, co, jak wyjaśnia rzecznik WZMiUW, może potrwać nawet półtora roku.
Czytaj więcej o: Kazimierz Dolny Grodarz
Waldek
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Waldek
Waldek (18 kwietnia 2014 o 10:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jaki związek ma ul. Szkolna z opisanymi planowanymi pracami ?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!