wtorek, 20 marca 2018 r.

Puławy

Kazimierz Dolny: Kontenerowa szkoła najwcześniej w kwietniu

  Edytuj ten wpis

Szkoła w Kazimierzu Dolnym została zniszczona wybuchu (Bartłomiej Żurawski / Archiwum)
Szkoła w Kazimierzu Dolnym została zniszczona wybuchu (Bartłomiej Żurawski / Archiwum)

Moduły kontenerowe, w których miały uczyć się dzieci z Gminnego Zespołu Szkół, miały zostać ustawione jesienią. Teraz okazuje się, że trzeba będzie na nie jeszcze poczekać. – Dostawca chciał dwa razy więcej niż mogliśmy zapłacić – tłumaczą władze Kazimierza Dolnego.

Okazuje się, że kontenery pojawią się w Kazimierzu najwcześniej w kwietniu. Powód? Jedyna firma, która złożyła ofertę zażyczyła sobie ponad dwa razy więcej niż jest w stanie zapłacić gmina. Przetarg został unieważniony.

– Niestety, oczekiwania dostawcy przerosły nasze możliwości. Koszt pozyskania kontenerów to około 2 mln zł. Nie więcej. Pieniądze na ten cel ministerstwo edukacji zagwarantowało gminie jeszcze w sierpniu. Musimy szukać innego dostawcy w kolejnym przetargu – mówi burmistrz Grzegorz Dunia.

Procedury nie są jedyną przeszkodą. – Wiele zależeć będzie nie tylko od jego wyniku, ale i pogody. Jeżeli zima będzie łagodna, to prace mogłyby skończyć się w marcu przyszłego roku, ale jeśli nie – będzie opóźnienie – dodaje Dunia.

To oznacza, że modułowa szkoła mogłaby rozpocząć działanie na kilka tygodni przed końcem... roku szkolnego. Do tego czasu uczniowie z Gminnego Zespołu Szkół są skazani na naukę w kilku budynkach na terenie gminy. – To w tej chwili najlepsze rozwiązanie logistyczne – mówią w gminie.

Innego zdania są jednak rodzice. – Dzieci mają lekcje na drugą zmianę, kończą późno. Na szczęście teraz jest o wiele lepiej z dowozem do szkoły. Po interwencjach gminy i dyrektora szkoły PKS podstawia dodatkowy autobus, ale i tak nauka w Dąbrówce jest uciążliwa i dla dzieci i dla rodziców – mówi pani Marta, matka ucznia podstawówki.

Ci najbardziej niezadowoleni zdecydowali się przenieść swoje dzieci do szkół w Puławach. W ubiegłym roku szkolnym w Gminnym Zespole uczyło się prawie 400 uczniów. Teraz jest ich mniej o 68. Ma to swoje wymierne skutki, bo wraz z uczniami z Kazimierza Dolnego odpływają również ministerialne dotacje. – Subwencja oświatowa będzie niższa o 400 tys. zł – przyznaje burmistrz Dunia.

W kontenerze

Szkoła kontenerowa ma składać się z 10 sal lekcyjnych i pomieszczeń świetlicowych. Ma zostać ustawiona na terenach zielonych przy ul. Kwaskowa Góra w Kazimierzu Dolnym i służyć uczniom do czasu wybudowania nowej szkoły. Ta ma powstać do 2014 r. Jej budowa pochłonie 23 mln zł. Ponad 80 procent tej kwoty wyłoży budżet państwa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Jerzy Lenartowicz
Danek
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jerzy Lenartowicz
Jerzy Lenartowicz (17 października 2011 o 15:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nigdy nie wstydziłem się przynależności do PZPR!

Od PZPR-u dostałem darmowe mieszkanie bez kolejki. Po prostu wiedziałem jak się w życiu ustawić.

Nieudacznicy potrafią mi tylko zazdrościć.

PZPR miała dla członków świetny program mieszkaniowy.

Jestem dumny, że byłem w PZPR!

Jerzy Lenartowicz

www.lenartowicz-pzpr.cba.pl
Rozwiń
Danek
Danek (12 października 2011 o 13:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda, że nie skorzystali z propozycji Sióstr Betanek z Puławskiej. Dzieci przynajmniej uczyły by się w budynku, a nie w kontenerze.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!