czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

Kazimierz Dolny: Zamek będzie otwarty w czerwcu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 stycznia 2013, 16:39

Zamek w Kazimierza Dolnym (Dorota Awiorko-Klimek)
Zamek w Kazimierza Dolnym (Dorota Awiorko-Klimek)

Projekt rewaloryzacji i zagospodarowania zespołu zamkowego powoli dobiega końca. Turyści będą mogli ponownie odwiedzać zabytek już w czerwcu. Wykonane do tej pory prace pochłonęły ponad 6,5 mln zł.

– Prace konserwatorskie murów obwodowych i domu wielkiego zostały prawie ukończone. Do chwili obecnej została odrestaurowana, w historycznej formie, korona murów całego zamku – od strony południowej, wschodniej i od zachodu. Skorygowano również poziom dziedzińca zamkowego. Wszystko według wskazań badaczy architektury i archeologów – informuje Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym.

Rozwiązano najtrudniejszy dotychczas problem konstrukcyjny rewaloryzacji zamku – rekonstrukcję i stabilizację przypory zachodniej zamku (wzmocnienie posadowienia na skale poprzez wykonanie betonowych studni). Częściowo odrestaurowaliśmy także wieżę ceglaną od strony Wisły. Wykonane zostały również instalacja elektryczna do iluminacji zewnętrznej i oświetlenia całego terenu.

Do wykonania pozostały m.in.: drewniane pomosty dla zwiedzających dawną część mieszkalną zamku, uczytelnienie w nawierzchni dziedzińca reliktów jego dawnej zabudowy (studni, łaźni, murów najstarszej fazy zamku). Powstanie również wystawa, z której będzie można dowiedzieć się o historii zmian bryły zamku, jego rozbudową, przekształceniami, zniszczeniami, najcenniejszymi odkryciami archeologicznymi, fragmentami kamieniarki odnalezionymi podczas eksploracji zagruzowanych piwnic zamkowych i legendami i faktami związanymi z zabytkiem.

Promocji i informacji o dostępności dla turystów i działaniach kulturalnych dostarczy oficjalna strona internetowa kazimierskiego zamku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
maverick
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

maverick
maverick (17 stycznia 2013 o 08:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A dlaczego Dziennik nic nie wspomina o kosztach tej inwestycji? Z pierwotnej kwoty 7 milionów złotych zrobiło się aż 11!!! POmimo takiej astronomicznej kwoty nadal w zamku nie będzie toalet, pomieszczeń socjalnych itp, które umożliwiałyby organizację dużych imprez kulturalnych!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!