piątek, 23 lutego 2018 r.

Puławy

Kazimierz Dolny: Mieszkańcy nie chcą podniesienia murów na Grodarzu. "Będziemy protestować"

Dodano: 15 grudnia 2015, 16:03

Mieszkańcy uważają, że podwyższenie tego muru będzie ciosem w estetykę miasteczka
Mieszkańcy uważają, że podwyższenie tego muru będzie ciosem w estetykę miasteczka

Mieszkańcy nie zgadzają się na podniesienie murów na Grodarzu, który przepływa przez miasteczko. Chcą zapobiec wydaniu decyzji środowiskowej dla takiej inwestycji.

– Będziemy protestować przeciwko rozwiązaniu, które zaproponował Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, bo uważamy, że się nie sprawdzi – mówi Romana Rupiewicz, przewodnicząca samorządu mieszkańców. – Proponowana koncepcja w żaden sposób nie rozwiązuje problemu podtapiania piwnic budynków usytuowanych przy ulicy Senatorskiej i Nadrzecznej. Choć nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie hydrotechniki, wydaje nam się, że znacznie lepszym rozwiązaniem byłyby wrota przeciwpowodziowe zabezpieczające przed tzw. cofką z Wisły.

Dodaje, że podobne rozwiązania funkcjonują na dużo większych rzekach. – Przykładem jest Thames Barrier na Tamizie, chroniąca Londyn przed zalaniem wodami Morza Północnego – zaznacza Rupiewicz. – Skoro tam się to sprawdziło, to jaki problem stanowi wykonanie podobnego zabezpieczenia na Grodarzu, ale o nieporównywalnie mniejszej skali?

Mieszkańcom chodzi także o względy estetyczne. – Nietrudno sobie wyobrazić, jak będzie takie zabezpieczenie wyglądało, a przecież mówimy o ścisłym centrum Kazimierza – mówi Rupiewicz. – Zadaniem samorządu mieszkańców jest także dbać o wygląd miasteczka.

Petycja mieszkańców trafi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, która prowadzi postępowanie związane z wydaniem decyzji środowiskowej dla inwestycji WZMiUW. Bez tej decyzji inwestycja nie będzie mogła być zrealizowana.

Jak informuje Aneta Lis z Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie, budowa murów na Grodarzu ma być realizowana razem z budową ponadkilometrowego wału przeciwpowodziowego Wisły. – Część inwestycji realizowanej na Grodarzu polega na podwyższeniu murów przeciwpowodziowych, instalacji mobilnego systemu przeciwpowodziowego oraz montażu dwuspadowego daszku betonowego na istniejącym murze – tłumaczy Lis. – Projekt budowlany już jest. Obecnie czekamy na wydanie decyzji środowiskowej z RDOŚ. Po jej otrzymaniu będziemy mogli wystąpić o wydanie pozwolenia wodnoprawnego i pozwolenia na realizację inwestycji.

guest
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

guest
guest (17 grudnia 2015 o 19:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zasypać i posadzić drzewa .

wybetonować i położyć kostkę.

Albo nalać oleju do głowy piszącym takie komentarze.

Rozwiń
Gość
Gość (16 grudnia 2015 o 08:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wybetonować i położyć kostkę.
Rozwiń
Gość
Gość (15 grudnia 2015 o 22:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do roboty Szanowni Państwo z RDOŚ, do roboty!!!!! Po coś w końcu jesteście.
Rozwiń
Gość
Gość (15 grudnia 2015 o 16:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zasypać i posadzić drzewa .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!