sobota, 17 marca 2018 r.

Puławy

Kazimierz Dolny. Mieszkańcy biorą inicjatywę w swoje ręce

Dodano: 26 lipca 2015, 19:24

Kazimierz Dolny (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)
Kazimierz Dolny (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

W miasteczku znowu działa samorząd mieszkańców. – Dzięki niemu mieszkańcy będą mogli bronić swoich interesów – mówi Romana Rupiewicz, przewodnicząca samorządu

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Samorząd został wybrany w głosowaniu mieszkańców. – Uważam, że skład jest bardzo dobry. Każdy z nas ma bogate i różnorodne doświadczenia. Marta Dymińska, Leszek Blicharski, Janusz Kowalski i Mariusz Szulc – w pracy samorządowej lub urzędniczej. Marta Dymińska pełniła niegdyś funkcję zastępcy burmistrza. Ponadto Janusz Kowalski zajmuje się turystyką, prowadzeniem własnego biznesu, aktywnie działa w Stowarzyszeniu Kupców i Przedsiębiorców – mówi Romana Rupiewicz. – Krzysztof Nieradka zarządza ogromnym zespołem ludzi, jest znakomitym strategiem i negocjatorem. To zdecydowanie umysł ścisły. Cezary Wojtanowicz to specjalista od finansów.

Jak zaznacza przewodnicząca, samorząd będzie korzystał z inicjatywy uchwałodawczej. – Na początek chcemy zająć się wypracowaniem istotnego dla gminy dokumentu, jakim jest „Gminny program rewitalizacji”. Już od stycznia przyszłego roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju będzie stopniowo ogłaszało konkursy inwestycyjne na rewitalizacje miast. Żeby do nich przystąpić musimy mieć taki dokument – tłumaczy Rupiewicz. – Nie wyobrażam sobie, żeby mogła go przygotować jakaś zewnętrzna firma, ponieważ to mieszkańcy najlepiej wiedzą, co jest im potrzebne. Taki dokument musi zawierać dokładną charakterystykę miasta, diagnozę problemów społecznych, dane demograficzne oraz inne dotyczące na przykład bezrobocia.
Dokument ma też m.in. wskazać obszary zdegradowane czy przedstawić plan finansowy oraz wdrażanie rewitalizacji i jej monitoring. – Docelowo będzie go musiała uchwalić Rada Miejska.

Przewiduję, że uporamy się z tym do końca tego roku – mówi Rupiewicz. – Jednym z ważniejszych etapów są konsultacje społeczne. Chcemy je zorganizować na początku września. Poprzedzi je otwarte seminarium „Kazimierz Dolny stolicą polskiego piękna – rewitalizacja”.
Samorząd mieszkańców chce także włączyć się m.in. w prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju Gminy. – Chciałabym aby samorząd był wsparciem dla lokalnych władz. Mam nadzieję, że będziemy mieli realny wpływ na przyszłość miasta i nasza praca nie pójdzie do kosza – zaznacza Rupiewicz.

Z udziałem samorządu zapadną też decyzje jak wydać 25 tys. zł na tzw. budżet obywatelski. – Budżet obywatelski jest mały, dlatego też pokładamy nadzieję w projektach. Nie będziemy sami decydować o zagospodarowaniu tej kwoty, chcemy, aby o tym postanowili mieszkańcy. Każdy więc będzie mógł złożyć na piśmie swój pomysł, potem zrobimy zebranie i wspólnie postanowimy, na co przeznaczamy pieniądze.

Czytaj więcej o: Kazimierz Dolny Romana Rupiewicz
Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 lipca 2015 o 14:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To całkowita nieprawda. Z ostatnich działań stowarzyszenia kupców i przedsiębiorców można wskazać kurtynę wodną, ustawiną na Rynku. Została ona ufundowana przez to własnie stowarzyszenie, a Kowalski był inicjatorem tego działania. W ostatnich miesiącach odbyło się już kilka zebrań przedsiębiorców z Burmistrzem. Kowalski był akrywn,y wskazując na potrzeby miasta. A blog... mimo licznych minusów jest tak naprawde jedyną informacją gminną w zakresie polityki i gospodarki. Niestety, portal kazimierski zajmuje się głównie kulturą i wydarzeniami i skierwany jest raczej dla turystów niż mieszkańców.
Rozwiń
Gość
Gość (26 lipca 2015 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kowalski działa aktywnie w stowarzyszeniu Kupców? jaja sobie robi autorka artykułu - przecież to stowarzyszenie nie istnieje. Kowalski wszystkich wypłoszył. Odbyły się w ostatnich latach może ze dwa zebrania na które przyszło 5 osób. To stowarzyszenie to bujda na resorach. Jestem kazimierskim przedsiębiorcą i wiem co mówię. To jest obecnie jednoosobowy twór, no chyba że weźmiemy jeszcze pod uwagę zięcia pana Kowalskiego, który w tzw. zarządzie robi za słupa
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!