piątek, 23 lutego 2018 r.

Puławy

Kazimierz Dolny za rotmistrzem Pileckim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 czerwca 2013, 20:17
Autor: (greg)

Witold Pilecki (T.Bór Komorowski "Armia podziemna" Warsaw 1990)
Witold Pilecki (T.Bór Komorowski \"Armia podziemna\" Warsaw 1990)

Ponad 250 osób podpisało się pod protestem przeciwko zarzutom formułowanym pod adresem honorowego obywatela miasteczka – rotmistrza Witolda Pileckiego.

W jednym z artykułów w tygodniku "Polityka”, zasugerowano, że rotmistrz już w kilka godzin po zatrzymaniu 8 maja 1947 roku zaczął zeznawać, wydając swoich najbliższych współpracowników. Protest zainicjowała kazimierska Akcja Katolicka.

– Z głębokim smutkiem odebraliśmy atak na rotmistrza, jednego z największych bohaterów w historii i honorowego obywatela naszego miasta. Jego droga życiowa, zasługi i bezgraniczne poświęcenie aż do śmierci są powszechnie znane. Nie chcemy wdawać się w polemiki historyczne, jednak próby dyskryminowania i podawania w wątpliwość jego wyborów życiowych i działań budzą w nas głębokie oburzenie i niesmak. Wyrażamy jednocześnie wiarę, że mimo ataków i prób podważania autorytetu, jakim jest dla nas i tysięcy Polaków rtm. Witold Pilecki, historia odda mu należytą cześć – czytamy w uzasadnieniu protestu.

Protest wraz z podpisami zostanie wysłany do autora artykułu, redakcji "Polityki”, a także do Polskiej Akademii Nauki i dzieci rotmistrza Pileckiego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
olo
Zenek
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

olo
olo (12 czerwca 2013 o 07:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

OK. Można się buntować przeciwko mówieniu o ewentualnych winach Pileckiego - pytanie jednak pozostaje na razie bez odpowiedzi - czy prawdą jest to co sugerował artykuł. Bo jeśli tak, to na nic protesty. Prawda musi być powiedziana jeśli jest potwierdzona. A że się ktoś z tym nie zgadza - to jego problem. Jeśli się to potwierdzi to najwyżej patyrona sobie zmienią.

Bunty mkiłośników Pileckiego w sytuacji potwierdzenia jego zachowania po wojnie byłyby bowiem wyrazem próbowania zakłamywania historii...

Rozwiń
Zenek
Zenek (6 czerwca 2013 o 20:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Chyba pomysłodawcy protestu nie przeczytali artykułu w Polityce.

Autor artykułu w żadnym stopniu nie oskarża rotm. Pileckiego, ba odnosi się z szacunkiem do jego bohaterskich czynów.

Wykazuje jedynie bałaganiarskie wydanie przez IPN albumu poświęconego bohaterowi, w którym IPN zamieścił kopie dokumentów z archiwum IPN mówiące  o wyjawieniu przez rotm. Pileckiego funkcjonariuszom UB nazwisk współpracujących z nim osób w podziemiu antykomunistycznym. 

IPN pozostawił opublikowane przez siebie dokumenty bez komentarza i jakiegokolwiek wyjaśnienia.

Tak więc jeżeli protest, to przeciwko IPN, które postponuje rotm. Pileckiego we własnym wydawnictwie.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!