piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Puławy

Kazimierz Dolny: Kontenerowa szkoła najwcześniej w kwietniu


Szkoła w Kazimierzu Dolnym została zniszczona wybuchu (Bartłomiej Żurawski / Archiwum)
Szkoła w Kazimierzu Dolnym została zniszczona wybuchu (Bartłomiej Żurawski / Archiwum)

Moduły kontenerowe, w których miały uczyć się dzieci z Gminnego Zespołu Szkół, miały zostać ustawione jesienią. Teraz okazuje się, że trzeba będzie na nie jeszcze poczekać. – Dostawca chciał dwa razy więcej niż mogliśmy zapłacić – tłumaczą władze Kazimierza Dolnego.

Okazuje się, że kontenery pojawią się w Kazimierzu najwcześniej w kwietniu. Powód? Jedyna firma, która złożyła ofertę zażyczyła sobie ponad dwa razy więcej niż jest w stanie zapłacić gmina. Przetarg został unieważniony.

– Niestety, oczekiwania dostawcy przerosły nasze możliwości. Koszt pozyskania kontenerów to około 2 mln zł. Nie więcej. Pieniądze na ten cel ministerstwo edukacji zagwarantowało gminie jeszcze w sierpniu. Musimy szukać innego dostawcy w kolejnym przetargu – mówi burmistrz Grzegorz Dunia.

Procedury nie są jedyną przeszkodą. – Wiele zależeć będzie nie tylko od jego wyniku, ale i pogody. Jeżeli zima będzie łagodna, to prace mogłyby skończyć się w marcu przyszłego roku, ale jeśli nie – będzie opóźnienie – dodaje Dunia.

To oznacza, że modułowa szkoła mogłaby rozpocząć działanie na kilka tygodni przed końcem... roku szkolnego. Do tego czasu uczniowie z Gminnego Zespołu Szkół są skazani na naukę w kilku budynkach na terenie gminy. – To w tej chwili najlepsze rozwiązanie logistyczne – mówią w gminie.

Innego zdania są jednak rodzice. – Dzieci mają lekcje na drugą zmianę, kończą późno. Na szczęście teraz jest o wiele lepiej z dowozem do szkoły. Po interwencjach gminy i dyrektora szkoły PKS podstawia dodatkowy autobus, ale i tak nauka w Dąbrówce jest uciążliwa i dla dzieci i dla rodziców – mówi pani Marta, matka ucznia podstawówki.

Ci najbardziej niezadowoleni zdecydowali się przenieść swoje dzieci do szkół w Puławach. W ubiegłym roku szkolnym w Gminnym Zespole uczyło się prawie 400 uczniów. Teraz jest ich mniej o 68. Ma to swoje wymierne skutki, bo wraz z uczniami z Kazimierza Dolnego odpływają również ministerialne dotacje. – Subwencja oświatowa będzie niższa o 400 tys. zł – przyznaje burmistrz Dunia.

W kontenerze

Szkoła kontenerowa ma składać się z 10 sal lekcyjnych i pomieszczeń świetlicowych. Ma zostać ustawiona na terenach zielonych przy ul. Kwaskowa Góra w Kazimierzu Dolnym i służyć uczniom do czasu wybudowania nowej szkoły. Ta ma powstać do 2014 r. Jej budowa pochłonie 23 mln zł. Ponad 80 procent tej kwoty wyłoży budżet państwa.
Czytaj więcej o:
Jerzy Lenartowicz
Danek
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jerzy Lenartowicz
Jerzy Lenartowicz (17 października 2011 o 15:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nigdy nie wstydziłem się przynależności do PZPR!

Od PZPR-u dostałem darmowe mieszkanie bez kolejki. Po prostu wiedziałem jak się w życiu ustawić.

Nieudacznicy potrafią mi tylko zazdrościć.

PZPR miała dla członków świetny program mieszkaniowy.

Jestem dumny, że byłem w PZPR!

Jerzy Lenartowicz

www.lenartowicz-pzpr.cba.pl
Rozwiń
Danek
Danek (12 października 2011 o 13:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda, że nie skorzystali z propozycji Sióstr Betanek z Puławskiej. Dzieci przynajmniej uczyły by się w budynku, a nie w kontenerze.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!