niedziela, 25 lutego 2018 r.

Puławy

Kazimierz Dolny: Wielkie kino zamiast rumowiska

  Edytuj ten wpis
Autor: greg

Centrum Sztuki Audiowizualnej mogłoby powstać w kamieniołomach. (Bartłomiej Żurawski)
Centrum Sztuki Audiowizualnej mogłoby powstać w kamieniołomach. (Bartłomiej Żurawski)

Jest szansa, że teren po dawnych kamieniołomach w Kazimierzu Dolnym zostanie zagospodarowany. Gmina bezskutecznie próbowała znaleźć inwestora, który kupiłby atrakcyjną działkę za 18 mln zł. Z propozycją zagospodarowania tego terenu wystąpiło Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

W dawnym wyrobisku mogłaby powstać Centrum Sztuki Audiowizualnej. Taką propozycję podczas festiwalu Dwa Brzegi złożyli: Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczny festiwalu. Mogłyby odbywać się tam festiwale filmowe i międzynarodowe konferencje audiowizualne.

Filmowcy chcieliby wybudować centrum za pieniądze z Unii Europejskiej. Szacunkowy koszt budowy to ok. 15 mln zł. Zanim jednak pomysłodawcy złożą wniosek o dofinansowanie, muszą poznać zdanie gospodarza i właściciela terenu – gminy Kazimierz Dolny, a tu głosy są podzielone.

Sprawa Centrum poróżniła radnych na ostatniej sesji. Część z nich chciała wprowadzić temat kamieniołomów do programu obrad. – Chcieliśmy zapalić zielone światło filmowcom poprzez uchwałę intencyjną w sprawie umożliwienia dzierżawy kamieniołomów, ale część radnych nie poparła tego pomysłu – mówi radny Piotr Guz.

Dlatego pomysł ulokowania Centrum w kamieniołomach ma powrócić po konsultacjach społecznych. – Najpierw odbędzie się zebranie z mieszkańcami, którzy mają wypowiedzieć się w tej sprawie. Dopiero wtedy znów zajmiemy się tą sprawą. Nie wiem tylko, czy nie stracimy przy tym zbyt dużo czasu, a pomysł upadnie – mówi Guz.

– Centrum to dobra propozycja, ale decyzja nie może być podejmowana na łapu capu. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, doprowadzeniem mediów, dojazdu – tłumaczył podczas sesji burmistrz Grzegorz Dunia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mgrhszt
kefir
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mgrhszt
mgrhszt (3 listopada 2011 o 11:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiedy zacznie się wreszcie dbać o w złym stanie zabytki? Problem dotyczy wielu rejonów Polski. Np. w Kazimierzu jeszcze ileś lat temu więcej było starych kamienic! Nawet całkiem nie dawno kamienica nieopodal Rynku i Kościoła był a ostatnio neistety się zawaliła. Kto odpowiada za zniszcone zabytki w naszym kraju? Czasem właściciele są biedni, albo stare domy były własnością PRL-u. Kiedy Politycy i Rząd zajmą się polepszeniem prawa chroniącego stare obiekty. Na listę zabytkó w Polsce powinnobyć wpisanych znacznie więcej obiektów nić jest obecnie. Przecież były Wojny, komuna to ile można czekać na ratowanie zabytkowych obiektów?? W krajach starej Europy dba się o starą architekturę w większości regionów! U nas jakby nie było myślenia!
Rozwiń
kefir
kefir (18 października 2011 o 23:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
o ile dobrze kojarzę, to w okolicy nie ma zbyt wielu zabudowań. więc nowe kino pod chmurką, być może z hotelami i własnym dojazdem, byłoby dobrym pomysłem na lekkie odciążenie miasta, zwłaszcza w czasie festiwalu. i nie żałowałbym Grażynce , że sobie zarobi, ponieważ od lat nakręca 'modę' na tą imprezę i sam Kazimierz. także życzę udanych negocjacji obu stronom
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!